FC Fredericia øjner chancen for oprykning

FC Fredericia har aldrig spillet med i landets bedste række, men den jævnbyrdige sæsonstart giver muligheder.



I 24 år har FC Fredericia huseret i Danmarks næstbedste fodboldrække, mens konkurrenterne har ræset op og ned om ørerne på den solide 1.-divisionsklub.

Men i år ser klubbens direktør og sportslig ansvarlige, Stig Pedersen, en mulighed for at tage en af de to eftertragtede oprykningspladser til Superligaen.

Det er flere omstændigheder, der får direktøren til at vove pelsen med udmeldingen om at klubben "godt kan spille med" om oprykning.

Det brede midterfelt besejrer hinanden på kryds og tværs i 1. division, og efter ti runder er det kun syv point, som adskiller anden- og tiendepladsen.

– Det er altid svært at rykke op, men der er ikke to mastodonter i ligaen. Det ser ud til, at OB bliver svære at hente, men andenpladsen vil der være flere klubber, der byder ind på i år, siger Pedersen.

AC Horsens har investeret en del i nye spillere frem mod denne sæson, og 1.-divisionsekspert på Viaplay Jesper Thygesen forudser, at den tidligere superligaklubs brede trup kan blive afgørende i slutningen af sæsonen.

– Som jeg ser det, er Horsens små favoritter til at tage andenpladsen, siger Thygesen.

Fredericia-direktør Stig Pedersen fremhæver, at en stor udskiftning i truppen ikke nødvendigvis gør et hold til oprykningsfavoritter.

– Der er nogen, der har investeret vanvittigt mange penge i sin trup. Vi ved jo godt, at penge og fodboldresultater følges ad, men lige præcis i år er det måske anderledes.

– Når man har store udskiftninger, kan det godt tage lang tid at trække tingene i den rigtige retning. Vi har trods alt en kæmpe erfaring med at have en stor udskiftning hver sommer.

– Vi har også investeret mere i år, end vi nogensinde har gjort – uden på nogen måde at sammenligne os med de andre hold i toppen, siger FC Fredericias direktør.

Klubben har i sommerpausen forstærket truppen med navne som Frederik Rieper fra Silkeborg IF, Agon Mucolli fra OB og Moses Opondo fra AC Horsens, der alle skal forsøge at løfte klubben til Superligaen.

– Det ville betyde rigtig meget for en klub som vores, der har været med i så mange år. Vi kan ikke fortælle historien om, at vi nogensinde har været med i den bedste række, og det vil vi rigtig gerne kunne.

– Det betyder bare noget for en klubs identitet, siger Pedersen.

Han understreget, at målsætningen stadig hedder top-6, men på baggrund af den tætte tabel og Fredericias gode sæsonstart, tror han på, at holdet kan spille med om oprykning.

– Jeg synes, at det er en dejlig frisk udmelding – også fordi jeg synes, det er korrekt. Det er realistisk, at Fredericia kan bryde forbandelsen, siger Jesper Thygesen.

Efter de første ti spillerunder ligger den sydøstjyske klub på andenpladsen i 1. division med ni point op til OB og et enkelt point foran Esbjerg fB, der ligger nummer tre.

Lørdag klokken 15 tager Fredericia mod B.93.

/ritzau/





Forlod FCK: Jeg var utilpas



LIVE

TransferLIVE: Afviser Cristiano Ronaldos klub


David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Christian Nørgaard afviste storklub

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

FCK vinder over HSV i vild fest

Vildt! Dansker får annulleret fire mål


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Tror på aftale med Pelle Mattsson



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Theo Sander søger væk fra FC København

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vejle teaser for kæmpetransfer

Afviser Viborg



Har FC København skudt papegøjen?

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Alvorlige bekymringer i Real Madrid


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

‘Det er Peter Christiansens idé’

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Godt nyt for FC København

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’



Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham



Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub