FCK tæt på avancement efter første opgør

FC København slog Torpedo Zhodino med 4-1 og nærmer sig avancement i Conference League-kvalifikationen.



FC København er tæt på avancement til tredje runde af Conference League-kvalifikationen, efter holdet torsdag slog Torpedo Zhodino med 4-1 i Parken.

Der er returkamp om en uge.

Hviderusserne er hele 271 pladser efter FCK på Uefas rangliste over klubber. Torpedo forsvarede derfor dybt med seks spillere i sin bagkæde og satsede på kontraer den anden vej.

Københavnerne imponerede ikke før pausen og havde svært ved at nedbryde dagens modstander.

Men FCK fortsatte tålmodigt med varierende angreb både over kanterne og gennem den centrale del af banen, hvilket knækkede gæsterne.

Torpedo var tæt på en overraskende føring i 12. minut, da kantspilleren Ernest Astakhov sparkede fladt forbi den fjerneste stolpe efter en kontra.

FCK havde flest chancer, og både backen Kevin Diks og midtbanespilleren Lukas Lerager burde have bragt hjemmeholdet foran midtvejs i første halvleg.

I front kom københavnerne to minutter før pausen, da midtbanekreatøren Rasmus Falk snød Torpedos defensiv med et skarpt træk og sparkede bolden over i det lange hjørne til 1-0.

Anden halvleg var blot et minut gammel, da Torpedo-målmand Vladimir Bushman gav en ripost, som FCK-angriber Kamil Wilczek sparkede i nettet til 2-0.

Wilczek gjorde det også til 3-0 et kvarter senere, da han sparkede et fladt indlæg i nettet.

Minuttet senere blev Wilczeks afslutning blokeret af en hånd fra Torpedo-forsvaret. Det gav et straffespark til FCK, som angriberen Jonas Wind udnyttede med et vip midt i målet til 4-0.

Torpedo fik reduceret til 1-4 i tillægstiden ved midtbanespilleren Fabricio Oya.

Dermed har FCK et tremålsforspring med til returkampen, hvor udebanemål ikke længere er i spil, efter reglen er blevet sløjfet.

Returkampen afvikles på Tsentralnyi Stadion i russiske Kazan. Det har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) bestemt på grund af EU-sanktioner mod Hviderusland.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Viborg FF – Sønderjyske

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wolfsburg – Bayern

Peter Schmeichel lander stort job