FC Nordsjælland – Lyngby Boldklub

FC Nordsjælland tager mod Lyngby Boldklub i Superligaens fjerde runde. Det er kampen om tronen nord for København, men det er også et opgør mellem tabellens aktuelle nummer et og nummer 10. Top mod bund.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum, Danmark
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland

FC Nordsjællands ‘bankoopråber’ på bænken, træner Jens Olsen, havde rystet posen til mandagens udekamp mod Vejle Boldklub.

Svenske Benjamin Nygren var for første gang i sæsonen en del af truppen, og han fik de sidste 25 minutter på banen. 18-årige Justin Janssen var også med i truppen, men uden at blive skiftet ind. Han venter altså stadig på sin debut hos FCN.

Det var en gammel kending i skikkelse af Oliver Antman, der scorede det enlige mål i Nørreskoven og sikrede 1-0 til FCN og dermed sæsonens anden sejr. Finnen er stadig bare 22 år, men han har spillet for Farum-klubben siden 2018, bortset fra foråret 2023, hvor han var lejet ud til hollandske Groningen.

Der er uvant meget rutine på FC Nordsjællands hold i dette efterår, hvor Kian Hansen og Peter Ankersen fylder godt i defensiven, mens Jeppe Tverskov styrer midtbanen, og Marcus Ingvartsen lærer fra sig i offensiven i selskab med Antman og unge Conrad Harder.

FCN topper tabellen efter tre runder, og de skal holde sig til ved point-truget, for de øvrige tophold, Brøndby IF og FC København samt mestrene fra FC Midtjylland, er alle optaget af europæisk bold i disse uger.

Det kan være en god mulighed for FCN til at sikre sig et forspring i toppen, og det vil være en positiv overraskelse, fordi klubben trods alt har sagt farvel til blandt andre Osman, Diomande og Andreas Schjelderup i sommerpausen.

Lyngby Boldklub
De Kongeblå er kommet kulsort fra land i Superligaen.

Ét point og ét mål i tre kampe er ikke imponerende. Tværtimod.

Lyngby har vinket farvel til Gudjohnsen og Chukwuani, og i stedet har de hentet Mathias Hebo til midtbanen. I front skal topscorer Gudjohnsen erstattes af Malik Abubakari, der kommer fra Malmö FF. Aftalen med Abubakari faldt på plads torsdag, så mon dog han er klar til at træde ind på holdet allerede søndag? Det vil vise sig.

Det er sådan set hverken på midten eller i offensiven, at problemerne har været størst for Lyngby Boldklub og deres nye træner Morten Karlsen indtil videre. I deres tre første kampe har de hver gang tilladt modstanderne at score inden for kampens første 14 minutter. Mod både Brøndby IF og FC København stod der endda 2-0 på måltavlen allerede efter 30 minutter i begge kampe. Av. 

Den kommende runde får Lyngby Boldklub besøg af FC Midtjylland, så det kan meget let udvikle sig sådan, at der stadig står bare et point ud for Lyngby Boldklub i Superligaens stilling efter fem runder.

Omvendt er en slags lokalopgør mod FCN måske lige, hvad der skal til for at give den ekstra tænding og et spillemæssigt løft, der kan få Lyngby Boldklub på tavlen igen allerede søndag.

Karantæner:
FC Nordsjælland:
Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Dorgeles, Sertdemir, Tverskov – Ingvartsen, Harder, Antman

Lyngby Boldklub (5-3-2): Storch – Storm, Gregor, Jensen, Hamalainen, Finnsson – Magnusson, Winther, Sandgrav – Gytkjær, Amon

Dom:
Der har været mål i de to holds opgør i de to seneste sæsoner. Begge opgør i Lyngby endte 1-1, mens kampene i Farum gav sejre til FCN på 2-1 og 3-2.

Det giver et snit på tre mål per kamp.

Dét kan holdene indtil videre ikke honorere i den nye sæson, hvor deres seks kampe i alt har budt på 14 scoringer og altså et snit på 2,33 mål, omend FC Nordsjælland har scoret fem mål i sæsonens første to hjemmekampe, hvor de slog AaB 3-0 og delte 2-2 med FCM.

Værterne virker i meget bedre forfatning end Lyngby Boldklub, og selv om det smager af lokalopgør, smager det også af en sikker hjemmesejr.

Spilforslag:
FC Nordsjælland -1,5 til odds 1,99 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Neestrup: ‘Fuck det!’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

AGF – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Randers FC – FC Fredericia

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Alexander Lind revser Superliga-profil

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

– Stemningen i FCK er håbløs!

Tidligere FCK-talent skifter

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Neymar overvejer karrierestop

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

OB – FC København