FCK gider det ikke: Politianmelder jævnligt folk

Hvis brugere opfordrer til matchfixing på FC Københavns sociale medier, bliver de blokeret. Det hænder dog oftere, at klubbens ansatte må slette racisme, homofobi og trusler. Nogle sager ender hos politiet.



De seneste dage har Tipsbladet afdækket, hvordan internetsvindlere har brugt mindst tre Facebook-opslag fra FC København til at lokke klubbens fans i en fælde, der i sidste ende skal narre penge fra folk. Men det er svært for klubbens ansatte at spotte det.

Fupmagerne skriver nemlig ikke, at de er matchfixere. De skriver bare, at folk kan tjene store penge på sportsbetting. Det er først, når man klikker sig ind på John Watsons falske profil, at der står, at han er matchfixer.

Derfor fanger FCK’s ansatte ikke nødvendigvis den slags.

– Vi sidder ikke og tjekker i bund hver eneste opslag og følger til dørs, om det, vedkommende skriver længere henne i processen på andre platforme, er rigtigt. Den detaljegrad er vi ikke altid nede i, men vi monitorerer og modererer løbende kommentarspor på vores sociale medier og fjerner det, vi kan se er forkert, fortæller kommunikationschef Jes Mortensen.

– Det lyder, som om nogle prøver at lokke nogle over på noget andet, som så leder til svindel i en anden kontekst. Det er svært for os at regulere 100 procent, når det foregår et andet sted end på vores platforme og steder, vi ikke ser eller har kontrol over. Så det, han skriver på vores platform, er primært: "Kontakt mig for at tjene penge."

Svindleren_10
Det ene af tre opslag fra "John Watson" i FCK's kommentarspor.

Det var en FCK-fan ved navn Lucas Hjorth, der først faldt over “John Watsons” svindelnummer. Dén historie kan du læse her. Hvis han havde gjort Jes Mortensen og co. opmærksom på, hvad han havde fundet, var fupprofilen blevet forvist fra FCK’s Facebook-side på stedet.

– Ja, selvfølgelig, siger Mortensen.

– Helt grundlæggende er matchfixing måske den største trussel mod vores levebrød overhovedet. Hvis det først eskalerer, kan vi ikke have en troværdig sport mere, og så er dét, vi laver, ligegyldigt. Så det er helt klart: Hvis folk beskriver matchfixing eller opfordrer til det, så vil det helt klart være grund til, at de bliver kylet ud. Helt ubetinget.

Der er, så vidt han ved, ikke nogen af FCK’s moderatorer, der er stødt på opfordringer til matchfixing på klubbens sociale medier. Til gengæld må de jævnligt luge ud i platformens andet ukrudt.

– Det, jeg oftest fjerner, er, hvis der er noget racistisk lort. Eller noget homofobisk lort. Så fjerner vi dem prompte og smider dem ud uden advarsel eller noget. For det vil vi ikke have.

Nogle gange går det så langt over stregen, at det ikke er nok at bandlyse brugere på sociale medier.

– Vi politianmelder også med jævne mellemrum folk. Det hører heldigvis til sjældenhederne, men det sker nogle gange om året. Vi får også mails. Det er ikke en måned, siden jeg har politianmeldt nogen for racisme, der blev ved med at skrive opslag og sende mails til os af racistisk karakter. Så politianmelder vi dem. Så får de et brev fra vores advokat, der går til politiet. Det gider vi ikke, fortæller Jes Mortensen.

– Nogle gange får man næste dag en mail tilbage: "Ej, det må I undskylde. Jeg var også bare lige sur" eller et eller andet. Så ender det med, at politiet snakker med dem, går jeg ud fra. Men det er som regel vores advokat, der har den derfra. Oftest er det en fake profil, de aldrig finder.

“John Watson”, svindleren der var på spil i FC Københavns kommentarspor, forsøgte ikke kun at snyde penge fra folk. Han stjal også en influencers billeder og video. Læs dén historie her.





Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte



Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest



Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre