FCK tæt på avancement efter første opgør

FC København slog Torpedo Zhodino med 4-1 og nærmer sig avancement i Conference League-kvalifikationen.



FC København er tæt på avancement til tredje runde af Conference League-kvalifikationen, efter holdet torsdag slog Torpedo Zhodino med 4-1 i Parken.

Der er returkamp om en uge.

Hviderusserne er hele 271 pladser efter FCK på Uefas rangliste over klubber. Torpedo forsvarede derfor dybt med seks spillere i sin bagkæde og satsede på kontraer den anden vej.

Københavnerne imponerede ikke før pausen og havde svært ved at nedbryde dagens modstander.

Men FCK fortsatte tålmodigt med varierende angreb både over kanterne og gennem den centrale del af banen, hvilket knækkede gæsterne.

Torpedo var tæt på en overraskende føring i 12. minut, da kantspilleren Ernest Astakhov sparkede fladt forbi den fjerneste stolpe efter en kontra.

FCK havde flest chancer, og både backen Kevin Diks og midtbanespilleren Lukas Lerager burde have bragt hjemmeholdet foran midtvejs i første halvleg.

I front kom københavnerne to minutter før pausen, da midtbanekreatøren Rasmus Falk snød Torpedos defensiv med et skarpt træk og sparkede bolden over i det lange hjørne til 1-0.

Anden halvleg var blot et minut gammel, da Torpedo-målmand Vladimir Bushman gav en ripost, som FCK-angriber Kamil Wilczek sparkede i nettet til 2-0.

Wilczek gjorde det også til 3-0 et kvarter senere, da han sparkede et fladt indlæg i nettet.

Minuttet senere blev Wilczeks afslutning blokeret af en hånd fra Torpedo-forsvaret. Det gav et straffespark til FCK, som angriberen Jonas Wind udnyttede med et vip midt i målet til 4-0.

Torpedo fik reduceret til 1-4 i tillægstiden ved midtbanespilleren Fabricio Oya.

Dermed har FCK et tremålsforspring med til returkampen, hvor udebanemål ikke længere er i spil, efter reglen er blevet sløjfet.

Returkampen afvikles på Tsentralnyi Stadion i russiske Kazan. Det har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) bestemt på grund af EU-sanktioner mod Hviderusland.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

FC København sælger Nathan Trott

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det var en af de værste dage

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!