FCK-profil ufattelig dårlig – sejlede rundt igen

FC København sled igen med spillet, da det blev til et enkelt point hjemme mod ellers formsvage Viborg.



FC København – Viborg FF 1-1 (0-0)

0-1 Jakob Vester (58.) 
1-1 Orri Oskarsson (77.)

Kampens bedste:

FC København

De startende 11, der også var udvalgt grundet træthed oven på 120 minutters fodbold i Tjekkiet torsdag, kunne slet ikke finde melodien mod ellers formsvage Viborg, men så er det altså et privilegium, at man kan smide tre så store Superliga-stjerner som Mohamed Elyounoussi, Orri Oskarsson og Rasmus Falk på banen, og alle tre var implicerede i målet, som angrebskometen Oskarsson med største selvfølgelighed scorede. 

Viborg FF

Jovist, Birger Meling havde endnu en off-dag, men det skal ikke tage fra Serginho, at han spillede en fremragende kamp og var en trussel for sine modstandere i hele kampen. Ofte ser det skide godt ud, når han laver sine fikse driblinger, men når han som i dag også kombinerer det med afgørende aktioner, kommer det op på et stadie, hvor man for alvor lader sig imponere. 

Kampens værste:

Det kan godt være, at det ikke gav mening for FC København at beholde Christian Sørensen fra det øjeblik, den nye FCM-spiller selv gik ind til Jacob Neestrup og sagde, at han ikke ønskede at være i klubben længere, men løverne skal vist skynde sig at komme ud på transfermarkedet og få hentet en erstatning. For FCK-profilen Birger Meling har været ufattelig dårlig i den nye sæson og sejlede igen rundt fra første minut i kampen mod Viborg. Serginho legede med ham i den time, der gik, inden Jacob Neestrup flåede venstrebacken ud, men cheftræneren burde egentlig have startet med ham ude eller taget udskiftningen i pausen eller i første halvleg – det var nemlig også fra Melings side, at Serginho lavede indlægget, som Jakob Vester scorede på.   

Det var så galt, at Manushe Garananga spillede halvdelen af anden halvleg som venstreback, men sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har heller ikke proklameret, at han er færdig med transfervinduet. 

Hjemmepublikummet sang efter kampen, at den hvide trøje forpligter – det var ikke en acceptabel præstation fra løverne.

Kampens detalje: 

Nogle gange må man sgu selv sætte gang i festen, når andre ikke vil, så det forsøgte en FCK-medarbejder så, da personen lige før pausen fyrede op for musikken, som spiller, når hjemmeholdet har scoret. Man forstår faktisk godt beslutningen, hvis den var intentionel. Det var en r..syg omgang, man blev præsenteret for i de første målløse 45 minutter. Tilskuerne betalte tilbage med piften, da spillerne gik til pause. 

Til den mere kedelige side er det ikke til at komme uden om, at en Viborg-fan fik et ildebefindende, som gjorde, at kampen blev afbrudt, og spillerne var i flere minutter sendt ned i omklædningsrummene. Heldigvis kunne han med hjælp fra andre gå ud af Parken og blive kørt på hospitalet. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Gode venner fra PSV genforenet i Danmark




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

‘Det er dramatisk!’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

FC København-talent har truffet stor beslutning

Så blev det officielt

Vejle Boldklub – OB

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Benhård Brian Riemer-melding

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Færdig? Manchester City har udset afløser

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Morten Bruun med dyster spådom

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM