Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum, Danmark
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Nordsjælland
FC Nordsjællands ‘bankoopråber’ på bænken, træner Jens Olsen, havde rystet posen til mandagens udekamp mod Vejle Boldklub.
Svenske Benjamin Nygren var for første gang i sæsonen en del af truppen, og han fik de sidste 25 minutter på banen. 18-årige Justin Janssen var også med i truppen, men uden at blive skiftet ind. Han venter altså stadig på sin debut hos FCN.
Det var en gammel kending i skikkelse af Oliver Antman, der scorede det enlige mål i Nørreskoven og sikrede 1-0 til FCN og dermed sæsonens anden sejr. Finnen er stadig bare 22 år, men han har spillet for Farum-klubben siden 2018, bortset fra foråret 2023, hvor han var lejet ud til hollandske Groningen.
Der er uvant meget rutine på FC Nordsjællands hold i dette efterår, hvor Kian Hansen og Peter Ankersen fylder godt i defensiven, mens Jeppe Tverskov styrer midtbanen, og Marcus Ingvartsen lærer fra sig i offensiven i selskab med Antman og unge Conrad Harder.
FCN topper tabellen efter tre runder, og de skal holde sig til ved point-truget, for de øvrige tophold, Brøndby IF og FC København samt mestrene fra FC Midtjylland, er alle optaget af europæisk bold i disse uger.
Det kan være en god mulighed for FCN til at sikre sig et forspring i toppen, og det vil være en positiv overraskelse, fordi klubben trods alt har sagt farvel til blandt andre Osman, Diomande og Andreas Schjelderup i sommerpausen.
Lyngby Boldklub
De Kongeblå er kommet kulsort fra land i Superligaen.
Ét point og ét mål i tre kampe er ikke imponerende. Tværtimod.
Lyngby har vinket farvel til Gudjohnsen og Chukwuani, og i stedet har de hentet Mathias Hebo til midtbanen. I front skal topscorer Gudjohnsen erstattes af Malik Abubakari, der kommer fra Malmö FF. Aftalen med Abubakari faldt på plads torsdag, så mon dog han er klar til at træde ind på holdet allerede søndag? Det vil vise sig.
Det er sådan set hverken på midten eller i offensiven, at problemerne har været størst for Lyngby Boldklub og deres nye træner Morten Karlsen indtil videre. I deres tre første kampe har de hver gang tilladt modstanderne at score inden for kampens første 14 minutter. Mod både Brøndby IF og FC København stod der endda 2-0 på måltavlen allerede efter 30 minutter i begge kampe. Av.
Den kommende runde får Lyngby Boldklub besøg af FC Midtjylland, så det kan meget let udvikle sig sådan, at der stadig står bare et point ud for Lyngby Boldklub i Superligaens stilling efter fem runder.
Omvendt er en slags lokalopgør mod FCN måske lige, hvad der skal til for at give den ekstra tænding og et spillemæssigt løft, der kan få Lyngby Boldklub på tavlen igen allerede søndag.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Dorgeles, Sertdemir, Tverskov – Ingvartsen, Harder, Antman
Lyngby Boldklub (5-3-2): Storch – Storm, Gregor, Jensen, Hamalainen, Finnsson – Magnusson, Winther, Sandgrav – Gytkjær, Amon
Dom:
Der har været mål i de to holds opgør i de to seneste sæsoner. Begge opgør i Lyngby endte 1-1, mens kampene i Farum gav sejre til FCN på 2-1 og 3-2.
Det giver et snit på tre mål per kamp.
Dét kan holdene indtil videre ikke honorere i den nye sæson, hvor deres seks kampe i alt har budt på 14 scoringer og altså et snit på 2,33 mål, omend FC Nordsjælland har scoret fem mål i sæsonens første to hjemmekampe, hvor de slog AaB 3-0 og delte 2-2 med FCM.
Værterne virker i meget bedre forfatning end Lyngby Boldklub, og selv om det smager af lokalopgør, smager det også af en sikker hjemmesejr.
Spilforslag:
FC Nordsjælland -1,5 til odds 1,99 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Giver VM-garanti
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
‘Schmedes er under pres’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
