På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.
Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.
– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.
Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.
– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:
– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.
– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.
Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?
– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet.
Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.
– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.
Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
CUSTOM
Mexico – England
Historien taler for norsk triumf
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE