På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.
Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.
– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.
Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.
– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:
– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.
– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.
Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?
– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet.
Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.
– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.
Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
Mareridt for FC Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
FCK-boss kan snart præsentere noget
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE