Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

Den nye FC København-målmand Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger hollandsk journalist til Tipsbladet.



På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.

Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.

– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.

Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.

– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:

– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.

– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.

Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?

– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet. 

Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.

– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.

Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder hård Schmeichel-dom

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo