FCK-lejesvend blomstrer pludselig – her er prisen

Mamoudou Karamoko har haft en skuffende sæson, men på det seneste er lejesvenden fra FC København pludselig blomstret i Ungarn.



Mamoudou Karamoko har haft en relativt skuffende sæson i ungarsk fodbold for Fehervar, men på det seneste er angriberen, der er udlejet af FC København, pludselig blomstret. 

De seneste tre kampe har for Karamokos vedkommende budt på tre scoringer og en enkelt assist, og dermed kan franskmanden få en afgørende fod med i den sidste fase af sæsonen i Ungarn, hvor Fehervar kan drømme om andenpladsen.

Den formstærke FC København-lejesvends seneste præstationer har muligvis vækket Fehervars interesse i at beholde ham, og Mamoudou Karamoko har en købsoption i lejeaftalen. Ifølge det ungarske medie Nemzeti Sport lyder optionen på en million euro – 7,5 millioner kroner.

Mediet skriver, at Fehervar endnu ikke har tilkendegivet over for FC København, at man ønsker at indløse købsoptionen, og at pilen peger i retning af, at franskmanden ikke fortsætter i klubben efter sommerferien. Det forlyder samtidig, at flere andre klubber i Ungarn har fået øjnene op for 24-årige Karamoko.

Tipsbladet talte tidligere på måneden med Bartosz Grzelak, der er cheftræner i Fehervar, og han talte varmt om Karamoko.

– Jeg kan godt lide ham – både som person og som spiller. Vi har ingen problemer haft med ham, og hvis han gerne vil blive, vil jeg intet have imod det, lød det fra den svenske træner. 

FC København betalte 11 millioner kroner for angriberen i 2022 og kommer formentlig til at lide et økonomisk tab.

Agent rasede mod FC København
Tipsbladet var tidligere på måneden ligeledes i kontakt med Mamoudou Karamokos agent Yohann Chaaban, der rettede en skarp kritik af FC København, som han ikke mener har givet angriberen en ærlig chance for at vise sig frem.

– Det har været frustrerede for Karamoko. Han kom til FC København i virkelig god form, men han fik aldrig chancen. Klubben valgte pludselig at hente vildt mange nye offensivspillere – det får mig jo til at tænke, det var en fejl at vælge FC København.

– Han fik aldrig en chance, og så påvirkes moralen negativt. Til sidst kunne han ikke bringe den samme energi på banen, som han kunne tidligere. Det er meget naturligt. FC Københavns ageren minder om at købe en bil og så bare lade den stå i garagen, sagde Yohann Chaaban.

FC København ønskede ikke at kommentere kritikken. 

Du kan læse det eksplosive interview med agenten her. 



Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

FC København-handling går verden rundt 

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Danske klubber vil have ham

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand