FC Nordsjælland – FC København

Med en flot sejr mod Randers ånder FCK igen FC Midtjylland i nakken i mesterskabskampen. Hiver københavnerne endnu en sejr i land mod FC Nordsjælland?



Superliga

Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

Søn 6. april kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Betano

Odds fra marts 17, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland klarede cuttet og spillede sig endnu engang vej til Superligaens mesterskabsspil. Endda efter nok et transfervindue i vinters, som bød på stor udskiftning i truppen. Så langt, så godt.

Nu er spørgsmålet så, om nordsjællænderne også har hvad der skal til i forhold til at lege med i kampen om bronzemedaljer?

Det var der ikke umiddelbart noget, som indikerede i seneste runde, da Jens Olsens mandskab fortjent tabte 2-0 ude mod AGF i et opgør, hvor de på trods af massiv overvægt i boldbesiddelse aldrig rigtig blev farlige foran mål.

En del af årsagen til det blege offensiv udtryk kan tilskrives en amputeret offensiv, hvor hverken Egeli, Wikheim, Nene, og nu forhenværende FC Nordsjælland-angriber Milan Iloski var del af truppen.

Opgøret bød på et overraskende skifte på målmandsposten, hvor William Lykke var foretrukket over Andreas Hansen, men den unge målmand fik en skrækdebut med store fejl ved begge scoringer.

Nordsjællænderne indtager nu sidstepladsen i mesterskabspillet, men med beskedne fire point op til AGF på tredjepladsen er der fortsat masser at kæmpe for.

Sindre Egeli er tilbage fra karantæne, mens Araphat Mohammed til gengæld er ny mand i skammekrogen. Levy Nene, Erik Marxen og Gustav Wikheim er ikke i truppen.

FC København:

Spillemæssigt har FCK hostet og hakket sig igennem sæsonen. Udmærket eksemplificeret ved uafgjort mod AaB og Sønderjyske samt nederlag til Viborg i grundspillets tre sidste runder.

De skuffende resultater mod tre af holdene fra Superligaens nederste halvdel vidner ikke ligefrem af mesterskabsklasse, men københavnernes gulddrømme lever alligevel i bedste velgående.

FC Midtjylland snublede nemlig nok engang mod Brøndby i sidste weekend, mens FCK dagen efter snuppede en stensikker 1-0 sejr hjemme mod Randers, som sørgede for, at der nu igen kun er ét point til førstepladsen.

Jacob Neestrups tropper leverede en flot og disciplineret indsats, hvor de holdt kronjyderne nede på en yderst beskeden xG på 0.19 og helt fortjent kørte sejren i hus med rent bur.

På trods af stor spillemæssig dominans manglede der dog endnu engang bid og snert over FCK’s offensiv, og hvis ikke de offensive profiler får langt mere tur i den end tilfældet har været det i de seneste kampe, kan det ende med at blive udslagsgivende i mesterskabskampen.

Pantelis Hatzidiakos er i karantæne, mens Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Mohamed Elyounoussi, Marcos Lopez og Robert Silva er ude med skader.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Araphat Mohammed
FC København: Pantelis Hatzidiakos

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Garananga, Diks – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattsson, Achouri – Claesson

Dom:

Bedømt på spillermateriale og generelt topniveau ligner FCK det bedste bud på en vinder i søndagens opgør mod FC Nordsjælland.

Det er dog værd at bemærke, at københavnerne som regel har det svært på kunstgræsset i Farum, hvor de er gået fra banen uden sejr i de seneste seks tilfælde. Heraf hele fem nederlag.

Sådan et kompleks er svært at se bort fra, og når gæsternes offensive profiler tilmed kæmper med at finde niveau, kan det blive mere tæt end forventet på Right To Dream Park.

1-1 i Farum.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 17, 2026 08:13 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

De må have mareridt om ham i nat!

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Voldsom udmelding om Froholdt

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Hjulmand graver sig ned i London

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder