FC København inviterer politikere til fodbold på søndag

FC København har inviteret en række politikere fra Christiansborg til Superliga-kampen mod AaB på søndag. Klubben vil vise, at det er forsvarligt at lukke mere end 500 ind på stadion.



Myndighedernes Covid-19-restriktioner ligger fortsat som en dyne over landet, og det gælder også fodboldens verden.

Grundet restriktionerne må der kun lukkes 500 personer ind til Superliga-kampe, og det er inklusiv spillere, trænere, sikkerhedsfolk, presse og andre, der har deres faste gang til en kamp i Danmarks bedste række. Det efterlader kun meget få pladser til fansene, som er en afgørende indtægtskilde for klubberne.

Rundt i Superliga-klubberne er der bred enighed om, at man sagtens kan håndtere langt flere tilskuere, uden at det udgør en smitterisiko, og det vil FC København nu lade politikerne konstatere ved selvsyn.

Derfor har FCK inviteret udvalgte politikere til fodbold i Parken på søndag, hvor AaB kommer på besøg.

Læs også:Optakt: FC København – AaB

– I øjeblikket er vi begrænset til, at vi kun må lukke 500 personer ind på stadion til Superliga-kampe, fordi det vurderes, at der er en større risiko for smittespredning forbundet ved at lukke flere ind, siger Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment, og tilføjer:

– Denne vurdering er vi dog ikke enige i, da vi har investeret i en lang række smitteforebyggende tiltag. F.eks. en skarp inddeling af stadion i sektioner á 500 personer, forskellige ankomsttider for tilskuerne, ensretning af alle adgangsveje og korridorer, 1 meters afstand mellem alle siddepladser m.m. Dette vil vi gerne give selvsyn for med invitationen.

FC Københavns invitation til Christiansborg rammer fansene i søndagens kamp. Det blliver nemlig på bekostning af de “almindelige” FCK-fans, at politikerne kan komme i Parken. Flere af disse må vige pladsen.

Det ærgrer naturligvis FC København, men klubben satser på, at det kan være en god investering at få politikere i Parken, da kun de kan åbne op for, at der kan komme flere til fodbold fremadrettet.

Læs også:Ståle Solbakken forklarer tavshed: Jeg har brug for at sunde mig

FCK håber igen at kunne afvikle hjemmekampe med op til 12.000 tilskuere, som det var muligt en kort overgang.

– Vi forstår godt, hvis nogle måske opfatter det som en “fravælgelse” af fans til søndagens kamp, men det er vores store håb, at langt de fleste fans godt kan forstå, hvorfor vi beslutter som vi gør, og ikke mindst ser det hele i et noget større billede i vores kamp for at få endnu flere fans tilbage i Parken under sikre og trygge rammer, siger Daniell Askholm, der er Head of Fan Engagement.

FC København og AaB tørner sammen klokken 18.00 på søndag.

Læs også:AGF-boss fastslår: David Nielsen skal ikke til FC København
Læs også:Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten
Læs også:FCK kan få ny spillestil: Skal have anden tilgang med bolden




– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Engelsk legende til Wrexham?

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Storklub vil hente Thomas Kristensen



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

FC Midtjylland – Viborg FF

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

– En stor beslutning

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

OB – FC Fredericia

Ikke sket i 8 år

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder dansk debutant

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Vild udtalelse blusser op i Italien

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK