FCK: Taler fremtid med Solbakken til foråret

FC Københavns direktør Anders Hørsholt vil diskutere fremtiden og kontrakten med Ståle Solbakken til foråret.



FC Københavns manager Ståle Solbakken blev mandag aften bragt i spil som ny dansk landstræner i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24/Syv, da den tidligere FCK-sportsdirektør Carsten V. Jensen udtalte, at Solbakken var et oplagt emne som eventuel afløser for Morten Olsen, hvis denne stopper som dansk landstræner i sommeren 2016. 

Carsten V. Jensen var manden, der for halvandet år siden ansatte Ståle Solbakken i FC København, men siden er der sket meget i hovedstadsklubben. ‘CV’ er ikke i klubben længere, mens Ståle Solbakken nu er manager med det overordnede ansvar for både træning og spillerindkøb. Solbakken har kontrakt med FC København frem til sommeren 2016 – altså samtidig med, at Morten Olsens aftale med DBU udløber. Det gør ikke Solbakkens kandidatur mindre væsentligt. 

I FC København ønsker man ikke at indgå i spekulationerne om Ståle Solbakkens fremtid, men direktør Anders Hørsholt er opmærksom på nordmandens kontraktudløb i sommeren 2016. Derfor forventer han også at tage en snak om fremtiden med Solbakken til næste år. 

– Vi har stadig kontrakt med Ståle halvandet år endnu, og det er lang tid. Vi er meget glade for Ståle i FCK og vi har aftalt, at vi taler sammen om fremtiden til foråret på et tidspunkt, lyder det fra Anders Hørsholt i dag i et svar til tipsbladet.dk. 

FCK-direktøren har ikke ønsket at uddybe sin kommentar. 

Da Ståle Solbakken i august 2013 blev hentet tilbage til FC København, var det som nævnt på en tre-årig kontrakt frem til sommeren 2016. I forbindelse med Solbakkens forfremmelse til manager, holdt man fast i den nuværende aftale. Ved den lejlighed udtalte Anders Hørsholt til tipsbladet.dk, at fremtiden lå åben for Ståle Solbakken, men at det i bund og grund handler om at levere resultater. 

– Alle i FC København skal levere. Det er grundforudsætningen i FC København at skabe resultater på og uden for banen. Den præmis kender alle. Nu går vi i gang med sæsonen, og så tager vi fat i diskussionen med Ståle om, hvad fremtiden kan bringe, når de to år er gået, sagde Anders Hørsholt til tipsbladet.dk i maj i år. 

I samme forbindelse understregede han, at FC Københavns aktuelle periode med ét mesterskab i løbet af de seneste tre sæsoner ikke er tilfredsstillende, og at man hele tiden overvejer det sportslige set-up. Samtidig afviste han, at FC København har sat alt på et bræt ved at lade Ståle Solbakken få al sportslig ansvar på sine skuldre. 

– Sådan vurderer jeg det overhovedet ikke. Tværtimod. Nu fordeler vi jo ansvaret på flere hænder. Ståle sidder med ansvaret i forbindelse med beslutningsdelen, men arbejdet og fagligheden er jo også centreret hos Johan Lange og hos klubsekretær Daniel Rommedahl. Vi fordeler kompetencerne og ansvaret ud i huset. Kontinuiteten, stabiliteten og perspektiven har vi i den grad fået forankret i klubben, udtalte Anders Hørsholt i maj ved præsentationen af den nye struktur i FC København og Ståle Solbakkens nye manager-rolle.

Ståle Solbakken har tidligere været nævnt som kandidat til landstrænerjobbet i Danmark, ligesom han også har været i spil som norsk landstræner. I forbindelse med ansættelsen i FC København i sommeren 2013 udtalte han dog til VG, at han ikke tænker på landsholdsfodbold lige nu. 

– Jeg lægger den slags job brak for de næste tre år. Som regel bliver en landstræner ansat for fire år, og det er det valg, jeg har taget. Jeg holdt et møde med mig selv, og man ved aldrig, om man får tilbuddet eller ikke. Men jeg havde haft en god chance, og jeg har helt sikkert været på kandidatlisten, har Ståle Solbakken tidligere udtalt om muligheden for at blive landstræner i Danmark eller Norge. 

DBU og Morten Olsen har endnu ikke truffet en beslutning om landstrænerens fremtid efter sommeren 2016.





‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tæt på utrolig kamprekord

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’