FC Midtjylland taber for tredje gang i CL efter skrækstart

FCM var bagud med to mål til Ajax efter 12 minutter og tabte for tredje gang af tre mulige i Champions League.



Det danske mesterhold FC Midtjylland har fortsat sit første point til gode i Champions League.

Tirsdag aften tabte midtjyderne hjemme 1-2 til hollandske Ajax og står dermed med nul point efter tre kampe.

FC Midtjylland havnede hurtigt i et dybt hul. Da der var spillet 12 minutter, havde Antony og Dusan Tadic gjort det til 2-0, og det kom midtjyderne aldrig tilbage fra trods en reducering af Anders Dreyer.

De tre øvrige hold i gruppen er nu stukket af. Øverst i gruppe D er med ni point Liverpool, som tirsdag slog Atalanta. Både Ajax og Atalanta har fire point.

Ajax havde mildest talt haft en skidt optakt til tirsdagens kamp, da holdet mandag måtte rejse til Herning uden profiler som André Onana og Dusan Tadic efter en stribe positive coronaprøver.

Begge havde dog fået grønt lys til at spille, og særligt sidstnævnte markerede sig i opgøret.

Hvor udekampen mod Liverpool bød på en chancefattig første halvleg, var der gang i den på MCH Arena, og det skyldtes først og fremmest sløjt forsvarsspil i begge ender.

Mindre end et minut var spillet, da Tadic med en flot førsteberøring tæmmede bolden i feltet. Dernæst sendte han den i fødderne på Antony, som med et fladt spark udplacerede Mikkel Andersen i målet.

Læs også:Her er alle resultaterne af Champions League-kampene

Chokstarten havde midtjyderne knap nok rystet af sig, da Mikkel Andersen samlede en tilbagelægning fra Paulinho op.

Dommeren fløjtede for indirekte frispark, og Tadic kvitterede for gaven ved at sparke bolden op i hjørnet til 2-0.

Så virkede det for alvor som en svær opgave FC Midtjylland, som inden kampen havde haft tredjefærrest skud inden for rammen i Champions League.

Men Dreyer gjorde, hvad han kunne for at ændre den statistik.

Seks minutter efter hollændernes andet mål fik offensivspilleren bolden efter et flot løb med bolden op ad banen af Jens-Lys Cajuste.

Dreyer tog et træk og hamrede så bolden forbi Onana i Ajax-målet.

Cirka her gik det tilsyneladende op for FC Midtjylland, at Ajax-forsvaret var til at tale med for værternes hurtige offensivspillere.

Dreyer forsøgte sig med et endnu et projektil, men denne gang var Onana på plads.

Læs også:Varm portugiser sparker Liverpool på vej til CL-storsejr

Midtvejs i halvlegen blev samme Dreyer spillet fri foran mål af Pione Sisto efter en stor defensiv fejl, men Dreyers afslutning kiksede.

Værterne pressede på, men Ajax red stormen af og gik til pausen med en smal føring.

Det midtjyske tryk aftog kraftigt efter pausen, og indskiftede Davy Klaassen hjalp gæsterne med at holde bolden på hollandske fødder.

Der var stilstand i kampen, indtil Antony slap fri i højre side, driblede og scorede i det 65. minut. Så kom VAR-teknologien i brug, og målet blev underkendt for offside til stor jubel for hjemmeholdet.

Desværre for FC Midtjylland var det sidste gang i kampen, at holdet og de få hundrede tilskuere råbte af glæde i den kolde efterårsluft.

FCM manglede kreativitet og variation i sit opspil, som blev nemt for Ajax at læse. Af samme årsag lykkedes det aldrig at udligne, selv om midtjyderne i tillægstiden appellerede kraftigt for et straffespark, da Lasse Vibe væltede i feltet.

Dommerens fløjte var tavs, og FCM tabte for tredje gang af tre mulige.

/ritzau/

Læs også:LIVE: Sådan gik det minut for minut da FC Midtjylland tog imod Ajax
Læs også:Karakterer: Mange gode FCM-præstationer trods nyt nederlag i CL
Læs også:Steinleins jobopslag var på Ekstra Bladet: Jeg fik et chok, da jeg så det






LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-boss åben for lejeaftaler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub