Her er mine transferønsker, Brøndby

Der resterer kun en uge af transfervinduet, og i Brøndby er der kun kommet én spiller til i Patrick Pentz. Her giver Brøndbys repræsentant i Fanklubben, Morten Svan, sine håb for den sidste uge af vinduet.



BIF_250x257

Sommerens transfervindue går på hæld, og med en uge tilbage kan man i Brøndby se tilbage på et vindue, der har været forbavsende stille. Det kan som bekendt hurtigt ændre sig, da der kan ske rigtig meget på næsten ingen tid i et transfervindue.

Der er ingen tvivl om, at vinduets vigtigste transfer allerede er sikret. Patrick Pentz skiftede til Brøndby fra Bayer Leverkusen på en permanent transfer allerede inden EM, og dermed var en stor hovedpine hurtigt væk.

Dernæst er det (indtil videre) lykkedes at holde fast i de bedste og vigtigste spillere fra sidste sæson, som man ellers godt kunne frygte ville skifte til andre adresser i form af Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden.

Tipsbladet har tirsdag kunnet afsløre, at der er stor interesse for Kvistgaarden, og at der er blevet afvist et bud

Derfor må det siges, at intet nyt er godt nyt, som det står lige nu. Og dog. For det ville da være rart med en lille forstærkning i hver kæde, for selvom start-11’eren er egentlig meget god, så er indskifterne ikke helt på samme niveau.

Det betyder, at vi er meget sårbare ved skader, karantæne og egentlig også i kampe, hvor der er behov for saft og kraft fra bænken.

Der kan derfor skrives lidt af hvert på ønskeseddelen, men øverst på min står der fortsat: ”Behold Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.”

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Derefter står der en midtbanespiller, som kan aflaste og/eller spille med Daniel Wass. For selvom Noah Nartey er virkelig dygtig, så har det været tydeligt, at det er en position, hvor der mangler bredde. Her kunne en spiller som den rygtede Stijn Spierings være den rette, men jeg skal også være helt ærlig og indrømme, at mit kendskab til ham før en dag i sidste uge var temmelig begrænset.

Man kunne måske også ønske sig en angriber mere. En decideret 9’er. Ohi Omoijuanfo har desværre ikke været på samme høje niveau, som han startede sin Brøndby-karriere, i et stykke tid, og Emmanuel Yeboah er på trods af den fysiske pakke nok lidt for uortodoks til dette Brøndbyhold. Og der er behov for alternativer i front. Et bud på en spiller kunne være en mand som Tonni Adamsen i Silkeborg, selvom han nok ikke er så realistisk på nuværende tidspunkt.

Det kunne derudover nok være klogt at få sendt et par spillere, som ikke har udsigt til masser af spilletid i Brøndby, til andre adresser. Enten på permanente eller midlertidige aftaler.

Men alt i alt, så er det ikke sådan, at jeg ville være voldsomt skuffet, hvis vinduet lukkede nu.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Kæmpe triumf for Frank

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Randers FC – AGF

De er klar til at købe Mohamed Salah

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Her er alle VM-puljerne

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Ny Liverpool-nedtur

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danskerscoringerne væltede ind

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Stor derby-bøde til FC København

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller