FC Nordsjælland – FC København

Med en flot sejr mod Randers ånder FCK igen FC Midtjylland i nakken i mesterskabskampen. Hiver københavnerne endnu en sejr i land mod FC Nordsjælland?



Superliga

Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

Søn 6. april kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Betano

Odds fra april 12, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland klarede cuttet og spillede sig endnu engang vej til Superligaens mesterskabsspil. Endda efter nok et transfervindue i vinters, som bød på stor udskiftning i truppen. Så langt, så godt.

Nu er spørgsmålet så, om nordsjællænderne også har hvad der skal til i forhold til at lege med i kampen om bronzemedaljer?

Det var der ikke umiddelbart noget, som indikerede i seneste runde, da Jens Olsens mandskab fortjent tabte 2-0 ude mod AGF i et opgør, hvor de på trods af massiv overvægt i boldbesiddelse aldrig rigtig blev farlige foran mål.

En del af årsagen til det blege offensiv udtryk kan tilskrives en amputeret offensiv, hvor hverken Egeli, Wikheim, Nene, og nu forhenværende FC Nordsjælland-angriber Milan Iloski var del af truppen.

Opgøret bød på et overraskende skifte på målmandsposten, hvor William Lykke var foretrukket over Andreas Hansen, men den unge målmand fik en skrækdebut med store fejl ved begge scoringer.

Nordsjællænderne indtager nu sidstepladsen i mesterskabspillet, men med beskedne fire point op til AGF på tredjepladsen er der fortsat masser at kæmpe for.

Sindre Egeli er tilbage fra karantæne, mens Araphat Mohammed til gengæld er ny mand i skammekrogen. Levy Nene, Erik Marxen og Gustav Wikheim er ikke i truppen.

FC København:

Spillemæssigt har FCK hostet og hakket sig igennem sæsonen. Udmærket eksemplificeret ved uafgjort mod AaB og Sønderjyske samt nederlag til Viborg i grundspillets tre sidste runder.

De skuffende resultater mod tre af holdene fra Superligaens nederste halvdel vidner ikke ligefrem af mesterskabsklasse, men københavnernes gulddrømme lever alligevel i bedste velgående.

FC Midtjylland snublede nemlig nok engang mod Brøndby i sidste weekend, mens FCK dagen efter snuppede en stensikker 1-0 sejr hjemme mod Randers, som sørgede for, at der nu igen kun er ét point til førstepladsen.

Jacob Neestrups tropper leverede en flot og disciplineret indsats, hvor de holdt kronjyderne nede på en yderst beskeden xG på 0.19 og helt fortjent kørte sejren i hus med rent bur.

På trods af stor spillemæssig dominans manglede der dog endnu engang bid og snert over FCK’s offensiv, og hvis ikke de offensive profiler får langt mere tur i den end tilfældet har været det i de seneste kampe, kan det ende med at blive udslagsgivende i mesterskabskampen.

Pantelis Hatzidiakos er i karantæne, mens Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Mohamed Elyounoussi, Marcos Lopez og Robert Silva er ude med skader.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Araphat Mohammed
FC København: Pantelis Hatzidiakos

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Høgsberg, Salquist, Lähteenmäki – Dorgeles, Brink, Yirenkyi – Nygren, Nene, Egeli

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Garananga, Diks – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattsson, Achouri – Claesson

Dom:

Bedømt på spillermateriale og generelt topniveau ligner FCK det bedste bud på en vinder i søndagens opgør mod FC Nordsjælland.

Det er dog værd at bemærke, at københavnerne som regel har det svært på kunstgræsset i Farum, hvor de er gået fra banen uden sejr i de seneste seks tilfælde. Heraf hele fem nederlag.

Sådan et kompleks er svært at se bort fra, og når gæsternes offensive profiler tilmed kæmper med at finde niveau, kan det blive mere tæt end forventet på Right To Dream Park.

1-1 i Farum.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 12, 2026 20:30 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

FC København med overtidssejr over Randers

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bayern slår rekord i ny storsejr

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– Han ender i Premier League

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Tottenham under stregen

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FC Fredericia – Vejle Boldklub

‘Han snakker ikke om andet!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland