Her er mine transferønsker, Brøndby

Der resterer kun en uge af transfervinduet, og i Brøndby er der kun kommet én spiller til i Patrick Pentz. Her giver Brøndbys repræsentant i Fanklubben, Morten Svan, sine håb for den sidste uge af vinduet.



BIF_250x257

Sommerens transfervindue går på hæld, og med en uge tilbage kan man i Brøndby se tilbage på et vindue, der har været forbavsende stille. Det kan som bekendt hurtigt ændre sig, da der kan ske rigtig meget på næsten ingen tid i et transfervindue.

Der er ingen tvivl om, at vinduets vigtigste transfer allerede er sikret. Patrick Pentz skiftede til Brøndby fra Bayer Leverkusen på en permanent transfer allerede inden EM, og dermed var en stor hovedpine hurtigt væk.

Dernæst er det (indtil videre) lykkedes at holde fast i de bedste og vigtigste spillere fra sidste sæson, som man ellers godt kunne frygte ville skifte til andre adresser i form af Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden.

Tipsbladet har tirsdag kunnet afsløre, at der er stor interesse for Kvistgaarden, og at der er blevet afvist et bud

Derfor må det siges, at intet nyt er godt nyt, som det står lige nu. Og dog. For det ville da være rart med en lille forstærkning i hver kæde, for selvom start-11’eren er egentlig meget god, så er indskifterne ikke helt på samme niveau.

Det betyder, at vi er meget sårbare ved skader, karantæne og egentlig også i kampe, hvor der er behov for saft og kraft fra bænken.

Der kan derfor skrives lidt af hvert på ønskeseddelen, men øverst på min står der fortsat: ”Behold Suzuki, Kvistgaarden og Vallys.”

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Derefter står der en midtbanespiller, som kan aflaste og/eller spille med Daniel Wass. For selvom Noah Nartey er virkelig dygtig, så har det været tydeligt, at det er en position, hvor der mangler bredde. Her kunne en spiller som den rygtede Stijn Spierings være den rette, men jeg skal også være helt ærlig og indrømme, at mit kendskab til ham før en dag i sidste uge var temmelig begrænset.

Man kunne måske også ønske sig en angriber mere. En decideret 9’er. Ohi Omoijuanfo har desværre ikke været på samme høje niveau, som han startede sin Brøndby-karriere, i et stykke tid, og Emmanuel Yeboah er på trods af den fysiske pakke nok lidt for uortodoks til dette Brøndbyhold. Og der er behov for alternativer i front. Et bud på en spiller kunne være en mand som Tonni Adamsen i Silkeborg, selvom han nok ikke er så realistisk på nuværende tidspunkt.

Det kunne derudover nok være klogt at få sendt et par spillere, som ikke har udsigt til masser af spilletid i Brøndby, til andre adresser. Enten på permanente eller midlertidige aftaler.

Men alt i alt, så er det ikke sådan, at jeg ville være voldsomt skuffet, hvis vinduet lukkede nu.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde