FC Fredericia øjner chancen for oprykning

FC Fredericia har aldrig spillet med i landets bedste række, men den jævnbyrdige sæsonstart giver muligheder.



I 24 år har FC Fredericia huseret i Danmarks næstbedste fodboldrække, mens konkurrenterne har ræset op og ned om ørerne på den solide 1.-divisionsklub.

Men i år ser klubbens direktør og sportslig ansvarlige, Stig Pedersen, en mulighed for at tage en af de to eftertragtede oprykningspladser til Superligaen.

Det er flere omstændigheder, der får direktøren til at vove pelsen med udmeldingen om at klubben "godt kan spille med" om oprykning.

Det brede midterfelt besejrer hinanden på kryds og tværs i 1. division, og efter ti runder er det kun syv point, som adskiller anden- og tiendepladsen.

– Det er altid svært at rykke op, men der er ikke to mastodonter i ligaen. Det ser ud til, at OB bliver svære at hente, men andenpladsen vil der være flere klubber, der byder ind på i år, siger Pedersen.

AC Horsens har investeret en del i nye spillere frem mod denne sæson, og 1.-divisionsekspert på Viaplay Jesper Thygesen forudser, at den tidligere superligaklubs brede trup kan blive afgørende i slutningen af sæsonen.

– Som jeg ser det, er Horsens små favoritter til at tage andenpladsen, siger Thygesen.

Fredericia-direktør Stig Pedersen fremhæver, at en stor udskiftning i truppen ikke nødvendigvis gør et hold til oprykningsfavoritter.

– Der er nogen, der har investeret vanvittigt mange penge i sin trup. Vi ved jo godt, at penge og fodboldresultater følges ad, men lige præcis i år er det måske anderledes.

– Når man har store udskiftninger, kan det godt tage lang tid at trække tingene i den rigtige retning. Vi har trods alt en kæmpe erfaring med at have en stor udskiftning hver sommer.

– Vi har også investeret mere i år, end vi nogensinde har gjort – uden på nogen måde at sammenligne os med de andre hold i toppen, siger FC Fredericias direktør.

Klubben har i sommerpausen forstærket truppen med navne som Frederik Rieper fra Silkeborg IF, Agon Mucolli fra OB og Moses Opondo fra AC Horsens, der alle skal forsøge at løfte klubben til Superligaen.

– Det ville betyde rigtig meget for en klub som vores, der har været med i så mange år. Vi kan ikke fortælle historien om, at vi nogensinde har været med i den bedste række, og det vil vi rigtig gerne kunne.

– Det betyder bare noget for en klubs identitet, siger Pedersen.

Han understreget, at målsætningen stadig hedder top-6, men på baggrund af den tætte tabel og Fredericias gode sæsonstart, tror han på, at holdet kan spille med om oprykning.

– Jeg synes, at det er en dejlig frisk udmelding – også fordi jeg synes, det er korrekt. Det er realistisk, at Fredericia kan bryde forbandelsen, siger Jesper Thygesen.

Efter de første ti spillerunder ligger den sydøstjyske klub på andenpladsen i 1. division med ni point op til OB og et enkelt point foran Esbjerg fB, der ligger nummer tre.

Lørdag klokken 15 tager Fredericia mod B.93.

/ritzau/





Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren


Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Bach Bak i svime over Uhre

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Raser over Rasmus Højlund-episode

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Går langt ned i løn

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mareridt for FC Augsburg

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp