For FC København-kaptajnen er ude resten af sæsonen. Det melder FCK på sin hjemmeside.
Her skriver klubben, at grækeren, der blev båret fra banen sent i kampen mod AGF søndag aften, har pådraget sig en knæskade, som er så alvorlig, at han ikke kommer i kamp igen i denne sæson.
Cheflæge Morten Boesen bekræfter, at det er samme knæ, som senest holdt ham ude i længere tid, som den er gal med igen.
– Vi kan desværre konstatere, at han har beskadiget to ledbånd i knæet, hvor det ene desværre er det korsbånd, der blev revet over og opereret for et år siden.
– Det er naturligvis utroligt uheldigt for Zeca, der har kæmpet sig gennem en lang og hård genoptræning på forbilledlig vis. Selvom man har gjort alt rigtigt, bestået alle tests og krav for at blive clearet til at spille, så vil der altid være en risiko for en re-skade.
– Her har Zeca været meget uheldig, og nu skal han så muligvis opereres og gennem en lignende genoptræning, siger cheflæge Morten Boesen.
FC København mister dermed igen sin anfører, som missede store dele af sidste sæson med en korsbåndsskade, og som først er kommet tilbage i fuld vigør i denne. Dermed gør den også ekstra ondt på cheftræner Jacob Neestrup, som dog ikke ser på det sportslige aspekt lige nu.
– ”Vi føler alle med Zeca, siger Jacob Neestrup.
– Han er den perfekte anfører, en stor spiller og et fantastisk menneske, så det gør ondt på os alle.
– Han er altid en utroligt stærk og loyal holdkammerat og klubmand, så nu er det tid til, at alle skal være verdens bedste holdkammerater for ham og vise den opbakning og styrke, han har brug for lige nu.
– I forhold til det sportslige aspekt for os, så fylder det ærligt talt ikke så meget lige nu, og det må vi løse, når vi kommer dertil.
Carlos Zeca nåede at spille ti kampe for FC København i denne sæson, og spørgsmålet er, om han nu har spillet sin sidste FCK-kamp. Den 34-årige midtbanespiller har kontraktudløb med FC København efter sæsonen.
Hvad skal FCK gøre efter Zecas skrækskade? Her er nogle muligheder.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
Vejle dummer sig i premieren mod AB
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
OPTAKT