FCK-forhandler: Gimnasia svære at forhandle med

FC Københavns forhandlinger om argentinske Franco Mussis er i hårdknude, og det skyldes Gimnasia La Platas forhandlingsmetoder, siger FCKs repræsentant.



FC København vil hente Franco Mussis i argentinske Gimnasia La Plata, men de seneste dages forhandlinger er ved at gå helt i baglås, hvilket skyldes manglende professionalisme fra argentinernes side, siger FIFA-agenten Raul Cascini, der sammen med Oskar Olsen er FCKs repræsentanter i forhandlingerne.

– FCK er overbeviste og vil have spilleren. Men den ene dag siger de [Gimnasia La Plata] en ting – og den anden dag en anden ting. I Europa gør de tingene på en anden måde. Den ene dag spurgte jeg om en pris på spilleren, og dagen efter sagde de noget helt andet, end vi havde snakket om op til da. Der er fem forskellige priser i luften. Det er svært at lukke en handel sådan, siger Cascini til Diagonales.com.

Det er stadig skattespørgsmålet, der er den største knast i forhandlingerne. For hvem skal betale de 25 procent af prisen på mellem 13 og 16 millioner kroner for 80 procent af rettighederne til Mussis? Det er spørgsmålet.

– Hvis vi kan blive enig om prisen, så er forhandlingerne lukket. Skat er også en del af prisen. Det er meget at betale 25 % af prisen [i skat], så taler vi om en helt anden pris, siger Cascini.

En ting virker til at være relativt sikkert: Hvis en handel bliver til noget, så skifter Franco Mussis først til FC København til sommer. Og selvom der snakkes om problematiske forhandlinger, må man også tage højde for meget spin i disse forhandlinger, der er gået fra en sikker handel til helt lukket op til flere gange de seneste dage.

– Forhandlingerne er på stand by, fordi vi har snakket i flere dage og givet et bud, vel vidende at FC København ikke vil give sig mere. Hvis ikke Gimnasia er klar på det, så begynder klubben [FCK] at kigge efter andre alternativer.

– Gimnasia vil have mange penge i forhold til, hvad FC København er klar til at give, siger Cascini.

Sagaen fortsætter nok i morgen, og inden længe må vi forvente, at der kommer en afklaring på, om FC København får 21-årige Mussis til den centrale midtbane, eller om han fortsætter i Argentina.





Superliga-spiller tiltalt for grov vold



LIVE

TransferLIVE: Barça vil lukke kæmpetransfer


Nu går de all-in på Højlund

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Monstertransfer i Premier League?

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Gareth Southgate i chokskifte?


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Chokerstatning for Thomas Frank?

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien



Morten Hjulmand til storklub?

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

U19-landsholdet smadrer Montenegro


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Klar melding om Morten Karlsen

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Kaoskamp ved klub-VM

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

In or out? FCK har brug for klarhed!

Kæmpetransfer på plads



Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Dansker forlader Brentford

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Her er Esbjergs nye cheftræner



Real Madrid vil hente Liverpool-profil

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Shamrock ruller hen over Drogheda