FC Midtjylland skal kvalificere sig til europæiske gruppespil tre gange inden 2020, samtidig med at de kommercielle indtægter skal øges markant. Sådan lyder kravene til de danske mestre.
For at forbere mulighederne for at nå målsætningen har FCM nu allieret sig med fem topledere fra dansk erhvervsliv, som på hver deres måde skal være med til at inspirere, udvikle og motivere FC Midtjylland.
For at forbere mulighederne for at nå målsætningen har FCM nu allieret sig med fem topledere fra dansk erhvervsliv, som på hver deres måde skal være med til at inspirere, udvikle og motivere FC Midtjylland.
Kvintetten er mediemanden Per Mikael Jensen, start-up manden og investoren Jesper Buch, kommunikationsrådgiveren Reinholdt Schultz, Kristian Tvergaard, kommerciel direktør i SUN-AIR samt Stig Bundgaard, salgsdirektør og partner i it-virksomheden IT Relation.
– FCM har flyttet sig langt sportsligt og forretningsmæssigt de seneste år. Skal vi styrke og udbygge vores position i dansk fodbold, er det nødvendigt at udvikle forretningen yderligere, og her vil vi udfordres af spændende mennesker, som ikke er tæt på os i dagligdagen, men som hver for sig bidrager med visioner og kompetencer, vi kan drage nytte af, forklarer Rasmus Ankersen, bestyrelsesformand i FC Midtjylland.
De fem glæder sig til at komme tættere på FC Midtjylland.
– Siden jeg for 30 år siden dækkede fodbold for Politiken, har jeg haft et blødt punkt for Ikast fS. Projektet i FCM er et af de mest spændende ikke bare i Danmark men i Europa, og både som fodboldelsker og medie- og forretningsmand er det en fornøjelse at komme tættere på klubben, siger Per Mikael Jensen.
Jesper Buch er grundlægger af Just Eat og kåret til Young Global Leader 2013 af World Economic Forum. Reinholdt Schultz, der er partner og CEO i kommunikationsbureauet Mannov, arbejder som rådgiver for en række af dansk erhvervslivs største og mest interessante virksomheder. Han har også arbejdet med topidræt i mange år og var blandt andet involveret, da DBU søgte og fik værtsskabet for EM 2020
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
