På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.
Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.
– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.
Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.
– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:
– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.
– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.
Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?
– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet.
Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.
– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.
Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Pinligt! Danmark brænder på stribe
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Italien under massivt pres
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER