De har solgt mange dygtige spillere denne sommer, og det var formentlig en del af planen, at amerikanske Jonathan Amon for alvor skulle sættes fri i dette efterår og være en af de næste, der får et stort gennembrud i FC Nordsjælland.
I tidligere sæsoner har der været stærke præstationer og optræk til et stort, stort gennembrud, men det seneste års tid er det ikke meget, han har spillet. Og indtil videre er det heller ikke blevet til et eneste minut i Superligaen.
Forklaringen er dog ikke, at den lynhurtige og driblestærke kantspiller er raget uklar med træner Flemming Pedersen, men i stedet at man holder ham tilbage for at sikre, at han er helt klar, når han kommer i aktion – hvilket formentlig er snart.
– Udfordringen er at monitorere ham fysisk. Han er lidt atypisk i forhold til mange andre hurtige spillere, fordi ingen er så eksplosive som ham. Så de gange, hvor han har været væk fra vores system og været med landsholdet, er han kommet tilbage med nogle små ting (skader, red.), og det gjorde han også her i opstarten, hvor han havde været med USA. For os handler det om at bygge ham op. Vi lod ham spille 45 minutter på vores træningslejr mod Utrechts U21-hold, men han kunne mærke lidt, så vi valgte at trække ham. Jeg kan dog sige, at han er tilbage i fuld træning nu, siger Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Eksplosive spillere bliver ofte ramt af muskelskader, og det er også ofte det, der har plaget den 20-årige amerikaner, der har 35 Superliga-kampe og seks scoringer på cv’et.
– Vi har jo brug for sådan nogle spillere i Superligaen. Spillere, som kan sælge ligaen og gøre den mere interessant. Men det er også unge mennesker, vi har med at gøre, og for os handler det om at have is i maven og ikke forcere noget, bare fordi vi skal stille i stærkest muligt i weekenden. Det handler om at tænke langsigtet, siger træneren.
Superliga-klubben har naturligvis savnet Jonathan Amon, men klubben har dog god bredde i offensiven og har fortsat folk som Godsway Donyoh i truppen, mens Ibrahim Sadiq og Isaac Atanga for alvor har fået chancen denne sæson og har vist gode kvaliteter for klubben fra Farum.
Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
