De må fortsat undvære David Khocholava og Theo Sander, men ellers begynder det at lysne på skadesfronten for FC København.
De danske mestre var hårdt plaget af skader i efteråret – ikke mindst defensivt – men nu er der godt nyt for træner Jacob Neestrup, der i opstarten til foråret i Superligaen har det meste af sin trup til rådighed.
Unge William Clem er således tæt på at være klarmeldt – det kan du læse mere om her – og så er der også godt nyt omkring den norske venstre back Birger Meiing, der efterlod så positivt et indtryk, inden han blev skadet i oktober.
– Det var selvfølgelig ikke sjovt at sidde ude i efteråret med alle de store kampe, men heldigvis fungerede holdet godt, for ellers havde det været endnu værre. Men det er jo lidt kedeligt bare at sidde og kigge på, så jeg glæder mig til, at jeg snart kan bidrage igen. Jeg er begyndt at kunne løbe lidt, så nu bliver det lidt sjovere, siger Birger Meling til FC Københavns hjemmeside.
Her fremgår det, at han ventes at være klar i løbet af januar, så den norske back kan deltage på træningslejren i Portugal i starten af februar.
Birger Meling lignede et klassekøb, da han i sommer blev hentet i franske Stade Rennais.
Mens Meiling og Clem er tilbage, og man mangler et par andre skadede spillere, vil Elias Achouri ikke være til rådighed, da han er udtaget til de afrikanske mesterskaber med Tunesien.
FCK møder inden starten på Superligaen Manchester City i Champions League-ottendedelsfinalen.
Derfor venter der også gode modstandere for FCK i løbet af opstarten, blandt andet er der kampe mod Rangers FC og Bayer Leverkusen.
– Det er to dygtige hold, som giver os en god mulighed for at få nogle træningskampe på et højt niveau fra start af, siger cheftræner Jacob Neestrup og forklarer:
– Vi havde gode erfaringer med at indlede mod Leverkusen for et år siden, så forhåbentlig kan det igen være startskuddet til en god pre-season frem mod forårspremieren.
– Den kommende tid gælder det som altid om at finde balancen mellem at skubbe på rent fysisk og samtidig få taget de rigtige beslutninger i forhold til at dosere de enkelte spillere. Vi skal bruge de 5-6 uger på træningsbanen i København og i Portugal til at rykke os, så vi ligesom de seneste sæsoner kan indlede sæsonen med at vinde nogle fodboldkampe, for det er jo det, det hele handler om.
Se alle Superliga-klubbernes opstartsprogram ved at klikke her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER