FC København tager tirsdag aften hul på Champions League-kvalifikationen på udebane mod Breidablik, og FCK-træner Jacob Neestrup medgiver, at københavnerne er klare favoritter til avancement.
Han advarer dog mod at undervurdere det islandske mesterhold, der hjemme på eget kunstgræs har en spillestil, der minder om den stil, Superligaens to kunstgræsklubber har.
– Breidablik er selvfølgelig et hold, som vi skal slå over to kampe, men vi har også respekt for dem, og vi kommer ikke til at undervurdere dem. Vi går helt koncentrerede ind til opgaven, for den tilgang til alle kampe har lige gjort os til dansk mester.
– Breidablik er et typisk kunstgræshold. Sammenlignet med danske hold så er deres spillestil et miks mellem Silkeborg og FC Nordsjælland, for Breidablik er gode på bolden og har nogle fine offensive spillere. Det er et hold, der er på niveau med bunden af Superligaen, siger Neestrup.
FCK-træneren påpeger også, at Breidablik har et rutineret hold, og at klubben har stor erfaring fra europæiske kvalifikationskampe.
Det er femte sæson i træk, at klubben fra Kópavogur lige syd for Reykjavik spiller i Europa. Holdet største skalp er en samlet sejr over Austria Wien i Conference League-kvalifikationen i 2021.
Breidablik trænes af Óskar Hrafn Thorvaldsson, der er far til FCK-angriberen Orri Oskarsson.
Vinder FCK samlet over islændingene, er FCK sikker på at skulle spille i et europæisk gruppespil i efteråret. Det afgøres dog først i de kommende kvalifikationsrunder, om det bliver i Champions League, Europa League eller Conference League.
Inklusive pokalkampe kan FCK derfor nå op på at spille 33 turneringskampe bare i efteråret, og bortset fra i landsholdsperioder skal FCK spille i både midtugen og weekenden frem til midten af december. Et travlt efterår ser Jacob Neestrup udelukkende som noget positivt.
– For at komme til at spille så mange kampe skal vi gøre vores arbejde og slå Breidablik. Jeg ser det ikke som en udfordring, hvis vi skal spille to kampe om ugen, jeg ser det kun som en god ting.
– Vi elsker at spille fodboldkampe, og jo flere kampe desto bedre, for det betyder, at vi præsterer godt. Det kan godt være, at det belaster mere og giver færre træninger, men det ser jeg intet problem i, siger FCK-træneren.
De 3000 billetter på Kópavogsvöllur blev hurtigt udsolgt til tirsdagens kamp. Ifølge FCK vil 100 af tilskuerne være medrejsende fans fra Danmark. Opgøret begynder klokken 21.15.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Kevin Diks skriver historie
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT