Steinleins jobopslag var på Ekstra Bladet: Jeg fik et chok, da jeg så det

FC Midtjylland er blevet en stor og eksponeret klub, men at et jobopslag om en personlig assistent skulle finde vej til Ekstra Bladets spalter, overraskede Claus Steinlein.



De er dansk mester, har vundet fire hjemlige titler siden 2015 og har spillet i to europæiske gruppespil, inklusiv det Champions League-gruppespil, som FCM aktuelt deltager i.

FC Midtjylland er med andre ord blevet en stor og stærk klub i Danmark – en magtfaktor i dansk fodbold.

Med den status følger og større og mere eksponering, og det er de selvsagt glade for.

Læs også:Kender AaB’s nye træner: I Nordjylland vil man kalde ham en lun mand

Alligevel blev administrerende direktør Claus Steinlein meget overraskelset for ganske nylig.

– Når Ekstra Bladet kan sætte det på forsiden af eb.dk, at jeg søger en personlig assistent… jeg fik jo et chok, da jeg så det. Der er rigtig mange, der skriver til headhunteren, men der er også mange, der skriver forslag direkte til mig, siger Claus Steinlein i et stort interview med Tipsbladet.

Men det forklarer meget godt, hvor FC Midtjylland er kommet hen som klub, og at alt, klubben gør, bliver vendt og drejet i medierne.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – AGF

– Vi kan tydeligt mærke, at vi er kommet i Champions League, og at brandet FC Midtjylland er blevet stort. Når man ser vores presseafdeling, har vi to mand på fuld tid, der knokler sindssygt hårdt og står for alt. I forhold til omsætningen har vi en stor presseafdeling, men i forhold til omtalen af os er det jo verdens mindste presseafdeling.

– Vi er måske Jyllands mest eksponerede virksomhed på spalteplads lige nu. Jeg kan ikke se andre, der skulle have mere omtale end os lige nu, og vi er en virksomhed med en omsætning på lidt over 200 millioner kroner, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland-bossen glæder sig over succesen for tiden, men i FC Midtjylland drømmer de om større ting. Du kan her læse om, at de ønsker at forbedre faciliteterne i Ikast. Og du kan her læse om, hvorfor de i FC Midtjylland har så store armbevægelser.

Interviewet med Claus Steinlein er fra Tipsbladet fredag. Husk at købe Tipsbadet hver fredag – det ligger som indstik i Ekstra Bladet.

right

Læs også:FCM med store armbevægelser: Vi var på grænsen til at blive latterliggjort
Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11
Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes




Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Harry Maguire i chok

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Brighton – Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk toptræner lander stort job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting