FC Fredericia øjner chancen for oprykning

FC Fredericia har aldrig spillet med i landets bedste række, men den jævnbyrdige sæsonstart giver muligheder.



I 24 år har FC Fredericia huseret i Danmarks næstbedste fodboldrække, mens konkurrenterne har ræset op og ned om ørerne på den solide 1.-divisionsklub.

Men i år ser klubbens direktør og sportslig ansvarlige, Stig Pedersen, en mulighed for at tage en af de to eftertragtede oprykningspladser til Superligaen.

Det er flere omstændigheder, der får direktøren til at vove pelsen med udmeldingen om at klubben "godt kan spille med" om oprykning.

Det brede midterfelt besejrer hinanden på kryds og tværs i 1. division, og efter ti runder er det kun syv point, som adskiller anden- og tiendepladsen.

– Det er altid svært at rykke op, men der er ikke to mastodonter i ligaen. Det ser ud til, at OB bliver svære at hente, men andenpladsen vil der være flere klubber, der byder ind på i år, siger Pedersen.

AC Horsens har investeret en del i nye spillere frem mod denne sæson, og 1.-divisionsekspert på Viaplay Jesper Thygesen forudser, at den tidligere superligaklubs brede trup kan blive afgørende i slutningen af sæsonen.

– Som jeg ser det, er Horsens små favoritter til at tage andenpladsen, siger Thygesen.

Fredericia-direktør Stig Pedersen fremhæver, at en stor udskiftning i truppen ikke nødvendigvis gør et hold til oprykningsfavoritter.

– Der er nogen, der har investeret vanvittigt mange penge i sin trup. Vi ved jo godt, at penge og fodboldresultater følges ad, men lige præcis i år er det måske anderledes.

– Når man har store udskiftninger, kan det godt tage lang tid at trække tingene i den rigtige retning. Vi har trods alt en kæmpe erfaring med at have en stor udskiftning hver sommer.

– Vi har også investeret mere i år, end vi nogensinde har gjort – uden på nogen måde at sammenligne os med de andre hold i toppen, siger FC Fredericias direktør.

Klubben har i sommerpausen forstærket truppen med navne som Frederik Rieper fra Silkeborg IF, Agon Mucolli fra OB og Moses Opondo fra AC Horsens, der alle skal forsøge at løfte klubben til Superligaen.

– Det ville betyde rigtig meget for en klub som vores, der har været med i så mange år. Vi kan ikke fortælle historien om, at vi nogensinde har været med i den bedste række, og det vil vi rigtig gerne kunne.

– Det betyder bare noget for en klubs identitet, siger Pedersen.

Han understreget, at målsætningen stadig hedder top-6, men på baggrund af den tætte tabel og Fredericias gode sæsonstart, tror han på, at holdet kan spille med om oprykning.

– Jeg synes, at det er en dejlig frisk udmelding – også fordi jeg synes, det er korrekt. Det er realistisk, at Fredericia kan bryde forbandelsen, siger Jesper Thygesen.

Efter de første ti spillerunder ligger den sydøstjyske klub på andenpladsen i 1. division med ni point op til OB og et enkelt point foran Esbjerg fB, der ligger nummer tre.

Lørdag klokken 15 tager Fredericia mod B.93.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ipswich er tilbage i Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp