Fronterne er trukket godt op mellem AGF og FC Nordsjælland.
Fredag tørnede de to klubber sammen i pokalsemifinalen på Right to Dream Park, og i første halvleg blev en gruppe på cirka 40 AGF-tilhængere bortvist fra et neutralt område på stadion, fordi de fejrede Gift Links scoring til 1-0.
Det har fået AGF op i det røde felt. Direktør Jacob Nielsen kalder opførslen for en uskik, og lørdag meddeler århusianerne, at man vil rejse en sag i Divisionsforeningen.
Nu tager FC Nordsjælland også bladet fra munden, og Farum-klubben kan slet ikke forstå brokkerierne fra AGF-lejren.
Det slår administrerende direktør Trine Hesselund Hopp Møller fast i en udtalelse på FC Nordsjællands hjemmeside.
– Vi har handlet i fuld overensstemmelse med reglementet i Right to Dream Park. Et ordensreglement, der er det samme på, hvis ikke alle, så langt de fleste stadioner i Superligaen – inkl. Ceres Park i Århus. Derfor er vi uforstående over for, at AGF's ansvarlige ledelse kan være overrasket over et ordensreglement, der er identisk med klubbens eget, herunder at det rent faktisk håndhæves, siger hun og fortsætter:
– Vi vil naturligvis helst undgå situationer, hvor det er nødvendigt at håndhæve reglerne ved at eskortere folk ud fra stadion, men for at det skal kunne lade sig gøre, kræver det en proaktiv indsats af begge klubber, inden kampen fløjtes i gang. Og der må vi desværre konstatere, at AGF’s spottere ikke lykkedes med at udpege en eneste AGF-fan ved indgangen til det pågældende stadionafsnit dedikeret til hjemmeholdets fans.
– Vi bliver bekymrede for sikkerheden i dansk fodbold, når AGF under kampen offentligt problematiserer vores korrekte håndtering af et regelsæt, der er identisk med deres eget på hjemmebane, og tillige belønner de af deres fans, som har brudt ordensreglementet. Vi er bekymrede for, at denne ageren fremadrettet legitimerer gestikulerende og aktive udefans i områder, hvor de kan udgøre en sikkerhedsrisiko – både for dem selv og for andre.
– Vi vil gerne understrege, at det ikke er op til AGF’s direktør at vurdere, om ordensreglementet i Right to Dream Park skal håndhæves eller ej. Og slet ikke om det skal gradbøjes alt efter mavefornemmelsen. Vi føler os overbeviste om, at der generelt i dansk fodbold er bred enighed om, at klubbernes stort set enslydende ordensreglementer er hensigtsmæssige og naturligvis skal håndhæves.
AGF har valgt at kompensere de tilskuere, der blev bortvist fra opgøret i Farum, med en gratis billet til returkampen mod FC Nordsjælland, som spilles på Ceres Park.
AGF vandt den første semifinale 3-2.

TransferLIVE: Færdig i BIF – her er hans nye klub

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Forstår intet af stor dansk transfer

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Er han Viborgs næste cheftræner?

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Diogo Jota død i trafikulykke

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Aflyser sommerferien

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Av! Taber stort på dansker