FC København præsenterede fredag klubbens nye strategi frem mod 2027, og de væsentligste pointer er, at "løverne" skal vinde mesterskabet hvert år, i Champions League-grupppespillet hvert andet år og skabe 700 millioner i omsætning.
Vejen derhen indebærer en mindre revolution i forhold til, hvordan FC København sammensætter spillertruppen.
Sportsdirektør Peter Christiansen fortalte på fredagens pressemøde, at man hidtil har sammensat truppen ud fra fire kategorier af spillere – talenter, trupspillere, stamspillere og stjernespillere.
I fremtiden vil FC København skære de to midterste lag væk, så truppen udelukkende kommer til at bestå af store talenter garneret med såkaldte stjernespillere.
– Med det arbejde, der bliver lavet fra akademiet, og den kvalitet, spillerne kommer med, når de kommer over til os (fra akademiet til førsteholdet, red.) gør, at vi vil udfase de to midterste kategorier. Så når vi rekkruterer, bliver det udelukkende til den ene eller den anden kategori (talent eller stjernespiller, red.).
– Hvis man ser på vores sommervindue, tilhører stort set alle vores indkøb stjernekategorien, og dermed har vi skudt det i gang. Man vil i fremtiden godt kunne se, at vi køber en spiller for mange penge, men som stadig tilhører talentkategorien, lød det fra Peter Christiansen.
Historisk dyre indkøb i vente
Meldingen fra FC Københavns sportsdirektør er ifølge Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen et klart udtyk for, at hovedstadsklubben i fremtiden har tænkt sig at hente spillere til priser, som er uden sidestykke i dansk fodbold.
– Det vil sige, at FCK skal have et spillerbudget på 250-300 millioner kroner, og skal vi tolke udsagnet om at øge investeringen i spillertruppen markant, jamen så er det også helt konkrete det prisleje, vi taler om.
– Kommer FC København derop, kan de købe enkelte profiler til 60, 70 ja også 80 millioner kroner. Så er øvelsen selvfølgelig at finde de rigtige spillere, så man vinder DM og kommer i Champions League hvert andet år. Der skal man jo også være dygtig og en anelse heldig ud over at have mange penge i spillerbudgettet.
Her kan du læse et interview med FC Københavns sportsdirektør.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
OPTAKT
England – Ghana
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek