FC København inviterer politikere til fodbold på søndag

FC København har inviteret en række politikere fra Christiansborg til Superliga-kampen mod AaB på søndag. Klubben vil vise, at det er forsvarligt at lukke mere end 500 ind på stadion.



Myndighedernes Covid-19-restriktioner ligger fortsat som en dyne over landet, og det gælder også fodboldens verden.

Grundet restriktionerne må der kun lukkes 500 personer ind til Superliga-kampe, og det er inklusiv spillere, trænere, sikkerhedsfolk, presse og andre, der har deres faste gang til en kamp i Danmarks bedste række. Det efterlader kun meget få pladser til fansene, som er en afgørende indtægtskilde for klubberne.

Rundt i Superliga-klubberne er der bred enighed om, at man sagtens kan håndtere langt flere tilskuere, uden at det udgør en smitterisiko, og det vil FC København nu lade politikerne konstatere ved selvsyn.

Derfor har FCK inviteret udvalgte politikere til fodbold i Parken på søndag, hvor AaB kommer på besøg.

Læs også:Optakt: FC København – AaB

– I øjeblikket er vi begrænset til, at vi kun må lukke 500 personer ind på stadion til Superliga-kampe, fordi det vurderes, at der er en større risiko for smittespredning forbundet ved at lukke flere ind, siger Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment, og tilføjer:

– Denne vurdering er vi dog ikke enige i, da vi har investeret i en lang række smitteforebyggende tiltag. F.eks. en skarp inddeling af stadion i sektioner á 500 personer, forskellige ankomsttider for tilskuerne, ensretning af alle adgangsveje og korridorer, 1 meters afstand mellem alle siddepladser m.m. Dette vil vi gerne give selvsyn for med invitationen.

FC Københavns invitation til Christiansborg rammer fansene i søndagens kamp. Det blliver nemlig på bekostning af de “almindelige” FCK-fans, at politikerne kan komme i Parken. Flere af disse må vige pladsen.

Det ærgrer naturligvis FC København, men klubben satser på, at det kan være en god investering at få politikere i Parken, da kun de kan åbne op for, at der kan komme flere til fodbold fremadrettet.

Læs også:Ståle Solbakken forklarer tavshed: Jeg har brug for at sunde mig

FCK håber igen at kunne afvikle hjemmekampe med op til 12.000 tilskuere, som det var muligt en kort overgang.

– Vi forstår godt, hvis nogle måske opfatter det som en “fravælgelse” af fans til søndagens kamp, men det er vores store håb, at langt de fleste fans godt kan forstå, hvorfor vi beslutter som vi gør, og ikke mindst ser det hele i et noget større billede i vores kamp for at få endnu flere fans tilbage i Parken under sikre og trygge rammer, siger Daniell Askholm, der er Head of Fan Engagement.

FC København og AaB tørner sammen klokken 18.00 på søndag.

Læs også:AGF-boss fastslår: David Nielsen skal ikke til FC København
Læs også:Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten
Læs også:FCK kan få ny spillestil: Skal have anden tilgang med bolden


Peter Schmeichel taget på sengen

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Andreas Christensen skriver snart under

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub