Telefonen bimler og bamler i lommen på Peter Christiansen. Det afslører FC København-bossen i et interview med Ekstra Bladet søndag.
Opkaldene har alverdens landekoder inkorporeret, for det er klubber fra hele verden, der gerne vil have sportsdirektøren i tale, og årsagen er de spillere, Peter Christiansen står i spidsen for at sælge.
FC København-mandskabet bugner med talent, og spillere som Elias Jelert, Roony Bardghji og Hákon Arnar Haraldsson tiltrækker sig massiv interesse fra udenlandske klubber. Det tager “PC” som et bevis på, at FCK’s strategi om at udvikle egne talenter er velfungerende.
– Når vi spiller med syv teenagere i startopstillingen nede i Sevilla i Champions League, og de seks af dem er direkte ud af vores eget akademi, så vælter det bare ud alle steder. Klubber ringer fra nær og fjern. Hvordan tør I det? Hvordan gør I det? De vil forstå vores model. Vi er der nu, hvor vi får stor anerkendelse og respekt fra nogle af de største talentbyer ude i Europa for den måde, vi gør det på. Og det breder sig som ringe i vandet, siger Peter Christiansen til Ekstra Bladet.
FC København præsenterede sidste år en strategi for fremtiden, og planen i hovedstadsklubben er, at såkaldte trup- og stamspillere ikke skal indgå. Truppen skal således udelukkende bestå af store talenter og såkaldte stjernespillere. I den forbindelse er talentarbejdet selvsagt en meget væsentlig faktor.
FC Københavns U19-hold er aktuelt på andenpladsen i ligaen, mens både U17-holdet og U15-holdet er på førstepladsen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL
