FCK-fremskridt: Ikke alt er perfekt, men…

Jacob Neestrup, Thomas Delaney og Nathan Trott ser alle fremskridt hos FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Københavns spil i denne sæson har ikke altid været lige kønt, men på det seneste har der været en række opløftende præstationer.

“Løverne” besejrede Brøndby IF før landskampspausen og har i denne uge slået både AaB og HB Køge. I sidste uge blev det godt nok til et nederlag til FC Midtjylland, men også i den kamp var der fornuftige minutter fra københavnerne.

Og i FC København er der også en fornemmelse af, at det går i den rigtige retning.

– Det er altid fedt at vinde fodboldkampe, uanset hvem man spiller mod, men jeg synes, at der i lang tid har været koncentration og godt fokus. Jeg synes, vi ser progression og stabilitet i vores præstationer, og så handler det om at holde fast i det, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet fredag.

Han bakkes op af sine spillere.

– Jeg synes, vi er på rette vej. Ikke alt er perfekt, men langt henad vejen ser vi ud, som vi gerne vil se ud, og kampene forløber, som de gerne skal. Vi skal være lidt bedre til at ramme målet og sådan nogle småting, men det arbejder vi på, fortæller Thomas Delaney.

– Vi kan se i kampene, at vi forbedrer os lige så stille og roligt, og jeg synes, vi kan være glade for de seneste sejre med to clean sheets. Vi har godt momentum og skal fortsætte, lyder det fra Nathan Trott.

Møder bundproppen med ny træner
En af årsagerne kan meget vel være, at spillerne i FC København har lært hinanden bedre at kende. I sommer kom en lang række nye spillere til, heriblandt Nathan Trott i målet.

– I begyndelsen af sæsonen spillede vi måske ikke så godt, som vi mente, at vi kunne med vores trup, men jeg synes, at tilliden til hinanden stiger, og vi lærer hinanden at kende, så som sæsonen skrider frem, vil det forbedre sig mere, tror jeg, siger Trott.

På søndag skal FC København jagte deres tredje sejr i træk, når de gæster Vejle Boldklub. Superligaens bundprop har i ugens løb skiftet træner fra Ivan Prelec til Mihai Teja, så derfor er der en form for uvished før det opgør.

– Det er jo altid svært at sige, hvad det giver med en ny træner. Det handler også om det berømte fokus på os selv, og det er en kamp, vi skal vinde. Det vil vi gøre ved at fortsætte med at holde det flow, som vi har haft i at opretholde et højt bundniveau lige nu. Det er en kamp, vi skal vinde, men vi skal også være på vagt i forhold til, hvad et trænerskifte også kan give, siger Jacob Neestrup.

Samme melding kommer fra Thomas Delaney.

– Vi skal vinde. Vi vil gerne dominere, så der er ikke så meget nyt under solen. De har fået ny træner, så man ved aldrig helt, hvilken reaktion og stil de kommer med, men for vores vedkommende skal det være en sejr, siger han.

FC København møder Vejle søndag klokken 18.00.





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Belgier var fristet af FCK og FCM


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

FCM jagter Champions League-talenter

Kongen af straffespark på vej til FC København



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCK forhandler om målmand – koster kassen

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Massiv interesse for Horsens-flop

Rasmus Falk gjorde comeback for OB



Lindstrøm på blokken i storklub

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

FCK-emne skifter til PSV

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok



Den fejl må Brøndby ikke lave!

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025



Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte