FCK tæt på avancement efter første opgør

FC København slog Torpedo Zhodino med 4-1 og nærmer sig avancement i Conference League-kvalifikationen.



FC København er tæt på avancement til tredje runde af Conference League-kvalifikationen, efter holdet torsdag slog Torpedo Zhodino med 4-1 i Parken.

Der er returkamp om en uge.

Hviderusserne er hele 271 pladser efter FCK på Uefas rangliste over klubber. Torpedo forsvarede derfor dybt med seks spillere i sin bagkæde og satsede på kontraer den anden vej.

Københavnerne imponerede ikke før pausen og havde svært ved at nedbryde dagens modstander.

Men FCK fortsatte tålmodigt med varierende angreb både over kanterne og gennem den centrale del af banen, hvilket knækkede gæsterne.

Torpedo var tæt på en overraskende føring i 12. minut, da kantspilleren Ernest Astakhov sparkede fladt forbi den fjerneste stolpe efter en kontra.

FCK havde flest chancer, og både backen Kevin Diks og midtbanespilleren Lukas Lerager burde have bragt hjemmeholdet foran midtvejs i første halvleg.

I front kom københavnerne to minutter før pausen, da midtbanekreatøren Rasmus Falk snød Torpedos defensiv med et skarpt træk og sparkede bolden over i det lange hjørne til 1-0.

Anden halvleg var blot et minut gammel, da Torpedo-målmand Vladimir Bushman gav en ripost, som FCK-angriber Kamil Wilczek sparkede i nettet til 2-0.

Wilczek gjorde det også til 3-0 et kvarter senere, da han sparkede et fladt indlæg i nettet.

Minuttet senere blev Wilczeks afslutning blokeret af en hånd fra Torpedo-forsvaret. Det gav et straffespark til FCK, som angriberen Jonas Wind udnyttede med et vip midt i målet til 4-0.

Torpedo fik reduceret til 1-4 i tillægstiden ved midtbanespilleren Fabricio Oya.

Dermed har FCK et tremålsforspring med til returkampen, hvor udebanemål ikke længere er i spil, efter reglen er blevet sløjfet.

Returkampen afvikles på Tsentralnyi Stadion i russiske Kazan. Det har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) bestemt på grund af EU-sanktioner mod Hviderusland.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Amir Richardson scorer kassen i FC København