FC København inviterer politikere til fodbold på søndag

FC København har inviteret en række politikere fra Christiansborg til Superliga-kampen mod AaB på søndag. Klubben vil vise, at det er forsvarligt at lukke mere end 500 ind på stadion.



Myndighedernes Covid-19-restriktioner ligger fortsat som en dyne over landet, og det gælder også fodboldens verden.

Grundet restriktionerne må der kun lukkes 500 personer ind til Superliga-kampe, og det er inklusiv spillere, trænere, sikkerhedsfolk, presse og andre, der har deres faste gang til en kamp i Danmarks bedste række. Det efterlader kun meget få pladser til fansene, som er en afgørende indtægtskilde for klubberne.

Rundt i Superliga-klubberne er der bred enighed om, at man sagtens kan håndtere langt flere tilskuere, uden at det udgør en smitterisiko, og det vil FC København nu lade politikerne konstatere ved selvsyn.

Derfor har FCK inviteret udvalgte politikere til fodbold i Parken på søndag, hvor AaB kommer på besøg.

Læs også:Optakt: FC København – AaB

– I øjeblikket er vi begrænset til, at vi kun må lukke 500 personer ind på stadion til Superliga-kampe, fordi det vurderes, at der er en større risiko for smittespredning forbundet ved at lukke flere ind, siger Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment, og tilføjer:

– Denne vurdering er vi dog ikke enige i, da vi har investeret i en lang række smitteforebyggende tiltag. F.eks. en skarp inddeling af stadion i sektioner á 500 personer, forskellige ankomsttider for tilskuerne, ensretning af alle adgangsveje og korridorer, 1 meters afstand mellem alle siddepladser m.m. Dette vil vi gerne give selvsyn for med invitationen.

FC Københavns invitation til Christiansborg rammer fansene i søndagens kamp. Det blliver nemlig på bekostning af de “almindelige” FCK-fans, at politikerne kan komme i Parken. Flere af disse må vige pladsen.

Det ærgrer naturligvis FC København, men klubben satser på, at det kan være en god investering at få politikere i Parken, da kun de kan åbne op for, at der kan komme flere til fodbold fremadrettet.

Læs også:Ståle Solbakken forklarer tavshed: Jeg har brug for at sunde mig

FCK håber igen at kunne afvikle hjemmekampe med op til 12.000 tilskuere, som det var muligt en kort overgang.

– Vi forstår godt, hvis nogle måske opfatter det som en “fravælgelse” af fans til søndagens kamp, men det er vores store håb, at langt de fleste fans godt kan forstå, hvorfor vi beslutter som vi gør, og ikke mindst ser det hele i et noget større billede i vores kamp for at få endnu flere fans tilbage i Parken under sikre og trygge rammer, siger Daniell Askholm, der er Head of Fan Engagement.

FC København og AaB tørner sammen klokken 18.00 på søndag.

Læs også:AGF-boss fastslår: David Nielsen skal ikke til FC København
Læs også:Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten
Læs også:FCK kan få ny spillestil: Skal have anden tilgang med bolden




Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Flere ændringer på vej i FC København  



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

‘Schmedes er under pres’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Victor Froholdt bliver matchvinder

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

– Det er lort!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Neestrup afslører reprimande

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Han afløser Sune Smith lige nu

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF