FC København inviterer politikere til fodbold på søndag

FC København har inviteret en række politikere fra Christiansborg til Superliga-kampen mod AaB på søndag. Klubben vil vise, at det er forsvarligt at lukke mere end 500 ind på stadion.



Myndighedernes Covid-19-restriktioner ligger fortsat som en dyne over landet, og det gælder også fodboldens verden.

Grundet restriktionerne må der kun lukkes 500 personer ind til Superliga-kampe, og det er inklusiv spillere, trænere, sikkerhedsfolk, presse og andre, der har deres faste gang til en kamp i Danmarks bedste række. Det efterlader kun meget få pladser til fansene, som er en afgørende indtægtskilde for klubberne.

Rundt i Superliga-klubberne er der bred enighed om, at man sagtens kan håndtere langt flere tilskuere, uden at det udgør en smitterisiko, og det vil FC København nu lade politikerne konstatere ved selvsyn.

Derfor har FCK inviteret udvalgte politikere til fodbold i Parken på søndag, hvor AaB kommer på besøg.

Læs også:Optakt: FC København – AaB

– I øjeblikket er vi begrænset til, at vi kun må lukke 500 personer ind på stadion til Superliga-kampe, fordi det vurderes, at der er en større risiko for smittespredning forbundet ved at lukke flere ind, siger Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment, og tilføjer:

– Denne vurdering er vi dog ikke enige i, da vi har investeret i en lang række smitteforebyggende tiltag. F.eks. en skarp inddeling af stadion i sektioner á 500 personer, forskellige ankomsttider for tilskuerne, ensretning af alle adgangsveje og korridorer, 1 meters afstand mellem alle siddepladser m.m. Dette vil vi gerne give selvsyn for med invitationen.

FC Københavns invitation til Christiansborg rammer fansene i søndagens kamp. Det blliver nemlig på bekostning af de “almindelige” FCK-fans, at politikerne kan komme i Parken. Flere af disse må vige pladsen.

Det ærgrer naturligvis FC København, men klubben satser på, at det kan være en god investering at få politikere i Parken, da kun de kan åbne op for, at der kan komme flere til fodbold fremadrettet.

Læs også:Ståle Solbakken forklarer tavshed: Jeg har brug for at sunde mig

FCK håber igen at kunne afvikle hjemmekampe med op til 12.000 tilskuere, som det var muligt en kort overgang.

– Vi forstår godt, hvis nogle måske opfatter det som en “fravælgelse” af fans til søndagens kamp, men det er vores store håb, at langt de fleste fans godt kan forstå, hvorfor vi beslutter som vi gør, og ikke mindst ser det hele i et noget større billede i vores kamp for at få endnu flere fans tilbage i Parken under sikre og trygge rammer, siger Daniell Askholm, der er Head of Fan Engagement.

FC København og AaB tørner sammen klokken 18.00 på søndag.

Læs også:AGF-boss fastslår: David Nielsen skal ikke til FC København
Læs også:Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten
Læs også:FCK kan få ny spillestil: Skal have anden tilgang med bolden






LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

AGF – FC Nordsjælland

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Hård kritik af FCM-profil

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Nu er han tilbage for Brøndby

Barcelona klager til UEFA



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Går det galt, går det rigtig galt!

– Det er en katastrofe for Brøndby

Liverpool – Fulham

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Robert trækker overskrifter i udlandet

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker