FC Fredericia øjner chancen for oprykning

FC Fredericia har aldrig spillet med i landets bedste række, men den jævnbyrdige sæsonstart giver muligheder.



I 24 år har FC Fredericia huseret i Danmarks næstbedste fodboldrække, mens konkurrenterne har ræset op og ned om ørerne på den solide 1.-divisionsklub.

Men i år ser klubbens direktør og sportslig ansvarlige, Stig Pedersen, en mulighed for at tage en af de to eftertragtede oprykningspladser til Superligaen.

Det er flere omstændigheder, der får direktøren til at vove pelsen med udmeldingen om at klubben "godt kan spille med" om oprykning.

Det brede midterfelt besejrer hinanden på kryds og tværs i 1. division, og efter ti runder er det kun syv point, som adskiller anden- og tiendepladsen.

– Det er altid svært at rykke op, men der er ikke to mastodonter i ligaen. Det ser ud til, at OB bliver svære at hente, men andenpladsen vil der være flere klubber, der byder ind på i år, siger Pedersen.

AC Horsens har investeret en del i nye spillere frem mod denne sæson, og 1.-divisionsekspert på Viaplay Jesper Thygesen forudser, at den tidligere superligaklubs brede trup kan blive afgørende i slutningen af sæsonen.

– Som jeg ser det, er Horsens små favoritter til at tage andenpladsen, siger Thygesen.

Fredericia-direktør Stig Pedersen fremhæver, at en stor udskiftning i truppen ikke nødvendigvis gør et hold til oprykningsfavoritter.

– Der er nogen, der har investeret vanvittigt mange penge i sin trup. Vi ved jo godt, at penge og fodboldresultater følges ad, men lige præcis i år er det måske anderledes.

– Når man har store udskiftninger, kan det godt tage lang tid at trække tingene i den rigtige retning. Vi har trods alt en kæmpe erfaring med at have en stor udskiftning hver sommer.

– Vi har også investeret mere i år, end vi nogensinde har gjort – uden på nogen måde at sammenligne os med de andre hold i toppen, siger FC Fredericias direktør.

Klubben har i sommerpausen forstærket truppen med navne som Frederik Rieper fra Silkeborg IF, Agon Mucolli fra OB og Moses Opondo fra AC Horsens, der alle skal forsøge at løfte klubben til Superligaen.

– Det ville betyde rigtig meget for en klub som vores, der har været med i så mange år. Vi kan ikke fortælle historien om, at vi nogensinde har været med i den bedste række, og det vil vi rigtig gerne kunne.

– Det betyder bare noget for en klubs identitet, siger Pedersen.

Han understreget, at målsætningen stadig hedder top-6, men på baggrund af den tætte tabel og Fredericias gode sæsonstart, tror han på, at holdet kan spille med om oprykning.

– Jeg synes, at det er en dejlig frisk udmelding – også fordi jeg synes, det er korrekt. Det er realistisk, at Fredericia kan bryde forbandelsen, siger Jesper Thygesen.

Efter de første ti spillerunder ligger den sydøstjyske klub på andenpladsen i 1. division med ni point op til OB og et enkelt point foran Esbjerg fB, der ligger nummer tre.

Lørdag klokken 15 tager Fredericia mod B.93.

/ritzau/





Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Frank reddet i døende sekunder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’