FCK-mareridt: Så længe er Zeca ude

FC København har netop meldt ud omkring omfanget af Carlos Zecas skade, og det er ikke godt nyt.



For FC København-kaptajnen er ude resten af sæsonen. Det melder FCK på sin hjemmeside

Her skriver klubben, at grækeren, der blev båret fra banen sent i kampen mod AGF søndag aften, har pådraget sig en knæskade, som er så alvorlig, at han ikke kommer i kamp igen i denne sæson. 

Cheflæge Morten Boesen bekræfter, at det er samme knæ, som senest holdt ham ude i længere tid, som den er gal med igen.

– Vi kan desværre konstatere, at han har beskadiget to ledbånd i knæet, hvor det ene desværre er det korsbånd, der blev revet over og opereret for et år siden.

– Det er naturligvis utroligt uheldigt for Zeca, der har kæmpet sig gennem en lang og hård genoptræning på forbilledlig vis. Selvom man har gjort alt rigtigt, bestået alle tests og krav for at blive clearet til at spille, så vil der altid være en risiko for en re-skade.

– Her har Zeca været meget uheldig, og nu skal han så muligvis opereres og gennem en lignende genoptræning, siger cheflæge Morten Boesen. 

FC København mister dermed igen sin anfører, som missede store dele af sidste sæson med en korsbåndsskade, og som først er kommet tilbage i fuld vigør i denne. Dermed gør den også ekstra ondt på cheftræner Jacob Neestrup, som dog ikke ser på det sportslige aspekt lige nu. 

– ”Vi føler alle med Zeca, siger Jacob Neestrup.

– Han er den perfekte anfører, en stor spiller og et fantastisk menneske, så det gør ondt på os alle.

– Han er altid en utroligt stærk og loyal holdkammerat og klubmand, så nu er det tid til, at alle skal være verdens bedste holdkammerater for ham og vise den opbakning og styrke, han har brug for lige nu.

– I forhold til det sportslige aspekt for os, så fylder det ærligt talt ikke så meget lige nu, og det må vi løse, når vi kommer dertil.

Carlos Zeca nåede at spille ti kampe for FC København i denne sæson, og spørgsmålet er, om han nu har spillet sin sidste FCK-kamp. Den 34-årige midtbanespiller har kontraktudløb med FC København efter sæsonen. 

Hvad skal FCK gøre efter Zecas skrækskade? Her er nogle muligheder.







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Supercomputer: De vinder VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby