FC København – Silkeborg IF

FC København ser bedre og mere stabile ud for hver kamp, der går. Indfrier ''Løverne'' forventningerne hjemme mod Silkeborg?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København:
FCK nåede lige en enkelt runde som Superligaens førerhold, inden de igen dumpede ned på andenpladsen efter en søvndyssende 0-0’er ude mod Brøndby i sidste weekend.

For den neutrale tilskuer var derbyet på vestegnen uhyre skuffende, men FCK kan være fint tilfreds med et point på den svære udebane, og det bar præstationen i den grad også præg af.

Brøndby kunne ikke, og udover et par enkelte gode sekvenser, virkede Neestrups tropper ikke synderligt interesserede i at jagte alle tre point.

Defensivt har københavnerne set stærke ud i de to seneste kampe mod Real Betis og Brøndby, og der virker efterhånden til at være kommet styr på forsvarskæden, som ellers har sejlet rundt i sæsonens indledning.

I midtugen spillede FCK sig videre i DBU Pokalen efter en sen sejr ude over Sønderjyske, og er nu oppe på syv kampe i alle turneringer uden nederlag.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Marcos Lopez og Rasmus Falk er ude med skader.

Silkeborg IF:
Efter fem uafgjorte på stribe var det forventningen, at Silkeborg igen ville stemple ind med en sejr, da de i sidste weekend tog imod AaB hjemme på kunstgræsset, men sådan skulle det ikke gå.

Et tidligt forsvarskoks sendte nordjyderne på vinderkurs, og så brugte Kent Nielsens tropper ellers den resterende del af opgøret på at kæmpe sig tilbage.

Det lykkedes da også lige akkurat, men Ganchas kanonkugle fra distancen kom for sent til, at Klubben fra Søhøjlandet kunne nå at gribe ud efter sejren.

Som det blot andet hold i Superliga-historien har Silkeborg spillet uafgjort seks kampe i træk, og selvom det selvfølgelig er fint ikke at tabe, så er en hjemmekamp mod oprykkerne fra Aalborg altså en af dem, der skal vindes, hvis man vil være med helt fremme i tabellen.

Tonni Adamsen er i måltørke, og pt. virker Silkeborg til at mangle topscorerens mål for at veksle uafgjort til sejr.

Pontus Rödin, Anders Klynge og Alexander Busch forventes ude med skader.

Karantæner:
FC København: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Andersen, Mattsson, Larsen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:
Silkeborg er gået i stå og kan ikke længere undskylde sig med et hårdt kampprogram, for det er også blevet til uafgjort mod Lyngby og AaB fra bunden af rækken.

FCK er i bedring, om end de stadig ikke spiller specielt godt eller underholdende, og derfor må vi forvente en tæt affære i Parken.

‘’Løverne’’ har vundet tre af de seneste fire mod Silkeborg, og det bliver også til en snæver en af slagsen denne gang.

2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
FC København vinder med præcis én til odds 3.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Ekspert: Det mest positive for FCK



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Mohamed Salah forhandler med ny klub

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Zorniger i chok: Er det en joke?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Forventer kæmpe jobtilbud

Dansk målsluger skifter til topklub

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

– Det var en skuffelse

Thomas Frank fyret

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde