Superliga
Dommer: A. Uslu
Søndag 19. oktober kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
FC Nordsjælland vinder
Odds 1,97
Odds fra april 26, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland elsker at have besøg af Randers.
I 28 indbyrdes dueller på kunstgræsset i Farum har FCN vundet 15 gange, mens 12 er endt remis. Én gang har Randers FC vundet, og det er mere end 10 år siden.
FC Nordsjælland hentede en fin sejr i sidste kamp før Superligaens landskampspause, da de ude bankede Vejle Boldklub 3-0, og dermed kravlede Tigrene i top 6 med tre point til nærmeste forfølger før 12. runde.
Sæsonens første fem hjemmekampe for FCN har udløst skuffende to sejre og tre nederlag, men de har så også mødt fire af rækkens absolutte tophold, AGF, FCM, FCK og Brøndby (og Viborg).
Så de kommende seks hjemmekampe ser noget mere overkommelige ud, og sejre i de seks vil give holdet 24 point for grundspillets 11 hjemmekampe, hvor de i seneste sæson hentede 25. Det er godkendt.
Der er stort set kun tvungne udskiftninger i startopstillingen hos FCN, der har en fast og imponerende stamme med profiler som Brink, Yirenkyi, Solbakken og Alexander Lind. Der er mere at hente for FCN, der har fire sejre i deres seneste seks ligakampe.
Araphat Mohammed og Souleymane Alio er ude med skader hos FCN, og det er Erik Marxen også, og sidstnævnte har efter lang tids skade besluttet at stoppe karrieren efter denne runde.
Randers FC:
Randers FC kan måske finde opmuntring i, at de har slået FCN i tre af de seneste fire indbyrdes kampe. Der i netop de tre tilfælde har fundet sted i Randers.
For i Farum går der baglås i Hestene, der opfører sig, som var de på tur i Rinkenæs Sogn, når de gæster Nordsjælland.
Tæller vi en pokalsejr mod HIK med, vandt Randers fire af deres sidste fem kampe før landskampspausen, og den altid besindige træner Bertelsen må glæde sig over holdets stabilitet.
Her må de undvære midtbanemanden John Björkengren, der er ude med karantæne, så centralt er det formentlig Rømer og Laurits Pedersen, der skal stå for det hårde arbejde.
De kommende tre kampe for Randers kan blive meget afgørende for ambitionerne om top 6, for her møder de nummer 6, FCN, og i de kommende to runder venter så de aktuelle nummer 7 og 8, Sønderjyske og Viborg.
Hos Randers er Elias Andersson, Oliver Jones og Lucas Lissen meldt ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Randers FC: John Björkengren
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Markmann, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Røjkjær – Solbakken, Lind, Amoako
Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Pedersen – Mahmoud, Themsen, Greve – Mo. Touré
Dom:
Det omvendte opgør i 9. spillerunde for en lille måned siden endte 3-0 til Randers FC, og det blev afgjort af to mål efter dødbolde og et selvmål af gæsterne.
Sådan plejer det ikke at gå i Farum, hvor værterne har et fast greb om manken på de kronjyske Heste.
Selv om tallene på hjemmebane ikke er imponerende for FCN så langt i sæsonen med to sejre og tre nederlag og en score på 4-6 og altså magre to mål i snit, så har modstanden altså også været modbydelig hård.
Dommen lyder, at det bliver en tæt omgang, men at FCN vinder 3-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 26, 2026 01:35 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TIPSBLADET SPECIAL