FC København – Silkeborg IF

FC København ser bedre og mere stabile ud for hver kamp, der går. Indfrier ''Løverne'' forventningerne hjemme mod Silkeborg?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København:
FCK nåede lige en enkelt runde som Superligaens førerhold, inden de igen dumpede ned på andenpladsen efter en søvndyssende 0-0’er ude mod Brøndby i sidste weekend.

For den neutrale tilskuer var derbyet på vestegnen uhyre skuffende, men FCK kan være fint tilfreds med et point på den svære udebane, og det bar præstationen i den grad også præg af.

Brøndby kunne ikke, og udover et par enkelte gode sekvenser, virkede Neestrups tropper ikke synderligt interesserede i at jagte alle tre point.

Defensivt har københavnerne set stærke ud i de to seneste kampe mod Real Betis og Brøndby, og der virker efterhånden til at være kommet styr på forsvarskæden, som ellers har sejlet rundt i sæsonens indledning.

I midtugen spillede FCK sig videre i DBU Pokalen efter en sen sejr ude over Sønderjyske, og er nu oppe på syv kampe i alle turneringer uden nederlag.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Marcos Lopez og Rasmus Falk er ude med skader.

Silkeborg IF:
Efter fem uafgjorte på stribe var det forventningen, at Silkeborg igen ville stemple ind med en sejr, da de i sidste weekend tog imod AaB hjemme på kunstgræsset, men sådan skulle det ikke gå.

Et tidligt forsvarskoks sendte nordjyderne på vinderkurs, og så brugte Kent Nielsens tropper ellers den resterende del af opgøret på at kæmpe sig tilbage.

Det lykkedes da også lige akkurat, men Ganchas kanonkugle fra distancen kom for sent til, at Klubben fra Søhøjlandet kunne nå at gribe ud efter sejren.

Som det blot andet hold i Superliga-historien har Silkeborg spillet uafgjort seks kampe i træk, og selvom det selvfølgelig er fint ikke at tabe, så er en hjemmekamp mod oprykkerne fra Aalborg altså en af dem, der skal vindes, hvis man vil være med helt fremme i tabellen.

Tonni Adamsen er i måltørke, og pt. virker Silkeborg til at mangle topscorerens mål for at veksle uafgjort til sejr.

Pontus Rödin, Anders Klynge og Alexander Busch forventes ude med skader.

Karantæner:
FC København: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Andersen, Mattsson, Larsen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:
Silkeborg er gået i stå og kan ikke længere undskylde sig med et hårdt kampprogram, for det er også blevet til uafgjort mod Lyngby og AaB fra bunden af rækken.

FCK er i bedring, om end de stadig ikke spiller specielt godt eller underholdende, og derfor må vi forvente en tæt affære i Parken.

‘’Løverne’’ har vundet tre af de seneste fire mod Silkeborg, og det bliver også til en snæver en af slagsen denne gang.

2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
FC København vinder med præcis én til odds 3.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: FC Københavns startopstilling klar

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Josip Radošević på samtlige forsider

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

AGF – Brøndby IF

Benhård Brian Riemer-melding

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

FC København – FC Fredericia

Protesterer efter dansk drømmekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viborg FF – FC Midtjylland

I svime over Pelle Mattsson

Randers FC – Silkeborg IF

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Topchef får nyt job i FCK

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Så blev det officielt

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afslører vild transfer-historie

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Modtager stor ros fra Højbjerg

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Millionregn over FC Midtjylland

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

“Ingen er uerstattelige”

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler