FC Nordsjælland – Lyngby Boldklub

FC Nordsjælland tager mod Lyngby Boldklub i Superligaens fjerde runde. Det er kampen om tronen nord for København, men det er også et opgør mellem tabellens aktuelle nummer et og nummer 10. Top mod bund.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum, Danmark
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland

FC Nordsjællands ‘bankoopråber’ på bænken, træner Jens Olsen, havde rystet posen til mandagens udekamp mod Vejle Boldklub.

Svenske Benjamin Nygren var for første gang i sæsonen en del af truppen, og han fik de sidste 25 minutter på banen. 18-årige Justin Janssen var også med i truppen, men uden at blive skiftet ind. Han venter altså stadig på sin debut hos FCN.

Det var en gammel kending i skikkelse af Oliver Antman, der scorede det enlige mål i Nørreskoven og sikrede 1-0 til FCN og dermed sæsonens anden sejr. Finnen er stadig bare 22 år, men han har spillet for Farum-klubben siden 2018, bortset fra foråret 2023, hvor han var lejet ud til hollandske Groningen.

Der er uvant meget rutine på FC Nordsjællands hold i dette efterår, hvor Kian Hansen og Peter Ankersen fylder godt i defensiven, mens Jeppe Tverskov styrer midtbanen, og Marcus Ingvartsen lærer fra sig i offensiven i selskab med Antman og unge Conrad Harder.

FCN topper tabellen efter tre runder, og de skal holde sig til ved point-truget, for de øvrige tophold, Brøndby IF og FC København samt mestrene fra FC Midtjylland, er alle optaget af europæisk bold i disse uger.

Det kan være en god mulighed for FCN til at sikre sig et forspring i toppen, og det vil være en positiv overraskelse, fordi klubben trods alt har sagt farvel til blandt andre Osman, Diomande og Andreas Schjelderup i sommerpausen.

Lyngby Boldklub
De Kongeblå er kommet kulsort fra land i Superligaen.

Ét point og ét mål i tre kampe er ikke imponerende. Tværtimod.

Lyngby har vinket farvel til Gudjohnsen og Chukwuani, og i stedet har de hentet Mathias Hebo til midtbanen. I front skal topscorer Gudjohnsen erstattes af Malik Abubakari, der kommer fra Malmö FF. Aftalen med Abubakari faldt på plads torsdag, så mon dog han er klar til at træde ind på holdet allerede søndag? Det vil vise sig.

Det er sådan set hverken på midten eller i offensiven, at problemerne har været størst for Lyngby Boldklub og deres nye træner Morten Karlsen indtil videre. I deres tre første kampe har de hver gang tilladt modstanderne at score inden for kampens første 14 minutter. Mod både Brøndby IF og FC København stod der endda 2-0 på måltavlen allerede efter 30 minutter i begge kampe. Av. 

Den kommende runde får Lyngby Boldklub besøg af FC Midtjylland, så det kan meget let udvikle sig sådan, at der stadig står bare et point ud for Lyngby Boldklub i Superligaens stilling efter fem runder.

Omvendt er en slags lokalopgør mod FCN måske lige, hvad der skal til for at give den ekstra tænding og et spillemæssigt løft, der kan få Lyngby Boldklub på tavlen igen allerede søndag.

Karantæner:
FC Nordsjælland:
Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Dorgeles, Sertdemir, Tverskov – Ingvartsen, Harder, Antman

Lyngby Boldklub (5-3-2): Storch – Storm, Gregor, Jensen, Hamalainen, Finnsson – Magnusson, Winther, Sandgrav – Gytkjær, Amon

Dom:
Der har været mål i de to holds opgør i de to seneste sæsoner. Begge opgør i Lyngby endte 1-1, mens kampene i Farum gav sejre til FCN på 2-1 og 3-2.

Det giver et snit på tre mål per kamp.

Dét kan holdene indtil videre ikke honorere i den nye sæson, hvor deres seks kampe i alt har budt på 14 scoringer og altså et snit på 2,33 mål, omend FC Nordsjælland har scoret fem mål i sæsonens første to hjemmekampe, hvor de slog AaB 3-0 og delte 2-2 med FCM.

Værterne virker i meget bedre forfatning end Lyngby Boldklub, og selv om det smager af lokalopgør, smager det også af en sikker hjemmesejr.

Spilforslag:
FC Nordsjælland -1,5 til odds 1,99 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Det kommer formentlig til at ske




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Benhård Brian Riemer-melding

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Håber på FC København-exit

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

I svime over Morten Hjulmand

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe