FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Viktor Claesson forlader til sommer FCK, når hans kontrakt udløber. Svenskeren er anfører for klubben.



FC København mister til sommer sin anfører, når Viktor Claesson forlader klubben ved kontraktudløb.

Det oplyser FCK på sin hjemmeside, hvor svenskeren forklarer, at han har valgt at vende tilbage til hjemlandet med familien.

– Det er god timing for mig og min familie. Vi flytter hjem til Sverige, og det føles som det rigtige tidspunkt. Samtidig føler jeg, at det også passer godt for FC København – det er tid til, at andre må tage over.

– Jeg er virkelig glad for mine år her. At komme til en så stor klub som FC København, Skandinaviens største, var lidt af et tilfælde efter min tid i Rusland, men jeg har aldrig fortrudt beslutningen et eneste sekund, siger han.

34-årige Claesson kom til hovedstadsklubben i 2022, efter at Rusland invaderede Ukraine.

Dengang var Claesson på kontrakt i russiske Krasnodar, og invasionen gav ham mulighed for at smutte fra klubben.

I FCK har han indtil videre spillet 172 kampe og scoret 37 mål.

Det har udmøntet sig i tre danske mesterskaber, to pokaltitler og tre deltagelser i Champions League.

– Mit mål har hele tiden været at efterlade klubben et godt sted. Jeg synes, vi står stærkere nu, end da jeg kom, og vi kan konkurrere mod modstandere på et højere niveau. Jeg vil altid følge FC København – og jeg vil altid være FCK-fan, siger han.

Det er en stor skikkelse, der om mindre end et halvt år har sidste arbejdsdag i klubben, mener FCK-træner Jacob Neestrup.

– Altid holdets mand. Altid loyal. God i omklædningsrummet og med vigtige mål, især når vi havde allermest brug for det. Han har været central i store europæiske kampagner og fungeret som et skandinavisk midtpunkt i forhold til kultur og værdier, siger træneren.

Historien melder indtil videre intet om, hvor i Sverige den hårdtarbejdende svensker fortsætter karrieren. Men Claesson har tidligere spillet for Allsvenskan-klubben Elfsborg med stor succes.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM