FC Midtjylland rykker op på førstepladsen i 3F Superligaen efter en uge, hvor fodbold har været andenprioritet i klubben.
I ly af Kristoffer Olssons kamp i en respirator sørgede holdkammeraterne for at ære ham med en yderst vigtig 2-0-sejr over FC København fredag aften.
Forsvarsspilleren Mads Bech Sørensen headede midtjyderne i front i det 34. minut, og i kampens døende sekunder øgede Dario Osorio til 2-0 på en kæmpe brøler af Kamil Grabara.
I begyndelsen af anden halvleg brændte midtjyderne et straffespark, og i den sidste halve time pressede københavnerne gevaldigt på for en udligning.
FC Midtjylland er nu tre point foran FCK og to point foran Brøndby, der dog har spillet en kamp færre.
Selv om der var tale om en topkamp i Herning, vil den først og fremmest blev husket for en flot hyldest af Kristoffer Olsson, der er ramt af en sygdom relateret til hjernen og ikke har været ved bevidsthed i ti dage.
Da der var spillet otte minutter – Olssons trøjenummer – blev kampen stoppet i et minut, mens spillere, dommere og tilskuere klappede for at vise støtte til svenskeren. Også flag og bannere havde opbakkende budskaber.
Første halvleg tilhørte FC Midtjylland, mens det modsatte gjorde sig gældende i store dele af anden halvleg.
Til en start var skydegale Aral Simsir i centrum. I det fjerde minut brændte han en kæmpe chance, og det fulgte han op med yderligere en håndfuld mislykkede afslutninger i første halvleg.
FCK'erne lavede et hav af fejl i kampens første halve time, og som om Jacob Neestrup ikke havde nok at tænke på, skulle han også forholde sig til, at anfører Viktor Claesson blev skadet. Ind kom i stedet landsmanden Jordan Larsson.
Den rokade havde næppe indflydelse på, at københavnerne snorksov ved et FC Midtjylland-hjørnespark kort efter.
Hjørnesparket blev taget kort, og Oliver Sørensen var fri til at slå et ballonindlæg ind i feltet. Mads Bech Sørensen tog tilløb, hoppede højest og scorede på hovedstød.
Der var spillet 40 minutter, før FCK fik sin første afslutning. Mohamed Elyounoussi trykkede af fra distancen, og Jonas Lössl gav en retur, som akkurat blev afværget.
Trods en dobbeltindskiftning i pausen kom FCK skidt ud til anden halvleg.
Halvlegen var kun fem minutter gammel, da københavnerne blev fanget ude af balance. Midtjydernes kontraangreb endte først med en kæmpe chance til Ola Brynhildsen, men da situationen så ud til at være afværget med en redning på stregen, fløjtede Sandi Putros for straffespark.
FCK-keeper Kamil Grabara havde nedlagt sydkoreaneren Cho Gue-Sung øjeblikket inden Brynhildsens afslutning.
Fra pletten stod Cho og Grabara atter over for hinanden, og denne gang vandt Grabara duellen på lovlig og overbevisende maner. Polakken valgte rigtig side og kunne holde sydkoreanerens svage forsøg.
Det var FCK tæt på at straffe kort efter på en stor dobbeltchance, men først sparkede Jordan Larsson hul i luften, og bagefter sendte Roony Bardghji bolden forbi mål.
Herfra var københavnerne langt bedre med i spillet, og Jonas Lössl diskede op med en mirakelredning og flere andre stærke indgreb for at holde FCK stangen.
I tillægstidens sidste minut forærede Kamil Grabara bolden til Dario Osorio tæt under mål, og den unge chilener sagde tak for gaven med en sikker scoring.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Farzam: En gave for FC København
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM