Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: Parken
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC København:
Mesterskabskampen 23/24 har været helt forrygende. Momentum i toppen er skiftet runde efter runde, fire hold har budt sig til, og FCK har af flere omgange lignet et solidt bud på en dansk mester.
Det gjorde de især, da de for tre spillerunder siden overtog førstepladsen med en flot 3-1 sejr ude over Brøndby, for der var skæbnen endelig tilbage for egne fødder.
Men med et smerteligt nederlag til FC Midtjylland efter to kæmpe brølere fra Grabara og Vavro samt tirsdagens kollaps ude mod AGF, er de forsvarende mestre nu endegyldigt ude af guldkampen.
Enormt skuffende af Neestrup og co. som har svinget gevaldigt i Superliga-regi, selv i foråret, hvor der ellers kun har været ligakampe på programmet.
Ondt kan endda nå at blive værre for ‘’løverne’’ i sæsonens sidste kamp. Der skal nemlig point til mod FC Nordsjælland, hvis FCK vil spille europæisk fodbold igen til næste sæson.
Rejser værterne sig ovenpå skuffelsen i Aarhus eller bliver stemningen endnu mere trykket i Parken på søndag?
David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji samt Andreas Cornelius er alle ude med skader. Endvidere er Diogo Goncalves også meldt ude til kampen.
FC Nordsjælland:
Hoff Thorups tropper kommer lige fra en hæsblæsende 3-3’er mod FC Midtjylland, som vel egentlig var et meget godt billede på holdets styrker og svagheder.
FC Nordsjælland har et voldsomt højt offensivt topniveau, som der i den grad blev givet prøver på i mandags, da de unge nordsjællændere allerede efter 36 minutter havde bragt sig foran med 3-0 mod midtjyderne efter det ene giftige angreb efter det andet.
Omvendt mangler der noget defensiv robusthed og noget rutine til at køre kampe som den mod FC Midtjylland i hus. Lidt som tilfældet var det i Conference League tidligere på sæsonen, hvor FC Nordsjælland havde alle muligheder for at spille sig videre, men ikke fik gjort arbejdet færdigt.
Det uafgjorte resultat mandag betyder, at nordsjællænderne ligesom FCK ikke længere kan nå guldet, til gengæld kan de nå tredjepladsen med en sejr i Parken, og det kommer de til at gå benhårdt efter.
Johannes Hoff Thorup må til opgøret undvære karantæneramte Martin Frese samt Erik Marxen. Ydermere er der tvivl om Kian Hansen.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Martin Frese
Bud på startopstillinger:
FC København (3-5-2): Grabara – Vavro, Diks, McKenna – Ankersen, Mattsson, Falk, Jelert – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Svensson – Tverskov, Ingvartsen, Sertdemir – Nygren, Osman, Schjelderup
Dom:
Det bliver ikke til nogen guldkamp i Parken søndag eftermiddag, men der er stadig voldsomt meget på spil, da opgøret kommer til at afgøre hvem, som snupper tredjepladsen og hvem, som ender som sorteper på fjerdepladsen.
FC Nordsjælland skal vinde for at ende som nummer tre, så mon ikke, at de giftige gæster kommer jagtende fra start?
De indbyrdes opgør har det i forvejen med at levere stort på underholdningen, og med en vaklende FCK-defensiv overfor en brandvarm FCN-offensiv, kan der næsten kun gå målfest i den.
3-2 til FC Nordsjælland.
Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.23 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
NYHEDER
Laudrup så det på tv: ‘Det var ubehageligt’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT