FC Midtjylland har noget at bevise: Ståle har jo ret

Trods succes i Danmark mangler FC Midtjylland at markere sig i europæisk fodbold. Så cheftræner Kenneth Andersen har svært ved at sige Ståle Solbakken imod, når han driller med, at FCK er de eneste, der henter ranglistepoint til dansk fodbold.



FC Midtjylland har ikke mere at bevise i Danmark: Holdet har vundet to mesterskaber og en pokaltitel siden 2015, og det har etableret sig som førsteudfordrer til FC København. Uden for landets grænser kniber det dog mere.

Der var selvfølgelig Europa League-gruppespillet for fire år siden, men ifølge klubbens egen målsætning skulle den have gentaget den bedrift i gennemsnit hvert andet år. Så forud for den sæson, der begynder i aften, har midtjyderne stadig et stykke op til FCK’s meritter.

Det ynder især Ståle Solbakken også at påpege, somme tider i en drillende tone. Og når han gør det, har Kenneth Andersen svært ved tage til genmæle.

– Vi har da noget at bevise ud over, at vi er tophold herhjemme. Ståle har jo ret, og vi har svært ved at sige ham imod, for det er kun FCK, der præsterer rigtig godt og stabilt uden for Superligaen, siger FC Midtjylland-træneren i et interview med Politiken.

I aften begynder så en ny sæson, og dermed får Kenneth Andersen og co. en ny chance for at gøre FC København kunsten efter. Først gælder det Superliga-premieren mod Esbjerg fB. Der er kickoff til det opgør klokken 19.

Om en måneds tid venter så den første europæiske kamp. FC Midtjylland træder ind i tredje kvalifikationsrunde til Europa League, hvor en endnu ukendt modstander venter. Derefter skal holdet også klare sig gennem playoffrunden, før det når den forjættede gruppefase.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’