FC Midtjylland kigger på køb af profileret duo

FCM hentede i sommer midtbaneduoen Emiliano Martinez og Kristoffer Olsson på lejekontrakter med købsoptioner.



FC Midtjyllands midtbanespillere Kristoffer Olsson og Emiliano Martinez har imponeret, siden de blev hentet på transfervinduets sidste dag.

Begge spillere blev hentet på lejekontrakter med købsoptioner, som FCM kan vente indtil sommer med at bruge.

FCM-sportschef Svend Graversen fortæller dog, at ledelsen i klubben er så imponeret, at permanente transfers kan komme på tale tidligere.

– Selvfølgelig kigger vi på det. Det er nogle store optioner, så vi skal være helt sikre på, at det er det rigtige.

– Men det er klart, at de gør det sindssygt godt, så lad os se, om det ikke er noget, vi går efter på et tidspunkt, siger Svend Graversen.

Det er ikke billigt for klubben, hvis læderet skal op af lommen. Det bliver dog ikke et problem.

– Vi er i en god position. Jeg tror, at der kommer et regnskab i morgen, og så kan I prøve at kigge på det. Det hele drejer sig om, at vi skal kigge overordnet på vores fodboldhold. De har tilført noget, som vi har håbet og forventet.

– Vi må se, om vi kommer til at bruge optionerne, men de har i hvert fald gjort det sindssygt godt, og vi er glade for dem, siger Svend Graversen.

Kristoffer Olsson er velkendt i FCM efter et tidligere ophold i klubben. Han er fast spiller på det svenske landshold. Derudover har han blandt andet spillet i russiske Krasnodar og belgiske Anderlecht.

Emiliano Martinez er et noget mere ubeskrevet blad. Han er fra Uruguay og har senest spillet i den brasilianske Serie A.

– Det er to kvalitetsspillere, vi har fået ind.

– Den ene er svensk landsholdsspiller, og han er en, vi kender. Personligheden og spillestilen passer ind, og vi kan se, at han har lagt mere på sit spil, siden han var her sidst.

– Det vi er mest imponerede over ved Emiliano, er, at han præsteret fra dag et. Han har lavet transitionen fra Sydamerika til Superligaen så hurtigt, og det har vi aldrig set før.

– Så vi er virkelig, virkelig glade for dem, og vi er virkelig imponerede over den måde, de er kommet ind på, siger Svend Graversen.

FCM's spanske cheftræner, Albert Capellas, deler sportschefens fascination. Han lægger dog vægt på, at han ikke har den store indflydelse på, om købsoptionerne bliver brugt.

– Jeg er meget glad for Kristoffer Olsson og Emiliano Martinez. De er fantastiske personer og spillere, og de hjælper klubben godt.

– Jeg bestemmer ikke, hvad ledelsen skal gøre. Vi har private møder, hvor vi snakker om truppen, og hvordan den skal bygges til fremtiden.

– Ledelsen gør sit arbejde, og jeg synes, at den gør det fantastisk, siger Albert Capellas.

Selvom Kristoffer Olsson er glad for at være tilbage i FCM, vil han ikke bruge krudt på købsoptionen.

– Jeg fokuserer ikke på fremtiden. Jeg har sagt siden dag et, at jeg vil leve i nuet. Jeg er dog meget tilfreds i FCM. Jeg trives supergodt, og jeg spiller mange kampe.

– Hvis et permanent skifte bliver aktuelt, så kan vi snakke om det. Men det er klart, at jeg trives godt her, og min familie har det godt. Tidligere har jeg fokuseret meget på fremtiden, men nu lever jeg i nuet, siger Kristoffer Olsson.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Præsenteret i belgisk klub

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Det kommer formentlig til at ske

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Morten Bruun med dyster spådom

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Benhård Brian Riemer-melding

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

FC København-talent har truffet stor beslutning

Jubler over ny Brøndby-chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Barcelona – Rayo Vallecano

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Brighton – Liverpool

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter