Myndighedernes Covid-19-restriktioner ligger fortsat som en dyne over landet, og det gælder også fodboldens verden.
Grundet restriktionerne må der kun lukkes 500 personer ind til Superliga-kampe, og det er inklusiv spillere, trænere, sikkerhedsfolk, presse og andre, der har deres faste gang til en kamp i Danmarks bedste række. Det efterlader kun meget få pladser til fansene, som er en afgørende indtægtskilde for klubberne.
Rundt i Superliga-klubberne er der bred enighed om, at man sagtens kan håndtere langt flere tilskuere, uden at det udgør en smitterisiko, og det vil FC København nu lade politikerne konstatere ved selvsyn.
Derfor har FCK inviteret udvalgte politikere til fodbold i Parken på søndag, hvor AaB kommer på besøg.
Læs også:Optakt: FC København – AaB
– I øjeblikket er vi begrænset til, at vi kun må lukke 500 personer ind på stadion til Superliga-kampe, fordi det vurderes, at der er en større risiko for smittespredning forbundet ved at lukke flere ind, siger Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment, og tilføjer:
– Denne vurdering er vi dog ikke enige i, da vi har investeret i en lang række smitteforebyggende tiltag. F.eks. en skarp inddeling af stadion i sektioner á 500 personer, forskellige ankomsttider for tilskuerne, ensretning af alle adgangsveje og korridorer, 1 meters afstand mellem alle siddepladser m.m. Dette vil vi gerne give selvsyn for med invitationen.
FC Københavns invitation til Christiansborg rammer fansene i søndagens kamp. Det blliver nemlig på bekostning af de “almindelige” FCK-fans, at politikerne kan komme i Parken. Flere af disse må vige pladsen.
Det ærgrer naturligvis FC København, men klubben satser på, at det kan være en god investering at få politikere i Parken, da kun de kan åbne op for, at der kan komme flere til fodbold fremadrettet.
Læs også:Ståle Solbakken forklarer tavshed: Jeg har brug for at sunde mig
FCK håber igen at kunne afvikle hjemmekampe med op til 12.000 tilskuere, som det var muligt en kort overgang.
– Vi forstår godt, hvis nogle måske opfatter det som en “fravælgelse” af fans til søndagens kamp, men det er vores store håb, at langt de fleste fans godt kan forstå, hvorfor vi beslutter som vi gør, og ikke mindst ser det hele i et noget større billede i vores kamp for at få endnu flere fans tilbage i Parken under sikre og trygge rammer, siger Daniell Askholm, der er Head of Fan Engagement.
FC København og AaB tørner sammen klokken 18.00 på søndag.
Læs også:AGF-boss fastslår: David Nielsen skal ikke til FC København
Læs også:Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten
Læs også:FCK kan få ny spillestil: Skal have anden tilgang med bolden

TransferLIVE: Nelsson er én ud af tre på listen

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Vil kuppe FC København

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Jagter dansk målræv

Thomas Frank var et emne i storklub

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Hvem trækker FC København i CL-kvalifikationen?

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Hvem trækker FCM i Europa League-kvalifikationen?

Nu bekræfter FCK

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Kaoskamp ved klub-VM

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Morten Hjulmand til storklub?

Chokerstatning for Thomas Frank?

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre