Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

Den nye FC København-målmand Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger hollandsk journalist til Tipsbladet.



På transfervinduets sidste dag lykkedes det FC København at forstærke truppen med en ny målmand, der i størstedelen af sidste sæson var førstemålmand i storklubben Ajax.

Ved første øjekast fremstår lejeaftalen med Diant Ramaj som en ganske god transfer for FC København, og i Holland er det da heller ikke alle, der forstår Ajax’ beslutning om at skille sig af med den tyske målmand, der er blevet solgt til Borussia Dortmund.

– Han er et af Mislintats indkøb (den tidligere Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat, red.). De brugte ret mange penge på ham, og han havde en glimrende sæson. Der var historier om, at han måske skulle til Arsenal for 20 millioner euro. Lige nu spiller Ajax med Remko Pasveer, og han er tæt på pensionsalderen. Han er 41 år. Der sker mange mærkelige ting i Ajax. Magtspil. De ønsker at skubbe spillere ud, siger Maikel de Lange, der er chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.

Maikel de Lange fremhæver Diant Ramaj som et stort lyspunkt i Ajax i sidste sæson, hvor Amsterdam-klubben var i voldsomme problemer.

– Han er fremragende. Især på linjen har han glimrende reflekser. I luftspillet ved hjørnespark er han ikke den allerbedste, men jeg var ret imponeret. Jeg synes, at Diant Ramaj var den bedste spiller i Ajax i sidste sæson, siger Maikel de Lange og fortsætter:

– Der var et tidspunkt i sidste sæson, hvor Ajax lå sidst i hele ligaen. De var nummer 18. Der var intet, der fungerede. Ingen spillere skilte sig ud, selv ikke en spiller som Steven Bergwijn, der var hollandsk landsholdsspiller. Der var så mange kampe, hvor Ajax ville have tabt endnu større, hvis det ikke havde været for Diant Ramaj, hvis du spørger mig.

– Nogle gange ser du en kamp, hvor et hold taber 3-0, men hvor du siger til din ven, at den var endt 11-0, hvis det ikke havde været for målmanden. Jeg vil endda sige, at Diant Ramaj i sidste sæson var en af de bedste målmænd i hele den hollandske liga, måske kun bag Lars Unnerstall fra Twente.

Hvad er der sket i den her sæson, hvor Diant Ramaj kun har spillet én kamp for Ajax?

– Farioli kunne ikke lide ham. Han spillede et par testkampe i sommer, hvor han ikke var den bedste, og Ajax’ nye cheftræner Farioli kunne ikke lide Ramaj, af en eller anden årsag. Ingen ved rigtigt hvorfor. Det er mange penge ud af vinduet. 

Ifølge Maikel de Lange er det meget svært at forstå Ajax’ beslutning om at bænke Diant Ramaj og nu sige farvel til tyskeren.

– Det virker meget mærkeligt. For nu står Ajax med en 41-årig målmand i Remko Pasveer. Okay, han er bedre med fødderne, men kommer han til at være i Ajax om to år som 43-årig? Måske bliver han den næste Gianluigi Buffon, men det tvivler jeg på. Ramaj er 23 år, han er 18 år yngre end Pasveer, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.

Diant Ramaj kom til Ajax fra Eintracht Frankfurt i sommeren 2023.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Nu kan han spille for FC København

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Trist melding om Emil Højlund

Her er Superligaens bedste stadion

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Stor hæder til Suzuki

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Lurer på dyr dansk stjerne

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

De vil købe FC Midtjylland-profil

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Liverpool-spiller i chokskifte?

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering