De har solgt mange dygtige spillere denne sommer, og det var formentlig en del af planen, at amerikanske Jonathan Amon for alvor skulle sættes fri i dette efterår og være en af de næste, der får et stort gennembrud i FC Nordsjælland.
I tidligere sæsoner har der været stærke præstationer og optræk til et stort, stort gennembrud, men det seneste års tid er det ikke meget, han har spillet. Og indtil videre er det heller ikke blevet til et eneste minut i Superligaen.
Forklaringen er dog ikke, at den lynhurtige og driblestærke kantspiller er raget uklar med træner Flemming Pedersen, men i stedet at man holder ham tilbage for at sikre, at han er helt klar, når han kommer i aktion – hvilket formentlig er snart.
– Udfordringen er at monitorere ham fysisk. Han er lidt atypisk i forhold til mange andre hurtige spillere, fordi ingen er så eksplosive som ham. Så de gange, hvor han har været væk fra vores system og været med landsholdet, er han kommet tilbage med nogle små ting (skader, red.), og det gjorde han også her i opstarten, hvor han havde været med USA. For os handler det om at bygge ham op. Vi lod ham spille 45 minutter på vores træningslejr mod Utrechts U21-hold, men han kunne mærke lidt, så vi valgte at trække ham. Jeg kan dog sige, at han er tilbage i fuld træning nu, siger Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Eksplosive spillere bliver ofte ramt af muskelskader, og det er også ofte det, der har plaget den 20-årige amerikaner, der har 35 Superliga-kampe og seks scoringer på cv’et.
– Vi har jo brug for sådan nogle spillere i Superligaen. Spillere, som kan sælge ligaen og gøre den mere interessant. Men det er også unge mennesker, vi har med at gøre, og for os handler det om at have is i maven og ikke forcere noget, bare fordi vi skal stille i stærkest muligt i weekenden. Det handler om at tænke langsigtet, siger træneren.
Superliga-klubben har naturligvis savnet Jonathan Amon, men klubben har dog god bredde i offensiven og har fortsat folk som Godsway Donyoh i truppen, mens Ibrahim Sadiq og Isaac Atanga for alvor har fået chancen denne sæson og har vist gode kvaliteter for klubben fra Farum.
Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Bo Svensson favorit til stort job
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Her er Kamil Wilczek i dag
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Liverpool ydmyget
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Newcastle spænder ben for Manchester City
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
