De har solgt mange dygtige spillere denne sommer, og det var formentlig en del af planen, at amerikanske Jonathan Amon for alvor skulle sættes fri i dette efterår og være en af de næste, der får et stort gennembrud i FC Nordsjælland.
I tidligere sæsoner har der været stærke præstationer og optræk til et stort, stort gennembrud, men det seneste års tid er det ikke meget, han har spillet. Og indtil videre er det heller ikke blevet til et eneste minut i Superligaen.
Forklaringen er dog ikke, at den lynhurtige og driblestærke kantspiller er raget uklar med træner Flemming Pedersen, men i stedet at man holder ham tilbage for at sikre, at han er helt klar, når han kommer i aktion – hvilket formentlig er snart.
– Udfordringen er at monitorere ham fysisk. Han er lidt atypisk i forhold til mange andre hurtige spillere, fordi ingen er så eksplosive som ham. Så de gange, hvor han har været væk fra vores system og været med landsholdet, er han kommet tilbage med nogle små ting (skader, red.), og det gjorde han også her i opstarten, hvor han havde været med USA. For os handler det om at bygge ham op. Vi lod ham spille 45 minutter på vores træningslejr mod Utrechts U21-hold, men han kunne mærke lidt, så vi valgte at trække ham. Jeg kan dog sige, at han er tilbage i fuld træning nu, siger Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Eksplosive spillere bliver ofte ramt af muskelskader, og det er også ofte det, der har plaget den 20-årige amerikaner, der har 35 Superliga-kampe og seks scoringer på cv’et.
– Vi har jo brug for sådan nogle spillere i Superligaen. Spillere, som kan sælge ligaen og gøre den mere interessant. Men det er også unge mennesker, vi har med at gøre, og for os handler det om at have is i maven og ikke forcere noget, bare fordi vi skal stille i stærkest muligt i weekenden. Det handler om at tænke langsigtet, siger træneren.
Superliga-klubben har naturligvis savnet Jonathan Amon, men klubben har dog god bredde i offensiven og har fortsat folk som Godsway Donyoh i truppen, mens Ibrahim Sadiq og Isaac Atanga for alvor har fået chancen denne sæson og har vist gode kvaliteter for klubben fra Farum.
Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Salah sender særlig besked
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
