Der var lagt op til, at DBU’s bestyrelse på sit møde lørdag ville skrue bissen på overfor FC Nordsjælland omkring det varmeanlæg under Farum Park, som skulle have været installeret for mere end tre år siden.
Men det blev i stedet et tilbagetog, der sikrer at FC Nordsjælland kan fortsætte i SAS Ligaen uden varme i banen.
Bestyrelsen drøftede at gøre kravet om varme i banen til et såkaldt A-krav i forbindelse med licensordningen for SAS Liga-klubberne. Det ville betyde, at der ikke længere kan gives dispensation, ligesom klubber, der ikke opfylder A-krav i licensordningen ikke kan tilmeldes de europæiske turneringer.
Ikke kun om FCN
Men på lørdagens møde blev man efter Tipsbladets oplysninger enig om at fastholde, at varme i banen fortsat kun er et B-krav, således at FC Nordsjælland kan få dispensation fortsat, blot man sikrer en aftale om at kunne leje sig ind på en anden banen i tilfælde af at frost skulle forhindre afviklingen af en kamp.
– Det er korrekt. Det handler ikke kun om FC Nordsjælland og Farum Park. Der er stadig mange spørgsmål omkring oprykkerne og omkring økonomien, som der skal arbejdes videre med, siger formanden for Divisionsforeningen Thomas Christensen til Tipsbladet.
Læs mere – klik her!
I Farum har man beregnet at arbejdet med at lægge varme under banen vil løbe op i en omkostning omkring otte millioner kroner, da det vil være nødvendigt med en total-omlægning af banen, og der er også problemer omkring manglende varme-anlæg hos oprykningskandidaterne Silkeborg og Lyngby.
Derfor bliver dispensationsperiode for manglende varme altså endnu en gang forlænget, mens man i Divisionsforeningen vil arbejde videre med at finde en løsning, der fører til at alle klubber i superligaen opfylder de krav, som stilles af UEFA og i DBU’s licensordning.
Når FC Nordsjælland »slipper« i denne omgang, hænger det også sammen med, at varme under banen ikke er et UEFA-krav. Med DBU’s beslutning lørdag kan det tidligst blive fra sæsonen 2010/11 at man strammer kravene om varme i banen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
AVIS
Dansk klub ‘brandvarm’ på Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW