FC København tæt på svensk kæmpetalent

FC København meldes tæt at hente det svenske stortalent Alexander Odefalk i Brommapojkarna.



FC København er tæt på at lande ét af Sveriges helt store talenter.

Både Aftonbladet og Tipsbladets søstermedie FotbollDirekt skriver, at FC København er meget tæt på at kunne præsentere 15-årige Alexander Odefalk som ny spiller.

Midtbanespilleren Alexander Odefalk er på vej til FC København fra Brommapojkarna, hvor han har optrådt for U17-holdet.

Store europæiske klubber har også haft krogen ude efter Odefalk, ligesom FC Nordsjælland og FC Midtjylland har haft et godt øje til ham, men det forlyder altså nu, at det er FC København, der trækker det længste strå i jagten på det svenske stortalent.

Alexander Odefalk kan først skifte til FC København, når han er fyldt 16, og da det først sker senere på året, tiltræder han først i FCK til sommer.

Philip Berglund, sportschef i Brommapojkarna, bekræfter, at Alexander Odefalk er tabt for klubben.

– Han har ikke skrevet under på en professionel kontrakt med os, fordi han ville undersøge sine muligheder, og jeg er blevet informeret om, at han skal til en klub i udlandet, men jeg ved ikke hvilken, for vi har ikke været en del af forhandlingerne på grund af hans amatørstatus, siger Berglund til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg ved, at han har besøgt FC København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland i Danmark, så det er ikke overraskende for mig, hvis han skal til FC København.

Sportschefen begræder tabet af det svenske stortalent.

– Vi vil gerne have, at vores store talenter bliver i klubben, men hvis de ikke tror på vores planer, fokuserer vi på de spillere, vi har. Det er umuligt for os at konkurrere med danske klubber på lønninger – det vil vi slet ikke forsøge, siger Berglund.

Han kan kun bekræfte, at FC København har fået fingrene i et meget stort talent.

– Han er et top-top talent, og vi ville selvfølgelig gerne have beholdt ham. Han kan blive en virkelig god spiller. Det er ét af de største talenter, jeg har set, konstaterer Philip Berglund.

Alexander Odefalk bliver i første omgang en del af akademiet i FC København, når han tiltræder til sommer.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Et markant problem for Silkeborg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby