Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: Parken
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC København:
Mesterskabskampen 23/24 har været helt forrygende. Momentum i toppen er skiftet runde efter runde, fire hold har budt sig til, og FCK har af flere omgange lignet et solidt bud på en dansk mester.
Det gjorde de især, da de for tre spillerunder siden overtog førstepladsen med en flot 3-1 sejr ude over Brøndby, for der var skæbnen endelig tilbage for egne fødder.
Men med et smerteligt nederlag til FC Midtjylland efter to kæmpe brølere fra Grabara og Vavro samt tirsdagens kollaps ude mod AGF, er de forsvarende mestre nu endegyldigt ude af guldkampen.
Enormt skuffende af Neestrup og co. som har svinget gevaldigt i Superliga-regi, selv i foråret, hvor der ellers kun har været ligakampe på programmet.
Ondt kan endda nå at blive værre for ‘’løverne’’ i sæsonens sidste kamp. Der skal nemlig point til mod FC Nordsjælland, hvis FCK vil spille europæisk fodbold igen til næste sæson.
Rejser værterne sig ovenpå skuffelsen i Aarhus eller bliver stemningen endnu mere trykket i Parken på søndag?
David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji samt Andreas Cornelius er alle ude med skader. Endvidere er Diogo Goncalves også meldt ude til kampen.
FC Nordsjælland:
Hoff Thorups tropper kommer lige fra en hæsblæsende 3-3’er mod FC Midtjylland, som vel egentlig var et meget godt billede på holdets styrker og svagheder.
FC Nordsjælland har et voldsomt højt offensivt topniveau, som der i den grad blev givet prøver på i mandags, da de unge nordsjællændere allerede efter 36 minutter havde bragt sig foran med 3-0 mod midtjyderne efter det ene giftige angreb efter det andet.
Omvendt mangler der noget defensiv robusthed og noget rutine til at køre kampe som den mod FC Midtjylland i hus. Lidt som tilfældet var det i Conference League tidligere på sæsonen, hvor FC Nordsjælland havde alle muligheder for at spille sig videre, men ikke fik gjort arbejdet færdigt.
Det uafgjorte resultat mandag betyder, at nordsjællænderne ligesom FCK ikke længere kan nå guldet, til gengæld kan de nå tredjepladsen med en sejr i Parken, og det kommer de til at gå benhårdt efter.
Johannes Hoff Thorup må til opgøret undvære karantæneramte Martin Frese samt Erik Marxen. Ydermere er der tvivl om Kian Hansen.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Martin Frese
Bud på startopstillinger:
FC København (3-5-2): Grabara – Vavro, Diks, McKenna – Ankersen, Mattsson, Falk, Jelert – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Svensson – Tverskov, Ingvartsen, Sertdemir – Nygren, Osman, Schjelderup
Dom:
Det bliver ikke til nogen guldkamp i Parken søndag eftermiddag, men der er stadig voldsomt meget på spil, da opgøret kommer til at afgøre hvem, som snupper tredjepladsen og hvem, som ender som sorteper på fjerdepladsen.
FC Nordsjælland skal vinde for at ende som nummer tre, så mon ikke, at de giftige gæster kommer jagtende fra start?
De indbyrdes opgør har det i forvejen med at levere stort på underholdningen, og med en vaklende FCK-defensiv overfor en brandvarm FCN-offensiv, kan der næsten kun gå målfest i den.
3-2 til FC Nordsjælland.
Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.23 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
Thomas Tuchel laver ny aftale
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
Sean Dyche fyret
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
– Det var en skuffelse
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED