FC Midtjylland giver dygtige forsvarsspillere løbepas

To centrale forsvarsspillere har fået lov til at smutte fra FC Midtjylland i januar. Det kan både være i form af salg og udlejninger.



Det gav for alvor pote i efteråret, at Brian Priske gik væk fra et tremandsforsvar og tilbage til den mere traditionelle firebackkæde, for FC Midtjylland overvintrer på Superligaens førsteplads med fire point ned til FC København. Og der er meget at glæde sig over i det midtjyske, hvor man øjner det tredje mesterskab siden 2015.

Men ledelsen i klubben ved også, at det ikke har været holdbart med så mange centrale forsvarsspillere i truppen, for justeringen af systemet skete så sent i sommervinduet, at man ikke også fik justeret truppen. Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Rasmus Nicolaisen, Manjrekar James og Søren Reese har alle kæmpet om spilletid, mens skadede Zsolt Korcsmar og langtidsskadede Kristian Riis også er på lønningslisten.

Skiftet fra tre til to centrale forsvarsspillere har blandt andet betydet, at Søren Reese ser tilbage på et efterår uden et eneste Superliga-minut, mens Manjrekar James i alt har fået to hele kampe – den seneste den 18. august mod Hobro, der blev Kenneth Andersens sidste kamp i spidsen for FC Midtjylland. Rasmus Nicolaisen har noteret sig for 515 Superliga-minutter i sæsonen.

Derfor vil man fra ledelsen side se på at justere truppen i januar, og det betyder, at både Søren Reese og Manjrekar James har fået løbepas.

– Både James og Reese er for gode til slet ikke at være i truppen. Offensivt har vi måske manglet en mand, og i midterforsvaret har vi så været en eller to for meget. Det er aldrig optimalt for så gode spillere ikke at spille. James var jo for eksempel den bedste forsvarer i 1. division, da han spillede i Fredericia. De har ikke fået spilletid, efter vi har skiftet system, så vi er i dialog med dem om, hvordan vi skal gribe det an. Enhver kan se, at det er to startere, siger administrerende direktør Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Læs også:FC Midtjylland-stopper søger væk: Jeg skal spille nu

Han har ikke lagt sig fast på, om man denne gang skal sælge eller udleje de to. Reese var i sidste sæson udlejet til AC Horsens, mens den canadiske landsholdsspiller Manjrekar James var udlejet til Fredericia i efteråret 2018.

– Vi synes i udgangspunktet, at begge koncepter er interessante. Vi har lejet spillere ud med mange succeshistorier, og det kan igen blive aktuelt, for at de enten skal spille sig op i værdi (i forhold til et senere salg, red.) eller komme tilbage FC Midtjylland. Vi har ikke lukket ned for det ene eller det andet, siger Claus Steinlein.

Udover systemskiftet røg FCM hurtigt ud af Europa og af pokalturneringen, og samtidig viste både Alexander Scholz og Erik Sviatchenko fin holdbarhed – begge har været fitte og har spillet næsten alle minutter.

– Ja, og så har Nicolaisen jo taget de chancer, der var. Derfor har vi spillere, der har været i klemme på grund af systemskiftet, påpeger den administrerende direktør.

Afviser salg af profiler
Mens Claus Steinlein er klar til at sige farvel til et par af breddespillerne i truppen, får Erik Sviatchenko ikke lov til at forlade klubben fra Herning og Ikast, selv om han er et varmt navn efter et fremragende 2019. Den tidligere landsholdsspiller blev i Tipsbladet kåret til Efterårets Profil i Superligaen – en afstemning, som de 14 Superliga-trænere stemmer til.

Læs også:FCM-boss afslører: Vi kunne godt bruge en ny højre back

Og Sviatchenko har da også indikeret, at han snart er moden til et nyt ophold i udlandet. Det bliver dog ikke allerede i januar.

– Nej, han skal løfte mesterskabstrofæet. Det trofæ, som Jakob Poulsen og Kristian Bak har løftet. Det skal han for at blive en rigtig legende. Det mener både vi og Erik, siger FC Midtjyllands administrerende direktør, der har nemt ved at sige nej tak til at sælge nøglespillere, nu klubben spiller om mesterskabet:

– Spillerne synes jo, det er sjovt at spille med om et mesterskab. Så først til sommer vil vi tale med nogle af spillerne om et salg. Vi har et ungt hold, der har performet godt, og så vil der også være interesse, siger han.

Superliga-klubben regner heller ikke med at sælge Zsolt Korcsmar, der på grund af en knæskade ikke har spillet i hele 2019. Han har kontraktudløb til sommer.

– Han er kun lige kommet tilbage fra en skade, så han skal bruge foråret på at komme sig helt, siger Claus Steinlein.

Superliga-klubben har indtil videre hentet Lasse Vibe, der kommer på en fri transfer, og så vender flere udlejede spillere tilbage.



Thorups afløser stopper efter fem måneder

Nu er han gratis – på vej til OB?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Steve Cooper laver én ændring

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Brøndby IF – FC Fredericia

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Danske klubber vil have ham

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Endelig er der godt nyt!

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel