Her er mine transferønsker, Brøndby

Der resterer kun en uge af transfervinduet, og i Brøndby er der kun kommet én spiller til i Patrick Pentz. Her giver Brøndbys repræsentant i Fanklubben, Morten Svan, sine håb for den sidste uge af vinduet.



BIF_250x257

Sommerens transfervindue går på hæld, og med en uge tilbage kan man i Brøndby se tilbage på et vindue, der har været forbavsende stille. Det kan som bekendt hurtigt ændre sig, da der kan ske rigtig meget på næsten ingen tid i et transfervindue.

Der er ingen tvivl om, at vinduets vigtigste transfer allerede er sikret. Patrick Pentz skiftede til Brøndby fra Bayer Leverkusen på en permanent transfer allerede inden EM, og dermed var en stor hovedpine hurtigt væk.

Dernæst er det (indtil videre) lykkedes at holde fast i de bedste og vigtigste spillere fra sidste sæson, som man ellers godt kunne frygte ville skifte til andre adresser i form af Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden.

Tipsbladet har tirsdag kunnet afsløre, at der er stor interesse for Kvistgaarden, og at der er blevet afvist et bud

Derfor må det siges, at intet nyt er godt nyt, som det står lige nu. Og dog. For det ville da være rart med en lille forstærkning i hver kæde, for selvom start-11’eren er egentlig meget god, så er indskifterne ikke helt på samme niveau.

Det betyder, at vi er meget sårbare ved skader, karantæne og egentlig også i kampe, hvor der er behov for saft og kraft fra bænken.

Der kan derfor skrives lidt af hvert på ønskeseddelen, men øverst på min står der fortsat: ”Behold Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.”

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Derefter står der en midtbanespiller, som kan aflaste og/eller spille med Daniel Wass. For selvom Noah Nartey er virkelig dygtig, så har det været tydeligt, at det er en position, hvor der mangler bredde. Her kunne en spiller som den rygtede Stijn Spierings være den rette, men jeg skal også være helt ærlig og indrømme, at mit kendskab til ham før en dag i sidste uge var temmelig begrænset.

Man kunne måske også ønske sig en angriber mere. En decideret 9’er. Ohi Omoijuanfo har desværre ikke været på samme høje niveau, som han startede sin Brøndby-karriere, i et stykke tid, og Emmanuel Yeboah er på trods af den fysiske pakke nok lidt for uortodoks til dette Brøndbyhold. Og der er behov for alternativer i front. Et bud på en spiller kunne være en mand som Tonni Adamsen i Silkeborg, selvom han nok ikke er så realistisk på nuværende tidspunkt.

Det kunne derudover nok være klogt at få sendt et par spillere, som ikke har udsigt til masser af spilletid i Brøndby, til andre adresser. Enten på permanente eller midlertidige aftaler.

Men alt i alt, så er det ikke sådan, at jeg ville være voldsomt skuffet, hvis vinduet lukkede nu.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Stjerne peger på Højlund




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Laver aftale med Frederik Birk

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

– Han ender i Premier League

Tottenham under stregen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Silkeborg-comeback giver håb

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

‘Det former ens karakter’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev