FC Midtjyllands cheftræner, Brian Priske, anerkender, at OB’s Oliver Christensen stod en fremragende kamp, da de to superligaklubber spillede 1-1 i Odense mandag aften.
Flere gange var den talentfulde målmand særdeles vaks på stregen, og det har han fået for vane, når modstanderen er FC Midtjylland. Det siger Brian Priske til TV3 Sport.
– Hver gang vi spiller mod OB, så står han fandeme godt dernede, og nogle gange må vi løfte på hatten, siger Brian Priske, der erklærer sig tilfreds på trods af pointtabet.
– Jeg er faktisk godt tilfreds med selve præstationen. Vi gjorde alt, hvad vi kunne for at vinde fodboldkampen og for at fastholde vores stil mod et fint OB-hold, som kæmpede med næb og klør for at forsvare målet.
Hjemmeholdets cheftræner, Jakob Michelsen, er også tilfreds med det, han så fra sine hårdtarbejdende spillere. Derudover er han enig med sin trænerkollega i, at Oliver Christensen stod en god kamp.
Læs også:FCM-kaptajn om målscorer: Han er dødsensfarlig i de situationer
– Oliver havde rigtig gode redninger, og han er inde i en fantastisk udvikling. Siden han fik sin debut ude mod AB i en pokalkamp for 2,5 år siden, har han udviklet sig helt vildt, siger Michelsen til TV3 Sport.
Den 21-årige målmand er fast mand på U21-landsholdet, og han debuterede på A-landsholdet i den afbudsprægede testkamp mod Sverige i november.
Mandag aften blev Christensen kåret til banens bedste af tilskuerne i Odense, og den betragtning var han enig i.
– Ja, det synes jeg, at jeg var, siger målmanden med et stort smil.
Moses Opondo bragte OB foran 1-0, men kort inden pausen fik FC Midtjylland tilkendt et straffespark, da dommer Sandi Putros vurderede, at Oliver Lund nedlagde Erik Sviatchenko ulovligt i feltet.
Læs også:OB’er takker VAR: Dommerne tager ikke ansvar
Senere trak Putros sin kendelse tilbage efter at have set situationen igen på en monitor.
Det var det eneste rigtige at gøre, siger Oliver Lund, som altså blev frikendt for sin rene tackling.
– Jeg oplevede det som utrolig tyndt i første omgang. Jeg kunne ikke se, hvor dommeren stod i situationen, men det var utrolig tyndt, og jeg er glad for, at det blev trukket tilbage. VAR reddede os gudskelov, men der stod en dommer og en linjedommer, som burde tage ansvar, men det gjorde de ikke.
– Jeg vidste godt, der ikke var straffe, og hvis den var blevet dømt, så havde det været årets største fiasko, når man snakker om domme, siger Oliver Lund til TV3 Sport.
Efter pausen lykkedes det for FC Midtjylland-angriberen Sory Kaba at udligne til 1-1.
/ritzau/
Læs også:FC Midtjylland tilbage på førstepladsen
Læs også:Ekspert om OB’s afslørede trænerjagt: Det er en del af gamet
Læs også:Rygtet til Superligaen: Nu bekræfter han dialog med svenske klubber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
