Steinleins jobopslag var på Ekstra Bladet: Jeg fik et chok, da jeg så det

FC Midtjylland er blevet en stor og eksponeret klub, men at et jobopslag om en personlig assistent skulle finde vej til Ekstra Bladets spalter, overraskede Claus Steinlein.



De er dansk mester, har vundet fire hjemlige titler siden 2015 og har spillet i to europæiske gruppespil, inklusiv det Champions League-gruppespil, som FCM aktuelt deltager i.

FC Midtjylland er med andre ord blevet en stor og stærk klub i Danmark – en magtfaktor i dansk fodbold.

Med den status følger og større og mere eksponering, og det er de selvsagt glade for.

Læs også:Kender AaB’s nye træner: I Nordjylland vil man kalde ham en lun mand

Alligevel blev administrerende direktør Claus Steinlein meget overraskelset for ganske nylig.

– Når Ekstra Bladet kan sætte det på forsiden af eb.dk, at jeg søger en personlig assistent… jeg fik jo et chok, da jeg så det. Der er rigtig mange, der skriver til headhunteren, men der er også mange, der skriver forslag direkte til mig, siger Claus Steinlein i et stort interview med Tipsbladet.

Men det forklarer meget godt, hvor FC Midtjylland er kommet hen som klub, og at alt, klubben gør, bliver vendt og drejet i medierne.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – AGF

– Vi kan tydeligt mærke, at vi er kommet i Champions League, og at brandet FC Midtjylland er blevet stort. Når man ser vores presseafdeling, har vi to mand på fuld tid, der knokler sindssygt hårdt og står for alt. I forhold til omsætningen har vi en stor presseafdeling, men i forhold til omtalen af os er det jo verdens mindste presseafdeling.

– Vi er måske Jyllands mest eksponerede virksomhed på spalteplads lige nu. Jeg kan ikke se andre, der skulle have mere omtale end os lige nu, og vi er en virksomhed med en omsætning på lidt over 200 millioner kroner, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland-bossen glæder sig over succesen for tiden, men i FC Midtjylland drømmer de om større ting. Du kan her læse om, at de ønsker at forbedre faciliteterne i Ikast. Og du kan her læse om, hvorfor de i FC Midtjylland har så store armbevægelser.

Interviewet med Claus Steinlein er fra Tipsbladet fredag. Husk at købe Tipsbadet hver fredag – det ligger som indstik i Ekstra Bladet.

right

Læs også:FCM med store armbevægelser: Vi var på grænsen til at blive latterliggjort
Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11
Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes




Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Smider Salah-bombe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Bayern München laver vildt comeback

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe