På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.
Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.
– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.
Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.
– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:
– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.
– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.
Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?
– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet.
Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.
– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.
Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
Sean Dyche fyret
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Liverpool tager smal sejr
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM