FC København tæt på svensk kæmpetalent

FC København meldes tæt at hente det svenske stortalent Alexander Odefalk i Brommapojkarna.



FC København er tæt på at lande ét af Sveriges helt store talenter.

Både Aftonbladet og Tipsbladets søstermedie FotbollDirekt skriver, at FC København er meget tæt på at kunne præsentere 15-årige Alexander Odefalk som ny spiller.

Midtbanespilleren Alexander Odefalk er på vej til FC København fra Brommapojkarna, hvor han har optrådt for U17-holdet.

Store europæiske klubber har også haft krogen ude efter Odefalk, ligesom FC Nordsjælland og FC Midtjylland har haft et godt øje til ham, men det forlyder altså nu, at det er FC København, der trækker det længste strå i jagten på det svenske stortalent.

Alexander Odefalk kan først skifte til FC København, når han er fyldt 16, og da det først sker senere på året, tiltræder han først i FCK til sommer.

Philip Berglund, sportschef i Brommapojkarna, bekræfter, at Alexander Odefalk er tabt for klubben.

– Han har ikke skrevet under på en professionel kontrakt med os, fordi han ville undersøge sine muligheder, og jeg er blevet informeret om, at han skal til en klub i udlandet, men jeg ved ikke hvilken, for vi har ikke været en del af forhandlingerne på grund af hans amatørstatus, siger Berglund til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg ved, at han har besøgt FC København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland i Danmark, så det er ikke overraskende for mig, hvis han skal til FC København.

Sportschefen begræder tabet af det svenske stortalent.

– Vi vil gerne have, at vores store talenter bliver i klubben, men hvis de ikke tror på vores planer, fokuserer vi på de spillere, vi har. Det er umuligt for os at konkurrere med danske klubber på lønninger – det vil vi slet ikke forsøge, siger Berglund.

Han kan kun bekræfte, at FC København har fået fingrene i et meget stort talent.

– Han er et top-top talent, og vi ville selvfølgelig gerne have beholdt ham. Han kan blive en virkelig god spiller. Det er ét af de største talenter, jeg har set, konstaterer Philip Berglund.

Alexander Odefalk bliver i første omgang en del af akademiet i FC København, når han tiltræder til sommer.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City vinder FA Cup

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City