FC Nordsjælland – Lyngby Boldklub

FC Nordsjælland tager mod Lyngby Boldklub i Superligaens fjerde runde. Det er kampen om tronen nord for København, men det er også et opgør mellem tabellens aktuelle nummer et og nummer 10. Top mod bund.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum, Danmark
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland

FC Nordsjællands ‘bankoopråber’ på bænken, træner Jens Olsen, havde rystet posen til mandagens udekamp mod Vejle Boldklub.

Svenske Benjamin Nygren var for første gang i sæsonen en del af truppen, og han fik de sidste 25 minutter på banen. 18-årige Justin Janssen var også med i truppen, men uden at blive skiftet ind. Han venter altså stadig på sin debut hos FCN.

Det var en gammel kending i skikkelse af Oliver Antman, der scorede det enlige mål i Nørreskoven og sikrede 1-0 til FCN og dermed sæsonens anden sejr. Finnen er stadig bare 22 år, men han har spillet for Farum-klubben siden 2018, bortset fra foråret 2023, hvor han var lejet ud til hollandske Groningen.

Der er uvant meget rutine på FC Nordsjællands hold i dette efterår, hvor Kian Hansen og Peter Ankersen fylder godt i defensiven, mens Jeppe Tverskov styrer midtbanen, og Marcus Ingvartsen lærer fra sig i offensiven i selskab med Antman og unge Conrad Harder.

FCN topper tabellen efter tre runder, og de skal holde sig til ved point-truget, for de øvrige tophold, Brøndby IF og FC København samt mestrene fra FC Midtjylland, er alle optaget af europæisk bold i disse uger.

Det kan være en god mulighed for FCN til at sikre sig et forspring i toppen, og det vil være en positiv overraskelse, fordi klubben trods alt har sagt farvel til blandt andre Osman, Diomande og Andreas Schjelderup i sommerpausen.

Lyngby Boldklub
De Kongeblå er kommet kulsort fra land i Superligaen.

Ét point og ét mål i tre kampe er ikke imponerende. Tværtimod.

Lyngby har vinket farvel til Gudjohnsen og Chukwuani, og i stedet har de hentet Mathias Hebo til midtbanen. I front skal topscorer Gudjohnsen erstattes af Malik Abubakari, der kommer fra Malmö FF. Aftalen med Abubakari faldt på plads torsdag, så mon dog han er klar til at træde ind på holdet allerede søndag? Det vil vise sig.

Det er sådan set hverken på midten eller i offensiven, at problemerne har været størst for Lyngby Boldklub og deres nye træner Morten Karlsen indtil videre. I deres tre første kampe har de hver gang tilladt modstanderne at score inden for kampens første 14 minutter. Mod både Brøndby IF og FC København stod der endda 2-0 på måltavlen allerede efter 30 minutter i begge kampe. Av. 

Den kommende runde får Lyngby Boldklub besøg af FC Midtjylland, så det kan meget let udvikle sig sådan, at der stadig står bare et point ud for Lyngby Boldklub i Superligaens stilling efter fem runder.

Omvendt er en slags lokalopgør mod FCN måske lige, hvad der skal til for at give den ekstra tænding og et spillemæssigt løft, der kan få Lyngby Boldklub på tavlen igen allerede søndag.

Karantæner:
FC Nordsjælland:
Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Dorgeles, Sertdemir, Tverskov – Ingvartsen, Harder, Antman

Lyngby Boldklub (5-3-2): Storch – Storm, Gregor, Jensen, Hamalainen, Finnsson – Magnusson, Winther, Sandgrav – Gytkjær, Amon

Dom:
Der har været mål i de to holds opgør i de to seneste sæsoner. Begge opgør i Lyngby endte 1-1, mens kampene i Farum gav sejre til FCN på 2-1 og 3-2.

Det giver et snit på tre mål per kamp.

Dét kan holdene indtil videre ikke honorere i den nye sæson, hvor deres seks kampe i alt har budt på 14 scoringer og altså et snit på 2,33 mål, omend FC Nordsjælland har scoret fem mål i sæsonens første to hjemmekampe, hvor de slog AaB 3-0 og delte 2-2 med FCM.

Værterne virker i meget bedre forfatning end Lyngby Boldklub, og selv om det smager af lokalopgør, smager det også af en sikker hjemmesejr.

Spilforslag:
FC Nordsjælland -1,5 til odds 1,99 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Hylder dansk debutant



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Teemu Pukki dominerer

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Elkjær jubler over Frank

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

– Dumdristigt og naivt

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Holdt på stor hemmelighed

Mourinho meldes tæt på storklub