FC Fredericia øjner chancen for oprykning

FC Fredericia har aldrig spillet med i landets bedste række, men den jævnbyrdige sæsonstart giver muligheder.



I 24 år har FC Fredericia huseret i Danmarks næstbedste fodboldrække, mens konkurrenterne har ræset op og ned om ørerne på den solide 1.-divisionsklub.

Men i år ser klubbens direktør og sportslig ansvarlige, Stig Pedersen, en mulighed for at tage en af de to eftertragtede oprykningspladser til Superligaen.

Det er flere omstændigheder, der får direktøren til at vove pelsen med udmeldingen om at klubben "godt kan spille med" om oprykning.

Det brede midterfelt besejrer hinanden på kryds og tværs i 1. division, og efter ti runder er det kun syv point, som adskiller anden- og tiendepladsen.

– Det er altid svært at rykke op, men der er ikke to mastodonter i ligaen. Det ser ud til, at OB bliver svære at hente, men andenpladsen vil der være flere klubber, der byder ind på i år, siger Pedersen.

AC Horsens har investeret en del i nye spillere frem mod denne sæson, og 1.-divisionsekspert på Viaplay Jesper Thygesen forudser, at den tidligere superligaklubs brede trup kan blive afgørende i slutningen af sæsonen.

– Som jeg ser det, er Horsens små favoritter til at tage andenpladsen, siger Thygesen.

Fredericia-direktør Stig Pedersen fremhæver, at en stor udskiftning i truppen ikke nødvendigvis gør et hold til oprykningsfavoritter.

– Der er nogen, der har investeret vanvittigt mange penge i sin trup. Vi ved jo godt, at penge og fodboldresultater følges ad, men lige præcis i år er det måske anderledes.

– Når man har store udskiftninger, kan det godt tage lang tid at trække tingene i den rigtige retning. Vi har trods alt en kæmpe erfaring med at have en stor udskiftning hver sommer.

– Vi har også investeret mere i år, end vi nogensinde har gjort – uden på nogen måde at sammenligne os med de andre hold i toppen, siger FC Fredericias direktør.

Klubben har i sommerpausen forstærket truppen med navne som Frederik Rieper fra Silkeborg IF, Agon Mucolli fra OB og Moses Opondo fra AC Horsens, der alle skal forsøge at løfte klubben til Superligaen.

– Det ville betyde rigtig meget for en klub som vores, der har været med i så mange år. Vi kan ikke fortælle historien om, at vi nogensinde har været med i den bedste række, og det vil vi rigtig gerne kunne.

– Det betyder bare noget for en klubs identitet, siger Pedersen.

Han understreget, at målsætningen stadig hedder top-6, men på baggrund af den tætte tabel og Fredericias gode sæsonstart, tror han på, at holdet kan spille med om oprykning.

– Jeg synes, at det er en dejlig frisk udmelding – også fordi jeg synes, det er korrekt. Det er realistisk, at Fredericia kan bryde forbandelsen, siger Jesper Thygesen.

Efter de første ti spillerunder ligger den sydøstjyske klub på andenpladsen i 1. division med ni point op til OB og et enkelt point foran Esbjerg fB, der ligger nummer tre.

Lørdag klokken 15 tager Fredericia mod B.93.

/ritzau/





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FC København sælger Nathan Trott