FC Nordsjælland-træner forklarer Jonathan Amon-fravær

Det er ikke, fordi Jonathan Amon er ude i kulden i FC Nordsjælland – han er bare ramt af småproblemer, som FCN vil have helt styr på, inden han kommer tilbage på holdet.



De har solgt mange dygtige spillere denne sommer, og det var formentlig en del af planen, at amerikanske Jonathan Amon for alvor skulle sættes fri i dette efterår og være en af de næste, der får et stort gennembrud i FC Nordsjælland.

I tidligere sæsoner har der været stærke præstationer og optræk til et stort, stort gennembrud, men det seneste års tid er det ikke meget, han har spillet. Og indtil videre er det heller ikke blevet til et eneste minut i Superligaen.

Forklaringen er dog ikke, at den lynhurtige og driblestærke kantspiller er raget uklar med træner Flemming Pedersen, men i stedet at man holder ham tilbage for at sikre, at han er helt klar, når han kommer i aktion – hvilket formentlig er snart.

– Udfordringen er at monitorere ham fysisk. Han er lidt atypisk i forhold til mange andre hurtige spillere, fordi ingen er så eksplosive som ham. Så de gange, hvor han har været væk fra vores system og været med landsholdet, er han kommet tilbage med nogle små ting (skader, red.), og det gjorde han også her i opstarten, hvor han havde været med USA. For os handler det om at bygge ham op. Vi lod ham spille 45 minutter på vores træningslejr mod Utrechts U21-hold, men han kunne mærke lidt, så vi valgte at trække ham. Jeg kan dog sige, at han er tilbage i fuld træning nu, siger Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.

Eksplosive spillere bliver ofte ramt af muskelskader, og det er også ofte det, der har plaget den 20-årige amerikaner, der har 35 Superliga-kampe og seks scoringer på cv’et.

– Vi har jo brug for sådan nogle spillere i Superligaen. Spillere, som kan sælge ligaen og gøre den mere interessant. Men det er også unge mennesker, vi har med at gøre, og for os handler det om at have is i maven og ikke forcere noget, bare fordi vi skal stille i stærkest muligt i weekenden. Det handler om at tænke langsigtet, siger træneren.

Superliga-klubben har naturligvis savnet Jonathan Amon, men klubben har dog god bredde i offensiven og har fortsat folk som Godsway Donyoh i truppen, mens Ibrahim Sadiq og Isaac Atanga for alvor har fået chancen denne sæson og har vist gode kvaliteter for klubben fra Farum.

Læs også:OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs




Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh


Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Millionregn over Ståle Solbakken

Alle storroser Dario Osorio

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

– Det er så ringe, begge dele!

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til VM

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Steve Coopers højre hånd afviser

Storklub meldes interesseret

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom