FCK-profil drømmer om udlandet

Thomas Kristensen har rundet de 30, og FCK-profilen indrømmer, at det er ved at være sidste udkald, hvis drømmen om et skifte til udlandet skal realiseres.



Det er ikke ham, der laver det spektakulære, det er ikke ham, der laver de lækre detaljer, og det er i sandhed ikke ham, der laver målene for FC København. Men midtbanespilleren Thomas Kristensen har alligevel vist sig som en særdeles nyttig brik i FCK-puslespillet, siden han skiftede fra FC Nordsjælland i sommeren 2008.

For præcis to år siden forlængede midtbanespilleren sin kontakt med løverne frem til 2014, og det må betegnes som et synligt bevis på, at han er glad for klubben, og klubben er glad for ham. Og det er da også sådan, det forholder sig.

Alligevel har ”TK” en drøm om en dag at få lov til at prøve kræfter med en udenlandsk liga, og da dåbsattesten afslører, at han har rundet de 30, er det ved at være sidste udkald.

– Det er stadig en drøm, jeg har, og det er klart, at hvis der skulle dukke noget interessant op, så vil jeg da kigge på det. Det skylder jeg lidt mig selv med den alder, jeg har. Men jeg har et år tilbage af min kontrakt med FC København, og det forholder jeg mig til, siger Thomas Kristensen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi går en rigtig spændende tid i møde med FC København med Champions League-kampe osv, så man kan sige, at hvis det ender med, at jeg bliver i FCK, er det bestemt heller ikke det værste, der kunne ske.

– Det er ikke sådan, at jeg vil til udlandet for enhver pris. Det skal også give mening for mig og min familie. Lige nu er det ikke noget, jeg tænker over. Nu ser jeg bare frem til at holde noget ferie, og så starter træningen i FCK igen midt i juni, siger han.

FCK-profilen har ikke hørt om interesserede klubber fra sin agent.

– Jeg har ikke hørt noget fra ham. Vi har en aftale om, at han kun kontakter mig, hvis der er noget meget konkret på bordet, og det har han ikke gjort, siger Thomas Kristensen til tipsbladet.dk på vej til Paris.

Midtbanespilleren fik spilletid i 27 af 33 Superliga-kampe for FCK i den forgangne sæson – uden at finde vej til netmaskerne.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Danske klubber vil have ham

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt