Superliga
Dommer: J. Kehlet
Søndag 19. oktober kl. 18.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
FC Midtjylland -2,5
Odds 3,45
Odds fra marts 20, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Der er et par opløftende talmæssige ting at holde fast i for FC Midtjylland før dette opgør mod Vejle Boldklub.
De to hold har mødt hinanden i alt 20 gange i Superligaen. FCM har vundet 15, mens det fem gange er endt uafgjort, og Vejle altså stadig har sin første sejr mod Ulvene til gode.
De seneste seks indbyrdes kampe på MCH Arena er endt samlet 21-1 til FCM og med seks hjemmesejre.
Kigger vi ud over Vejle Boldklub, har FCM ikke tabt i deres seneste 10 Superligakampe på MCH Arena, hvor de endda har otte sejre.
Lige inden landskampene afbrød ligaen, hentede FCM 1-1 i Parken mod FCK, og det var jo isoleret set glimrende, men det betød også, at AGF nu er fire point foran i toppen af rækken.
Dét kommer til at gå ud over Vejle Boldklub, der endda møder et FCM-hold, der har både Osorio og Gogorza til rådighed igen, og hvor Cho med stormskridt nærmer sig både top- og kampform.
I den kommende runde venter en udekamp mod oprykkerne fra Fredericia, og i begyndelsen af november tager FCM mod AGF i en absolut topkamp.
Hvis opgøret mod aarhusianerne skal blive rigtig sjovt, kræver det seks point i de to næste kampe for FC Midtjylland.
Junior Brumado er ude med skade hos FCM.
Vejle Boldklub:
Med fire point op til 11. pladsen er Vejle Boldklub allerede en anelse isoleret i bunden, og det er væltet ind med dårlige nyheder på det seneste.
Både Lasse Nielsen og Stefan Velkov – det sædvanlige midterforsvar – er ude med karantæne i denne kamp.
Rutinerede Thomas Gundelund, holdets anfører, måtte udgå med en skade fra en testkamp mod Hobro i landskampspausen, og det lignede en alvorlig knæskade, der risikerer at holde ham ude i lang tid.
Jelle Duijn har netop været ude i en længere periode, så det er heller ikke lovende, at han udgik i opgøret mod Hobro, men forhåbentlig var det mest for at være på den sikre side.
For der er rigeligt at bekymre sig om for træner Prelec, der skal erstatte tre af de fire pladser i den defensiv, der senest lukkede tre mål ind i hjemmekampen mod FCN i nederlaget på 3-0.
Det kan ikke være let at bevare optimismen i Nørreskoven, hvor Jyllands Rubin efter 11 runder er noteret for blot en enkelt sejr.
Thomas Gundelund, Damian Van Bruggen, Lundrim Hetemi og Anders K. Jacobsen er alle fire ude til opgøret med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Junior Brumado
Vejle Boldklub: Lasse Nielsen, Stefan Velkov
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (3-4-3): Olafsson – Diao, Erlic, Bech – Mbabu, Castillo, Billing, Bak – Osorio, Cho, Franculino
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Vestergård, Lund, Sørensen – Hjulsager, Enggård, Lauritsen – Gammelgaard, Chiakha, Duelund
Dom:
Mike Tullbergs FC Midtjylland tabte godt nok den allerførste kamp med træneren i spidsen ude mod FCN med 1-0, men siden har de hentet seks sejre og én uafgjort.
I Europa League har de hentet flotte sejre mod først Sturm Graz og senest Nottingham Forest, og Tullbergs syv kampe uden nederlag er pyntet med scoren 13-4.
Ydermere har FC Midtjylland aldrig – helt bogstaveligt – tabt til Vejle, for ud over 20 dueller i Superligaen har de dystet tre gange i DBU Pokalen, hvor FCM har vundet alle tre.
Det vil være en sensation, hvis Vejle får noget ud af opgøret, og det gør de da formentlig heller ikke.
Dommen lyder på hjemmesejr på 4-0.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 20, 2026 19:20 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Så blev det officielt
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen