På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.
Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.
– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.
Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.
– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:
– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.
– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.
Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?
– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet.
Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.
– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.
Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.

Christian Eriksen færdig – fem bud på ny klub

Superliga-topscorer kan stadig blive solgt

Ajax-dansker stortrives

Carlo Ancelotti uenig med Pep Guardiola

Frygter Manchester United-nedrykning

Gylfi Sigurdsson i højdramatisk klubskifte

Tæt på udløb: Lucas Andersen åbner op om fremtiden

Viborg-fan skal i fængsel

– Det er utrolig amatøragtigt!

Lekic jubler: Frederik Birk mindede mig om Zlatan

Vildt: Tidligere Superliga-angriber koster 600 mio

– Han skal ikke sparke en af vores midt over

Tager Jacob Neestrup i forsvar: Det er rigidt

Hjulmand nævnes som kandidat i storklub

Hadbeskeder vælter ind efter Bellingham-udvisning

Afsløring: Corlu tæt på salg til Kristiansund BK

Dansk angriber i Italien: Jeg vil score 15-20 mål

FCK’erens svære efterår: Jeg havde det underligt

Rundens Hold i Superligaen – 18. spillerunde

Solgt fra FCK i sommer: Nu er han 106 mio. værd

Afviste FCM, BIF og FCK

Dansk profil blæst bagover: ‘Det er helt gak!’

Vild statistik: AGF-stjerne i eksklusivt selskab

Kæmpe problem! Ekstremt dyr spiller vil blive

‘Alt, alt, alt for dumt’

Var på vej i lufthavnen – missede gigantisk skifte

Jordan Larsson: Ikke noget Neestrup har givet mig

Thomas Delaney bekymret for VAR-svigt

Milan-stjerner uden offensive ideer

Stor ros til Chido Obi: Kan gøre forskellen

Jacob Neestrup misser topbrag

Forundret Neestrup: Det havde været en katastrofe

I chok: ‘Bryder alle fodboldens regler’

Spår Superliga-gyser: FCK og FCM har to problemer

FCK tager smal sejr i Randers

Jordan Larsson lukker munden på alle

Efter 90 millioner i salg mangler næste generation

Det må bekymre FCK mere end talenterne

Neestrup: ‘Han er gået fuldstændig under radaren’

Sådan gik det, da FCK slog Randers med 2-1

Sådan starter FC København og Randers

Alt om Randers: Han er det store spørgsmålstegn

Randers FC – FC København

Officielt: Simon Kjær gør comeback i FCM

FCK ser ud til at gå glip af stortalent

Har de stadig tillid til Neestrup? Her er svaret

Alle får gratis adgang til udsat Superliga-kamp

Tager tykt pis på FC København-stjerner

Vanvittige Schmeichel – ikke set i mere end 25 år

Enighed – Peter Therkildsen tæt på klubskifte

Retur til Danmark? ‘VM er et kæmpe mål’

Afsløring: FC Midtjylland afviser Besiktas

Superliga-klub arbejder på pressemeddelelse

‘Vi skal kontrollere Eriksens hjerterytme’

Mortensens nye makker: – Begynder at bære frugt