Carlos Zeca kom til FC København i sommeren 2017 fra den græske klub Panathinaikos, og han har siden bidt sig fast på den centrale midtbane både som profil og anfører.
Den 31-årige græker er glad for at være i hovedstadsklubben, og hvis FCK skulle tilbyde en kontraktforlængelse, takker han gerne ja.
– Hvis klubben vil, og vi kan lave en god aftale, som er god for mig og klubben, vil jeg gerne blive, siger Zeca.
– Jeg føler mig godt tilpas, og jeg føler mig vigtig og ønsket. Jeg kan stadig bidrage meget og hjælpe holdet, så det afhænger af klubben, siger han.
Han har kontrakt til sommeren 2021, og parterne er begyndt at tale om fremtiden.
– Vi har haft et par små møder, men indtil nu er det min agent og klubben, der skal tale sammen. Nu venter vi og ser, hvad der sker, lyder det fra Zeca.
Anføreren er efterhånden en af de FCK-spillere, der har været længst tid i klubben. FCK har hentet mange nye spillere op til denne sæson blandt andet på grund af skader og afgange i sommerens transfervindue.
Zeca forsøger derfor at hjælpe de mange nye spillere ind på holdet.
– Det er ikke så nemt, fordi de kommer fra en anden kultur med en anderledes form for fodbold, og de skal bruge mere tid.
– Overordnet set er vi meget glade for dem, og de arbejder hårdt. De prøver at forstå trænernes idéer, fortæller Zeca.
En af de skadede spillere er angrebsprofilen Dame N’Doye, som har været savnet i angrebet, da også Jonas Wind er langtidsskadet.
N’Doye har i denne uge trænet med de andre spillere, og efter tirsdagens træning fortalte senegaleseren, at det går fremad. Han regner med at være klar til at kunne spille kampe om cirka to uger.
– Jeg synes, at operationen gik godt. Heldigvis var det ikke så voldsom en skade. Jeg arbejder godt med fysioterapeuten, siger N’Doye.
Zeca har spillet 93 kampe og scoret 5 mål for klubben, siden han blev hentet fra Panathinaikos, hvor han også var anfører.
/ritzau/
Læs også:Avis: De store klubber får en større andel af tv-millionerne
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
England – Argentina
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
INTERVIEW
