FC København lander lang aftale med stort talent

FC København har sikret sig en ny lang aftale med deres unge U19-kantspiller.



FC København og 17-årige Noah Sahsah er blevet enige om at forlænge samarbejdet med kantspillerens første fuldtidskontrakt.

Det oplyser FC København på sin hjemmeside. Nu løber aftalen frem til sommeren 2025, og det glæder FCK's udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen.

– Vi er rigtigt glade for, at vi kan lave en fuldtidsaftale med endnu en af vores egne københavner-drenge. Noah har spillet i klubben siden han var helt lille, og han har udviklet sig konstant hele vejen op igennem vores system og miljø, og har senest gjort sig bemærket både på U17- og U19-holdet, siger han og fortsætter:

– Han har spillet flere pladser op igennem ungdomsrækkerne, men nu har han for alvor fundet sin position som kantspiller på et internationalt niveau, både i landsholdssammenhæng og på klubplan, som vi senest så i Youth League-sejren over Dortmund, hvor han virkelig var farlig for modstanderne.

Noah Sahsah har allerede snuset til førsteholdet, da han blev indskiftet i en Conference League-kamp mod PSV i foråret. Men nu håber han selv på, at han kan bevise sig selv endnu mere, så han kan få flere oplevelser med førsteholdet.

– Nu gælder det om at fortsætte min udvikling, og det handler om at prøve at komme tættere på førsteholdet og kunne vise fansene, hvem jeg er. Det ser jeg virkelig frem til, siger Noah Sahsah efter underskriften på sin første fuldtidskontrakt.

Noah Sahsah gør sig primært på klubbens U19-hold, hvor han har spillet de seneste sæsoner. Han har været en del af KB og FCK Talent, siden han var seks år gammel.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM