FC Nordsjælland-træner forklarer Jonathan Amon-fravær

Det er ikke, fordi Jonathan Amon er ude i kulden i FC Nordsjælland – han er bare ramt af småproblemer, som FCN vil have helt styr på, inden han kommer tilbage på holdet.



De har solgt mange dygtige spillere denne sommer, og det var formentlig en del af planen, at amerikanske Jonathan Amon for alvor skulle sættes fri i dette efterår og være en af de næste, der får et stort gennembrud i FC Nordsjælland.

I tidligere sæsoner har der været stærke præstationer og optræk til et stort, stort gennembrud, men det seneste års tid er det ikke meget, han har spillet. Og indtil videre er det heller ikke blevet til et eneste minut i Superligaen.

Forklaringen er dog ikke, at den lynhurtige og driblestærke kantspiller er raget uklar med træner Flemming Pedersen, men i stedet at man holder ham tilbage for at sikre, at han er helt klar, når han kommer i aktion – hvilket formentlig er snart.

– Udfordringen er at monitorere ham fysisk. Han er lidt atypisk i forhold til mange andre hurtige spillere, fordi ingen er så eksplosive som ham. Så de gange, hvor han har været væk fra vores system og været med landsholdet, er han kommet tilbage med nogle små ting (skader, red.), og det gjorde han også her i opstarten, hvor han havde været med USA. For os handler det om at bygge ham op. Vi lod ham spille 45 minutter på vores træningslejr mod Utrechts U21-hold, men han kunne mærke lidt, så vi valgte at trække ham. Jeg kan dog sige, at han er tilbage i fuld træning nu, siger Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.

Eksplosive spillere bliver ofte ramt af muskelskader, og det er også ofte det, der har plaget den 20-årige amerikaner, der har 35 Superliga-kampe og seks scoringer på cv’et.

– Vi har jo brug for sådan nogle spillere i Superligaen. Spillere, som kan sælge ligaen og gøre den mere interessant. Men det er også unge mennesker, vi har med at gøre, og for os handler det om at have is i maven og ikke forcere noget, bare fordi vi skal stille i stærkest muligt i weekenden. Det handler om at tænke langsigtet, siger træneren.

Superliga-klubben har naturligvis savnet Jonathan Amon, men klubben har dog god bredde i offensiven og har fortsat folk som Godsway Donyoh i truppen, mens Ibrahim Sadiq og Isaac Atanga for alvor har fået chancen denne sæson og har vist gode kvaliteter for klubben fra Farum.

Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs





Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie




LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Tottenham boykotter Viaplay

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

AGF – OB



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Han er på vej væk fra AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Afviser kæmpebud

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Per Frimann hylder Brøndby

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu