Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: Parken
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC København:
Mesterskabskampen 23/24 har været helt forrygende. Momentum i toppen er skiftet runde efter runde, fire hold har budt sig til, og FCK har af flere omgange lignet et solidt bud på en dansk mester.
Det gjorde de især, da de for tre spillerunder siden overtog førstepladsen med en flot 3-1 sejr ude over Brøndby, for der var skæbnen endelig tilbage for egne fødder.
Men med et smerteligt nederlag til FC Midtjylland efter to kæmpe brølere fra Grabara og Vavro samt tirsdagens kollaps ude mod AGF, er de forsvarende mestre nu endegyldigt ude af guldkampen.
Enormt skuffende af Neestrup og co. som har svinget gevaldigt i Superliga-regi, selv i foråret, hvor der ellers kun har været ligakampe på programmet.
Ondt kan endda nå at blive værre for ‘’løverne’’ i sæsonens sidste kamp. Der skal nemlig point til mod FC Nordsjælland, hvis FCK vil spille europæisk fodbold igen til næste sæson.
Rejser værterne sig ovenpå skuffelsen i Aarhus eller bliver stemningen endnu mere trykket i Parken på søndag?
David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji samt Andreas Cornelius er alle ude med skader. Endvidere er Diogo Goncalves også meldt ude til kampen.
FC Nordsjælland:
Hoff Thorups tropper kommer lige fra en hæsblæsende 3-3’er mod FC Midtjylland, som vel egentlig var et meget godt billede på holdets styrker og svagheder.
FC Nordsjælland har et voldsomt højt offensivt topniveau, som der i den grad blev givet prøver på i mandags, da de unge nordsjællændere allerede efter 36 minutter havde bragt sig foran med 3-0 mod midtjyderne efter det ene giftige angreb efter det andet.
Omvendt mangler der noget defensiv robusthed og noget rutine til at køre kampe som den mod FC Midtjylland i hus. Lidt som tilfældet var det i Conference League tidligere på sæsonen, hvor FC Nordsjælland havde alle muligheder for at spille sig videre, men ikke fik gjort arbejdet færdigt.
Det uafgjorte resultat mandag betyder, at nordsjællænderne ligesom FCK ikke længere kan nå guldet, til gengæld kan de nå tredjepladsen med en sejr i Parken, og det kommer de til at gå benhårdt efter.
Johannes Hoff Thorup må til opgøret undvære karantæneramte Martin Frese samt Erik Marxen. Ydermere er der tvivl om Kian Hansen.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Martin Frese
Bud på startopstillinger:
FC København (3-5-2): Grabara – Vavro, Diks, McKenna – Ankersen, Mattsson, Falk, Jelert – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Svensson – Tverskov, Ingvartsen, Sertdemir – Nygren, Osman, Schjelderup
Dom:
Det bliver ikke til nogen guldkamp i Parken søndag eftermiddag, men der er stadig voldsomt meget på spil, da opgøret kommer til at afgøre hvem, som snupper tredjepladsen og hvem, som ender som sorteper på fjerdepladsen.
FC Nordsjælland skal vinde for at ende som nummer tre, så mon ikke, at de giftige gæster kommer jagtende fra start?
De indbyrdes opgør har det i forvejen med at levere stort på underholdningen, og med en vaklende FCK-defensiv overfor en brandvarm FCN-offensiv, kan der næsten kun gå målfest i den.
3-2 til FC Nordsjælland.
Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.23 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM