• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Martin Davidsen

FC Midtjylland rykker ung keeper i førsteholdstruppen

Oliver Ottesen kommer op i førsteholdstruppen i FC Midtjylland fra sommer.

Af Martin Davidsen

FC Midtjylland skrev i sidste uge kontrakt med Michael Falkesgaard, der skifter til klubben til sommer, og nu er der udsigt til endnu et nyt ansigt i klubbens målmandsgruppe efter denne sæson. 

Den unge målmand Oliver Ottesen bliver således en del af klubbens førstehold fra næste sæson. Målmanden har netop forlænget sin kontrakt, så det nu er en fuldtidskontrakt, og fra sommer rykkes han permanent i førsteholdstruppen.

- Det er altid glædeligt, når en af vores egne målmænd tager springet og bliver en del af superligatruppen. Oliver er inde i en god udvikling og har formået at løfte sit niveau og har været kampafgørende i U19-ligaen såvel som i Youth League, så vi ser frem til at følge hans fortsatte udvikling, siger akademichef Flemming Broe.

Oliver Ottesen har i denne sæson været en del af FC Midtjyllands succesfulde U19-hold. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus