Superliga
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Søn 6. april kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.75
Odds fra maj 16, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland klarede cuttet og spillede sig endnu engang vej til Superligaens mesterskabsspil. Endda efter nok et transfervindue i vinters, som bød på stor udskiftning i truppen. Så langt, så godt.
Nu er spørgsmålet så, om nordsjællænderne også har hvad der skal til i forhold til at lege med i kampen om bronzemedaljer?
Det var der ikke umiddelbart noget, som indikerede i seneste runde, da Jens Olsens mandskab fortjent tabte 2-0 ude mod AGF i et opgør, hvor de på trods af massiv overvægt i boldbesiddelse aldrig rigtig blev farlige foran mål.
En del af årsagen til det blege offensiv udtryk kan tilskrives en amputeret offensiv, hvor hverken Egeli, Wikheim, Nene, og nu forhenværende FC Nordsjælland-angriber Milan Iloski var del af truppen.
Opgøret bød på et overraskende skifte på målmandsposten, hvor William Lykke var foretrukket over Andreas Hansen, men den unge målmand fik en skrækdebut med store fejl ved begge scoringer.
Nordsjællænderne indtager nu sidstepladsen i mesterskabspillet, men med beskedne fire point op til AGF på tredjepladsen er der fortsat masser at kæmpe for.
Sindre Egeli er tilbage fra karantæne, mens Araphat Mohammed til gengæld er ny mand i skammekrogen. Levy Nene, Erik Marxen og Gustav Wikheim er ikke i truppen.
FC København:
Spillemæssigt har FCK hostet og hakket sig igennem sæsonen. Udmærket eksemplificeret ved uafgjort mod AaB og Sønderjyske samt nederlag til Viborg i grundspillets tre sidste runder.
De skuffende resultater mod tre af holdene fra Superligaens nederste halvdel vidner ikke ligefrem af mesterskabsklasse, men københavnernes gulddrømme lever alligevel i bedste velgående.
FC Midtjylland snublede nemlig nok engang mod Brøndby i sidste weekend, mens FCK dagen efter snuppede en stensikker 1-0 sejr hjemme mod Randers, som sørgede for, at der nu igen kun er ét point til førstepladsen.
Jacob Neestrups tropper leverede en flot og disciplineret indsats, hvor de holdt kronjyderne nede på en yderst beskeden xG på 0.19 og helt fortjent kørte sejren i hus med rent bur.
På trods af stor spillemæssig dominans manglede der dog endnu engang bid og snert over FCK’s offensiv, og hvis ikke de offensive profiler får langt mere tur i den end tilfældet har været det i de seneste kampe, kan det ende med at blive udslagsgivende i mesterskabskampen.
Pantelis Hatzidiakos er i karantæne, mens Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Mohamed Elyounoussi, Marcos Lopez og Robert Silva er ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Araphat Mohammed
FC København: Pantelis Hatzidiakos
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Garananga, Diks – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattsson, Achouri – Claesson
Dom:
Bedømt på spillermateriale og generelt topniveau ligner FCK det bedste bud på en vinder i søndagens opgør mod FC Nordsjælland.
Det er dog værd at bemærke, at københavnerne som regel har det svært på kunstgræsset i Farum, hvor de er gået fra banen uden sejr i de seneste seks tilfælde. Heraf hele fem nederlag.
Sådan et kompleks er svært at se bort fra, og når gæsternes offensive profiler tilmed kæmper med at finde niveau, kan det blive mere tæt end forventet på Right To Dream Park.
1-1 i Farum.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 16, 2026 05:23 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
DAGENS SPILFORSLAG
Blå må fighte benhårdt mod Himmelblå
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Raser: Det er latterligt!
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER