Her er mine transferønsker, Brøndby

Der resterer kun en uge af transfervinduet, og i Brøndby er der kun kommet én spiller til i Patrick Pentz. Her giver Brøndbys repræsentant i Fanklubben, Morten Svan, sine håb for den sidste uge af vinduet.



BIF_250x257

Sommerens transfervindue går på hæld, og med en uge tilbage kan man i Brøndby se tilbage på et vindue, der har været forbavsende stille. Det kan som bekendt hurtigt ændre sig, da der kan ske rigtig meget på næsten ingen tid i et transfervindue.

Der er ingen tvivl om, at vinduets vigtigste transfer allerede er sikret. Patrick Pentz skiftede til Brøndby fra Bayer Leverkusen på en permanent transfer allerede inden EM, og dermed var en stor hovedpine hurtigt væk.

Dernæst er det (indtil videre) lykkedes at holde fast i de bedste og vigtigste spillere fra sidste sæson, som man ellers godt kunne frygte ville skifte til andre adresser i form af Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden.

Tipsbladet har tirsdag kunnet afsløre, at der er stor interesse for Kvistgaarden, og at der er blevet afvist et bud

Derfor må det siges, at intet nyt er godt nyt, som det står lige nu. Og dog. For det ville da være rart med en lille forstærkning i hver kæde, for selvom start-11’eren er egentlig meget god, så er indskifterne ikke helt på samme niveau.

Det betyder, at vi er meget sårbare ved skader, karantæne og egentlig også i kampe, hvor der er behov for saft og kraft fra bænken.

Der kan derfor skrives lidt af hvert på ønskeseddelen, men øverst på min står der fortsat: ”Behold Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.”

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Derefter står der en midtbanespiller, som kan aflaste og/eller spille med Daniel Wass. For selvom Noah Nartey er virkelig dygtig, så har det været tydeligt, at det er en position, hvor der mangler bredde. Her kunne en spiller som den rygtede Stijn Spierings være den rette, men jeg skal også være helt ærlig og indrømme, at mit kendskab til ham før en dag i sidste uge var temmelig begrænset.

Man kunne måske også ønske sig en angriber mere. En decideret 9’er. Ohi Omoijuanfo har desværre ikke været på samme høje niveau, som han startede sin Brøndby-karriere, i et stykke tid, og Emmanuel Yeboah er på trods af den fysiske pakke nok lidt for uortodoks til dette Brøndbyhold. Og der er behov for alternativer i front. Et bud på en spiller kunne være en mand som Tonni Adamsen i Silkeborg, selvom han nok ikke er så realistisk på nuværende tidspunkt.

Det kunne derudover nok være klogt at få sendt et par spillere, som ikke har udsigt til masser af spilletid i Brøndby, til andre adresser. Enten på permanente eller midlertidige aftaler.

Men alt i alt, så er det ikke sådan, at jeg ville være voldsomt skuffet, hvis vinduet lukkede nu.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Der får David at vide, at han er fyret



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I svime over Filip Jørgensen

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Dansk milliardær smider 75.000

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Jonas Schwartz lander nyt job

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansk træner storroses

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie afslører møde med Deco

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Reagerer på Brøndby-bombe

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring