Når FC København indtræder i anden kvalifikationsrunde til Champions Leauge, skal de danske mestre enten møde de irske mestre fra Shamrock Rovers eller vinderen af den såkaldte premiminær kvalrunde.
Fire hold dyster om at trække det længste strå i premiminær kvalrunden, og ét af disse er Breidablik, der bliver FC Københavns modstander, hvis islændingene både vinder premimnær-kvalen og efterfølgende slår Shamrock Rovers over to kampe.
Sker det, at FC København og Breidablik skal op imod hinanden, bliver det et ganske specielt møde for én i hver af de to lejre. Breidablik trænes således af 49-årige Oskar Hrafn Thorvaldsson, der er far til FCK-angriberen Orri Oskarsson.
– Jeg har forsøgt ikke at tænke over det, for det er så langt ude i fremtiden. Det ville selvfølgelig være meget interessant og en vidunderlig oplevelse for spillerne at skulle spille i Parken, men det er så langt væk, at jeg – i hvert fald indtil videre – ikke vil tænke over det, siger Oskar Hrafn Thorvaldsson til Fotbolti.net.
Orri Oskarsson vil uden tvivl være en del af det FC København-mandskab, der skal møde Shamrock Rovers, Breidablik eller et helt tredje hold i Champions League-kvalifikationen. Den 18-årige islænding er netop vendt tilbage fra et lejeophold i Sønderjyske, og planen er ikke umiddelbart, at han skal lejes ud igen.
Det fastslog FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen mandag i et interview med Copenhagen Sundays.
– Det er en målmaskine, en dygtig spiller og et kæmpe talent. Han havde rigtig godt af at få det ansvar, han gjorde i Sønderjyske, og jeg synes, han ser ud til at være bedre trimmet. Han ligner en, som er på vej og er et godt sted nu. Det er en spiller, vi regner med, lød det fra “PC”.
FC København spiller den første kamp i Champions League-kvalifikationen den 25. eller 26. juli på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
På vej til storklub?
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
