FCK-mareridt: Så længe er Zeca ude

FC København har netop meldt ud omkring omfanget af Carlos Zecas skade, og det er ikke godt nyt.



For FC København-kaptajnen er ude resten af sæsonen. Det melder FCK på sin hjemmeside

Her skriver klubben, at grækeren, der blev båret fra banen sent i kampen mod AGF søndag aften, har pådraget sig en knæskade, som er så alvorlig, at han ikke kommer i kamp igen i denne sæson. 

Cheflæge Morten Boesen bekræfter, at det er samme knæ, som senest holdt ham ude i længere tid, som den er gal med igen.

– Vi kan desværre konstatere, at han har beskadiget to ledbånd i knæet, hvor det ene desværre er det korsbånd, der blev revet over og opereret for et år siden.

– Det er naturligvis utroligt uheldigt for Zeca, der har kæmpet sig gennem en lang og hård genoptræning på forbilledlig vis. Selvom man har gjort alt rigtigt, bestået alle tests og krav for at blive clearet til at spille, så vil der altid være en risiko for en re-skade.

– Her har Zeca været meget uheldig, og nu skal han så muligvis opereres og gennem en lignende genoptræning, siger cheflæge Morten Boesen. 

FC København mister dermed igen sin anfører, som missede store dele af sidste sæson med en korsbåndsskade, og som først er kommet tilbage i fuld vigør i denne. Dermed gør den også ekstra ondt på cheftræner Jacob Neestrup, som dog ikke ser på det sportslige aspekt lige nu. 

– ”Vi føler alle med Zeca, siger Jacob Neestrup.

– Han er den perfekte anfører, en stor spiller og et fantastisk menneske, så det gør ondt på os alle.

– Han er altid en utroligt stærk og loyal holdkammerat og klubmand, så nu er det tid til, at alle skal være verdens bedste holdkammerater for ham og vise den opbakning og styrke, han har brug for lige nu.

– I forhold til det sportslige aspekt for os, så fylder det ærligt talt ikke så meget lige nu, og det må vi løse, når vi kommer dertil.

Carlos Zeca nåede at spille ti kampe for FC København i denne sæson, og spørgsmålet er, om han nu har spillet sin sidste FCK-kamp. Den 34-årige midtbanespiller har kontraktudløb med FC København efter sæsonen. 

Hvad skal FCK gøre efter Zecas skrækskade? Her er nogle muligheder.





LIVE

LIVE: Stor beslutning på vej

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA