FC København har tidligere frabedt sig koordinerede hop på den ene endetribune, hvor mange af klubbens mest inkarnerede fans befinder sig.
I en mail til fansene advarer FCK op til onsdagens Champions League-kamp mod Manchester United om, at konsekvenserne ved gentagelser kan være store.
– Hvis der hoppes koordineret til kampen mod Manchester United, kan vi blive tvunget til allerede at fjerne op mod 50 procent af pladserne til søndagens derby mod Brøndby, skriver klubben.
Parken er ikke skabt til, at mange tusinde fans på samme tid kan hoppe. Det slog FCK allerede fast i foråret. På sin hjemmeside understreger klubbens direktør, Jacob Lauesen, at forbuddet mod hop skal tages alvorligt.
– Konklusionen er klar: Parken er ikke designet til koordinerede hop fra flere tusinde fans. Derfor har vi brug for at afdække potentielle løsninger, så B-tribunen igen kan bruges til koordinerede hop, og det er strengt nødvendigt, at alle respekterer forbuddet mod koordinerede hop, mens arbejdet står på, siger han.
Det er analysevirksomheden Rambøll, som har stået for at lave undersøgelserne i nationalarenaen.
I den kommende tid skal der laves kontrollerede vibrationstest, og FCK er klar over, at perioden frem mod en løsning kan lægge en dæmper på festlighederne på fantribunen.
– Vi er meget kede af, at den fantastiske, stemningsskabende fankultur på Sektion 12 bliver begrænset. Vi glæder os derfor til, at det igen bliver muligt at støtte holdet med koordinerede hop og håber samtidig, at fans på Sektion 12 i mellemtiden fortsat vil støtte op om holdet. For selv uden hop er Sektion 12 helt enestående i dansk fodbold, siger han.
FCK oplyser ikke, hvor lang tid arbejdet vil stå på, blot at der er tale om en "længerevarende" proces.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED