FC København er tæt på at lande ét af Sveriges helt store talenter.
Både Aftonbladet og Tipsbladets søstermedie FotbollDirekt skriver, at FC København er meget tæt på at kunne præsentere 15-årige Alexander Odefalk som ny spiller.
Midtbanespilleren Alexander Odefalk er på vej til FC København fra Brommapojkarna, hvor han har optrådt for U17-holdet.
Store europæiske klubber har også haft krogen ude efter Odefalk, ligesom FC Nordsjælland og FC Midtjylland har haft et godt øje til ham, men det forlyder altså nu, at det er FC København, der trækker det længste strå i jagten på det svenske stortalent.
Alexander Odefalk kan først skifte til FC København, når han er fyldt 16, og da det først sker senere på året, tiltræder han først i FCK til sommer.
Philip Berglund, sportschef i Brommapojkarna, bekræfter, at Alexander Odefalk er tabt for klubben.
– Han har ikke skrevet under på en professionel kontrakt med os, fordi han ville undersøge sine muligheder, og jeg er blevet informeret om, at han skal til en klub i udlandet, men jeg ved ikke hvilken, for vi har ikke været en del af forhandlingerne på grund af hans amatørstatus, siger Berglund til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg ved, at han har besøgt FC København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland i Danmark, så det er ikke overraskende for mig, hvis han skal til FC København.
Sportschefen begræder tabet af det svenske stortalent.
– Vi vil gerne have, at vores store talenter bliver i klubben, men hvis de ikke tror på vores planer, fokuserer vi på de spillere, vi har. Det er umuligt for os at konkurrere med danske klubber på lønninger – det vil vi slet ikke forsøge, siger Berglund.
Han kan kun bekræfte, at FC København har fået fingrene i et meget stort talent.
– Han er et top-top talent, og vi ville selvfølgelig gerne have beholdt ham. Han kan blive en virkelig god spiller. Det er ét af de største talenter, jeg har set, konstaterer Philip Berglund.
Alexander Odefalk bliver i første omgang en del af akademiet i FC København, når han tiltræder til sommer.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER