FC København inviterer politikere til fodbold på søndag

FC København har inviteret en række politikere fra Christiansborg til Superliga-kampen mod AaB på søndag. Klubben vil vise, at det er forsvarligt at lukke mere end 500 ind på stadion.



Myndighedernes Covid-19-restriktioner ligger fortsat som en dyne over landet, og det gælder også fodboldens verden.

Grundet restriktionerne må der kun lukkes 500 personer ind til Superliga-kampe, og det er inklusiv spillere, trænere, sikkerhedsfolk, presse og andre, der har deres faste gang til en kamp i Danmarks bedste række. Det efterlader kun meget få pladser til fansene, som er en afgørende indtægtskilde for klubberne.

Rundt i Superliga-klubberne er der bred enighed om, at man sagtens kan håndtere langt flere tilskuere, uden at det udgør en smitterisiko, og det vil FC København nu lade politikerne konstatere ved selvsyn.

Derfor har FCK inviteret udvalgte politikere til fodbold i Parken på søndag, hvor AaB kommer på besøg.

Læs også:Optakt: FC København – AaB

– I øjeblikket er vi begrænset til, at vi kun må lukke 500 personer ind på stadion til Superliga-kampe, fordi det vurderes, at der er en større risiko for smittespredning forbundet ved at lukke flere ind, siger Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment, og tilføjer:

– Denne vurdering er vi dog ikke enige i, da vi har investeret i en lang række smitteforebyggende tiltag. F.eks. en skarp inddeling af stadion i sektioner á 500 personer, forskellige ankomsttider for tilskuerne, ensretning af alle adgangsveje og korridorer, 1 meters afstand mellem alle siddepladser m.m. Dette vil vi gerne give selvsyn for med invitationen.

FC Københavns invitation til Christiansborg rammer fansene i søndagens kamp. Det blliver nemlig på bekostning af de “almindelige” FCK-fans, at politikerne kan komme i Parken. Flere af disse må vige pladsen.

Det ærgrer naturligvis FC København, men klubben satser på, at det kan være en god investering at få politikere i Parken, da kun de kan åbne op for, at der kan komme flere til fodbold fremadrettet.

Læs også:Ståle Solbakken forklarer tavshed: Jeg har brug for at sunde mig

FCK håber igen at kunne afvikle hjemmekampe med op til 12.000 tilskuere, som det var muligt en kort overgang.

– Vi forstår godt, hvis nogle måske opfatter det som en “fravælgelse” af fans til søndagens kamp, men det er vores store håb, at langt de fleste fans godt kan forstå, hvorfor vi beslutter som vi gør, og ikke mindst ser det hele i et noget større billede i vores kamp for at få endnu flere fans tilbage i Parken under sikre og trygge rammer, siger Daniell Askholm, der er Head of Fan Engagement.

FC København og AaB tørner sammen klokken 18.00 på søndag.

Læs også:AGF-boss fastslår: David Nielsen skal ikke til FC København
Læs også:Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten
Læs også:FCK kan få ny spillestil: Skal have anden tilgang med bolden






LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

“Du er en fucking maskine!”

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt