Med under en uge til sæsonstart, finpudses der på livet løs i de danske fodboldklubber. Der arbejdes både på transfermarkedet og på træningsbanerne for at blive så klar som muligt til de kommende strabadser.
I OB har man nu spillet sidste træningskamp inden sæsonstart, og OB-træner Troels Bech er overordnet godt tilfreds med sin trup.
– Jeg har stor tillid til vores hold. Jeg er normalt ikke så optaget af, hvor god den ene er, men mere hvor gode vi er til at samarbejde. I det her tilfælde, hvor vores samarbejdsaftaler er ved at blive beskrevet fra ny eller genopfriske, kan jeg endnu ikke vide, hvem der for alvor kan løfte hinanden. Så vi må engang imellem forlade os på individuelle kvaliteter, og det er meget betryggende, at der er det i truppen, siger Troels Bech til tipsbladet.dk.
Det overordnede tema i OB denne sommer har været jagten på en angriber. Troels Bech er ikke bleg for at sætte ord på størrelsen af angrebsstyrken.
– Den er lille, men den kan stadig være god. Som vi har snakket om før, så er der ikke mange tilbage, når Rurik Gislason er spændt op i baglåret eller Morten Skoubo har sine problemer med anklen. Vi har ikke så forfærdeligt mange, og vi kunne godt være flere, hvis vi skal kalde os konkurrencedygtige med de andre hold, siger Troels Bech.
Der florerer et sandt modefænomen i moderne fodbold for tiden. Barcelona og det spanske landshold har gjort det populært at spille med en såkaldt ‘falsk nier’ som angriber. Denne type angriber er ikke boksspiller i reel forstand, men en mere bevægelig offensivtype, der trækker mere ned i banen. En sådan angribertype er på tale som løsning i OB’s offensiv.
– Ja, det er det. Jeg vil nu helst have en ægte nier, og den mulighed forfølger vi stadig – både internt i truppen og på markedet. Men det er bestemt en mulighed at udvikle den del af det, siger Troels Bech, der altså er åben for at spille med en midtbanespiller som angriber.
– Det kan vi godt ende med. Det kan vi komme til af nød eller hvis vi ønsker det. Vi prøvede med Hans Henrik Andreasen på toppen til sidst mod AGF (træningskamp mandag, red.). Man skal generelt passe på med at gøre gode angribere til gode midtbanespillere, men i vores tilfælde drejer det sig måske mere om at gøre en god midtbanespiller til en god angriber. Det er alt andet lige lidt mere optimistisk, siger Troels Bech.
I OB har man ellers haft tradition for målfarlige angribere de sidste mange år. Folk som Mwape Miti, Steffen Højer, Djiby Fall og Peter Utaka har alle været garante for 10-20 mål på en sæson, og OB-træneren fastslår da også, at det er nødvendigt at have en målmager i truppen.
– Man skal have en topscorertype for at få medaljer. Sådan er det. Det må vi så prøve at producere, fastslår Troels Bech.
I sidste sæson blev Peter Utaka Superligatopcorer for OB, selvom han kun spillede for klubben i efterårssæsonen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
AVIS
Interessant afsløring
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Barcelona vandt 7-2
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før