FC Midtjylland giver dygtige forsvarsspillere løbepas

To centrale forsvarsspillere har fået lov til at smutte fra FC Midtjylland i januar. Det kan både være i form af salg og udlejninger.



Det gav for alvor pote i efteråret, at Brian Priske gik væk fra et tremandsforsvar og tilbage til den mere traditionelle firebackkæde, for FC Midtjylland overvintrer på Superligaens førsteplads med fire point ned til FC København. Og der er meget at glæde sig over i det midtjyske, hvor man øjner det tredje mesterskab siden 2015.

Men ledelsen i klubben ved også, at det ikke har været holdbart med så mange centrale forsvarsspillere i truppen, for justeringen af systemet skete så sent i sommervinduet, at man ikke også fik justeret truppen. Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Rasmus Nicolaisen, Manjrekar James og Søren Reese har alle kæmpet om spilletid, mens skadede Zsolt Korcsmar og langtidsskadede Kristian Riis også er på lønningslisten.

Skiftet fra tre til to centrale forsvarsspillere har blandt andet betydet, at Søren Reese ser tilbage på et efterår uden et eneste Superliga-minut, mens Manjrekar James i alt har fået to hele kampe – den seneste den 18. august mod Hobro, der blev Kenneth Andersens sidste kamp i spidsen for FC Midtjylland. Rasmus Nicolaisen har noteret sig for 515 Superliga-minutter i sæsonen.

Derfor vil man fra ledelsen side se på at justere truppen i januar, og det betyder, at både Søren Reese og Manjrekar James har fået løbepas.

– Både James og Reese er for gode til slet ikke at være i truppen. Offensivt har vi måske manglet en mand, og i midterforsvaret har vi så været en eller to for meget. Det er aldrig optimalt for så gode spillere ikke at spille. James var jo for eksempel den bedste forsvarer i 1. division, da han spillede i Fredericia. De har ikke fået spilletid, efter vi har skiftet system, så vi er i dialog med dem om, hvordan vi skal gribe det an. Enhver kan se, at det er to startere, siger administrerende direktør Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Læs også:FC Midtjylland-stopper søger væk: Jeg skal spille nu

Han har ikke lagt sig fast på, om man denne gang skal sælge eller udleje de to. Reese var i sidste sæson udlejet til AC Horsens, mens den canadiske landsholdsspiller Manjrekar James var udlejet til Fredericia i efteråret 2018.

– Vi synes i udgangspunktet, at begge koncepter er interessante. Vi har lejet spillere ud med mange succeshistorier, og det kan igen blive aktuelt, for at de enten skal spille sig op i værdi (i forhold til et senere salg, red.) eller komme tilbage FC Midtjylland. Vi har ikke lukket ned for det ene eller det andet, siger Claus Steinlein.

Udover systemskiftet røg FCM hurtigt ud af Europa og af pokalturneringen, og samtidig viste både Alexander Scholz og Erik Sviatchenko fin holdbarhed – begge har været fitte og har spillet næsten alle minutter.

– Ja, og så har Nicolaisen jo taget de chancer, der var. Derfor har vi spillere, der har været i klemme på grund af systemskiftet, påpeger den administrerende direktør.

Afviser salg af profiler
Mens Claus Steinlein er klar til at sige farvel til et par af breddespillerne i truppen, får Erik Sviatchenko ikke lov til at forlade klubben fra Herning og Ikast, selv om han er et varmt navn efter et fremragende 2019. Den tidligere landsholdsspiller blev i Tipsbladet kåret til Efterårets Profil i Superligaen – en afstemning, som de 14 Superliga-trænere stemmer til.

Læs også:FCM-boss afslører: Vi kunne godt bruge en ny højre back

Og Sviatchenko har da også indikeret, at han snart er moden til et nyt ophold i udlandet. Det bliver dog ikke allerede i januar.

– Nej, han skal løfte mesterskabstrofæet. Det trofæ, som Jakob Poulsen og Kristian Bak har løftet. Det skal han for at blive en rigtig legende. Det mener både vi og Erik, siger FC Midtjyllands administrerende direktør, der har nemt ved at sige nej tak til at sælge nøglespillere, nu klubben spiller om mesterskabet:

– Spillerne synes jo, det er sjovt at spille med om et mesterskab. Så først til sommer vil vi tale med nogle af spillerne om et salg. Vi har et ungt hold, der har performet godt, og så vil der også være interesse, siger han.

Superliga-klubben regner heller ikke med at sælge Zsolt Korcsmar, der på grund af en knæskade ikke har spillet i hele 2019. Han har kontraktudløb til sommer.

– Han er kun lige kommet tilbage fra en skade, så han skal bruge foråret på at komme sig helt, siger Claus Steinlein.

Superliga-klubben har indtil videre hentet Lasse Vibe, der kommer på en fri transfer, og så vender flere udlejede spillere tilbage.





LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

– Han er bare ren verdensklasse!

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Storklub har taget kontakt

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Henter Kamil Wilczek

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Transferudmelding fra Vallys

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Gravesen med vild Neestrup-melding

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Choktransfer på vej? 

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo