Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

Den nye FC København-målmand Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger hollandsk journalist til Tipsbladet.



På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.

Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.

– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.

Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.

– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:

– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.

– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.

Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?

– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet. 

Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.

– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.

Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Brøndbys store karantænemareridt

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Trist Kvistgaarden-melding

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Peger på mulig gave til FCK

De vil hente Andreas Maxsø

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Rigtig dårlig melding

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bekræfter millionbud på dansker

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

FCM-stjerne færdig for i år

FC København tager vild sejr i Champions League

Drenge mod mænd i Bern

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Dansk stjerne kan vinde stor pris