For FC København-kaptajnen er ude resten af sæsonen. Det melder FCK på sin hjemmeside.
Her skriver klubben, at grækeren, der blev båret fra banen sent i kampen mod AGF søndag aften, har pådraget sig en knæskade, som er så alvorlig, at han ikke kommer i kamp igen i denne sæson.
Cheflæge Morten Boesen bekræfter, at det er samme knæ, som senest holdt ham ude i længere tid, som den er gal med igen.
– Vi kan desværre konstatere, at han har beskadiget to ledbånd i knæet, hvor det ene desværre er det korsbånd, der blev revet over og opereret for et år siden.
– Det er naturligvis utroligt uheldigt for Zeca, der har kæmpet sig gennem en lang og hård genoptræning på forbilledlig vis. Selvom man har gjort alt rigtigt, bestået alle tests og krav for at blive clearet til at spille, så vil der altid være en risiko for en re-skade.
– Her har Zeca været meget uheldig, og nu skal han så muligvis opereres og gennem en lignende genoptræning, siger cheflæge Morten Boesen.
FC København mister dermed igen sin anfører, som missede store dele af sidste sæson med en korsbåndsskade, og som først er kommet tilbage i fuld vigør i denne. Dermed gør den også ekstra ondt på cheftræner Jacob Neestrup, som dog ikke ser på det sportslige aspekt lige nu.
– ”Vi føler alle med Zeca, siger Jacob Neestrup.
– Han er den perfekte anfører, en stor spiller og et fantastisk menneske, så det gør ondt på os alle.
– Han er altid en utroligt stærk og loyal holdkammerat og klubmand, så nu er det tid til, at alle skal være verdens bedste holdkammerater for ham og vise den opbakning og styrke, han har brug for lige nu.
– I forhold til det sportslige aspekt for os, så fylder det ærligt talt ikke så meget lige nu, og det må vi løse, når vi kommer dertil.
Carlos Zeca nåede at spille ti kampe for FC København i denne sæson, og spørgsmålet er, om han nu har spillet sin sidste FCK-kamp. Den 34-årige midtbanespiller har kontraktudløb med FC København efter sæsonen.
Hvad skal FCK gøre efter Zecas skrækskade? Her er nogle muligheder.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Sønderjyske køber ny cheftræner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim