FC København – Silkeborg IF

FC København ser bedre og mere stabile ud for hver kamp, der går. Indfrier ''Løverne'' forventningerne hjemme mod Silkeborg?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København:
FCK nåede lige en enkelt runde som Superligaens førerhold, inden de igen dumpede ned på andenpladsen efter en søvndyssende 0-0’er ude mod Brøndby i sidste weekend.

For den neutrale tilskuer var derbyet på vestegnen uhyre skuffende, men FCK kan være fint tilfreds med et point på den svære udebane, og det bar præstationen i den grad også præg af.

Brøndby kunne ikke, og udover et par enkelte gode sekvenser, virkede Neestrups tropper ikke synderligt interesserede i at jagte alle tre point.

Defensivt har københavnerne set stærke ud i de to seneste kampe mod Real Betis og Brøndby, og der virker efterhånden til at være kommet styr på forsvarskæden, som ellers har sejlet rundt i sæsonens indledning.

I midtugen spillede FCK sig videre i DBU Pokalen efter en sen sejr ude over Sønderjyske, og er nu oppe på syv kampe i alle turneringer uden nederlag.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Marcos Lopez og Rasmus Falk er ude med skader.

Silkeborg IF:
Efter fem uafgjorte på stribe var det forventningen, at Silkeborg igen ville stemple ind med en sejr, da de i sidste weekend tog imod AaB hjemme på kunstgræsset, men sådan skulle det ikke gå.

Et tidligt forsvarskoks sendte nordjyderne på vinderkurs, og så brugte Kent Nielsens tropper ellers den resterende del af opgøret på at kæmpe sig tilbage.

Det lykkedes da også lige akkurat, men Ganchas kanonkugle fra distancen kom for sent til, at Klubben fra Søhøjlandet kunne nå at gribe ud efter sejren.

Som det blot andet hold i Superliga-historien har Silkeborg spillet uafgjort seks kampe i træk, og selvom det selvfølgelig er fint ikke at tabe, så er en hjemmekamp mod oprykkerne fra Aalborg altså en af dem, der skal vindes, hvis man vil være med helt fremme i tabellen.

Tonni Adamsen er i måltørke, og pt. virker Silkeborg til at mangle topscorerens mål for at veksle uafgjort til sejr.

Pontus Rödin, Anders Klynge og Alexander Busch forventes ude med skader.

Karantæner:
FC København: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Andersen, Mattsson, Larsen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:
Silkeborg er gået i stå og kan ikke længere undskylde sig med et hårdt kampprogram, for det er også blevet til uafgjort mod Lyngby og AaB fra bunden af rækken.

FCK er i bedring, om end de stadig ikke spiller specielt godt eller underholdende, og derfor må vi forvente en tæt affære i Parken.

‘’Løverne’’ har vundet tre af de seneste fire mod Silkeborg, og det bliver også til en snæver en af slagsen denne gang.

2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
FC København vinder med præcis én til odds 3.80 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hård dom: Kuldsejlet forhold



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Randers FC – Vejle Boldklub

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Snestorm kan udfordre OB

Derfor var Moukoko vraget

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Sean Dyche fyret

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Hård dom over Franks fremtid

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl