FC Nordsjælland – Lyngby Boldklub

FC Nordsjælland tager mod Lyngby Boldklub i Superligaens fjerde runde. Det er kampen om tronen nord for København, men det er også et opgør mellem tabellens aktuelle nummer et og nummer 10. Top mod bund.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum, Danmark
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland

FC Nordsjællands ‘bankoopråber’ på bænken, træner Jens Olsen, havde rystet posen til mandagens udekamp mod Vejle Boldklub.

Svenske Benjamin Nygren var for første gang i sæsonen en del af truppen, og han fik de sidste 25 minutter på banen. 18-årige Justin Janssen var også med i truppen, men uden at blive skiftet ind. Han venter altså stadig på sin debut hos FCN.

Det var en gammel kending i skikkelse af Oliver Antman, der scorede det enlige mål i Nørreskoven og sikrede 1-0 til FCN og dermed sæsonens anden sejr. Finnen er stadig bare 22 år, men han har spillet for Farum-klubben siden 2018, bortset fra foråret 2023, hvor han var lejet ud til hollandske Groningen.

Der er uvant meget rutine på FC Nordsjællands hold i dette efterår, hvor Kian Hansen og Peter Ankersen fylder godt i defensiven, mens Jeppe Tverskov styrer midtbanen, og Marcus Ingvartsen lærer fra sig i offensiven i selskab med Antman og unge Conrad Harder.

FCN topper tabellen efter tre runder, og de skal holde sig til ved point-truget, for de øvrige tophold, Brøndby IF og FC København samt mestrene fra FC Midtjylland, er alle optaget af europæisk bold i disse uger.

Det kan være en god mulighed for FCN til at sikre sig et forspring i toppen, og det vil være en positiv overraskelse, fordi klubben trods alt har sagt farvel til blandt andre Osman, Diomande og Andreas Schjelderup i sommerpausen.

Lyngby Boldklub
De Kongeblå er kommet kulsort fra land i Superligaen.

Ét point og ét mål i tre kampe er ikke imponerende. Tværtimod.

Lyngby har vinket farvel til Gudjohnsen og Chukwuani, og i stedet har de hentet Mathias Hebo til midtbanen. I front skal topscorer Gudjohnsen erstattes af Malik Abubakari, der kommer fra Malmö FF. Aftalen med Abubakari faldt på plads torsdag, så mon dog han er klar til at træde ind på holdet allerede søndag? Det vil vise sig.

Det er sådan set hverken på midten eller i offensiven, at problemerne har været størst for Lyngby Boldklub og deres nye træner Morten Karlsen indtil videre. I deres tre første kampe har de hver gang tilladt modstanderne at score inden for kampens første 14 minutter. Mod både Brøndby IF og FC København stod der endda 2-0 på måltavlen allerede efter 30 minutter i begge kampe. Av. 

Den kommende runde får Lyngby Boldklub besøg af FC Midtjylland, så det kan meget let udvikle sig sådan, at der stadig står bare et point ud for Lyngby Boldklub i Superligaens stilling efter fem runder.

Omvendt er en slags lokalopgør mod FCN måske lige, hvad der skal til for at give den ekstra tænding og et spillemæssigt løft, der kan få Lyngby Boldklub på tavlen igen allerede søndag.

Karantæner:
FC Nordsjælland:
Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Dorgeles, Sertdemir, Tverskov – Ingvartsen, Harder, Antman

Lyngby Boldklub (5-3-2): Storch – Storm, Gregor, Jensen, Hamalainen, Finnsson – Magnusson, Winther, Sandgrav – Gytkjær, Amon

Dom:
Der har været mål i de to holds opgør i de to seneste sæsoner. Begge opgør i Lyngby endte 1-1, mens kampene i Farum gav sejre til FCN på 2-1 og 3-2.

Det giver et snit på tre mål per kamp.

Dét kan holdene indtil videre ikke honorere i den nye sæson, hvor deres seks kampe i alt har budt på 14 scoringer og altså et snit på 2,33 mål, omend FC Nordsjælland har scoret fem mål i sæsonens første to hjemmekampe, hvor de slog AaB 3-0 og delte 2-2 med FCM.

Værterne virker i meget bedre forfatning end Lyngby Boldklub, og selv om det smager af lokalopgør, smager det også af en sikker hjemmesejr.

Spilforslag:
FC Nordsjælland -1,5 til odds 1,99 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Viborg FF – Brøndby IF

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

OB – FC Midtjylland

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Sønderjyske – Silkeborg IF

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Præsenterer Thomas Franks afløser

For første gang siden 1999!

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London