FC Københavns manager Ståle Solbakken blev mandag aften bragt i spil som ny dansk landstræner i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24/Syv, da den tidligere FCK-sportsdirektør Carsten V. Jensen udtalte, at Solbakken var et oplagt emne som eventuel afløser for Morten Olsen, hvis denne stopper som dansk landstræner i sommeren 2016.
Carsten V. Jensen var manden, der for halvandet år siden ansatte Ståle Solbakken i FC København, men siden er der sket meget i hovedstadsklubben. ‘CV’ er ikke i klubben længere, mens Ståle Solbakken nu er manager med det overordnede ansvar for både træning og spillerindkøb. Solbakken har kontrakt med FC København frem til sommeren 2016 – altså samtidig med, at Morten Olsens aftale med DBU udløber. Det gør ikke Solbakkens kandidatur mindre væsentligt.
I FC København ønsker man ikke at indgå i spekulationerne om Ståle Solbakkens fremtid, men direktør Anders Hørsholt er opmærksom på nordmandens kontraktudløb i sommeren 2016. Derfor forventer han også at tage en snak om fremtiden med Solbakken til næste år.
– Vi har stadig kontrakt med Ståle halvandet år endnu, og det er lang tid. Vi er meget glade for Ståle i FCK og vi har aftalt, at vi taler sammen om fremtiden til foråret på et tidspunkt, lyder det fra Anders Hørsholt i dag i et svar til tipsbladet.dk.
FCK-direktøren har ikke ønsket at uddybe sin kommentar.
Da Ståle Solbakken i august 2013 blev hentet tilbage til FC København, var det som nævnt på en tre-årig kontrakt frem til sommeren 2016. I forbindelse med Solbakkens forfremmelse til manager, holdt man fast i den nuværende aftale. Ved den lejlighed udtalte Anders Hørsholt til tipsbladet.dk, at fremtiden lå åben for Ståle Solbakken, men at det i bund og grund handler om at levere resultater.
– Alle i FC København skal levere. Det er grundforudsætningen i FC København at skabe resultater på og uden for banen. Den præmis kender alle. Nu går vi i gang med sæsonen, og så tager vi fat i diskussionen med Ståle om, hvad fremtiden kan bringe, når de to år er gået, sagde Anders Hørsholt til tipsbladet.dk i maj i år.
I samme forbindelse understregede han, at FC Københavns aktuelle periode med ét mesterskab i løbet af de seneste tre sæsoner ikke er tilfredsstillende, og at man hele tiden overvejer det sportslige set-up. Samtidig afviste han, at FC København har sat alt på et bræt ved at lade Ståle Solbakken få al sportslig ansvar på sine skuldre.
– Sådan vurderer jeg det overhovedet ikke. Tværtimod. Nu fordeler vi jo ansvaret på flere hænder. Ståle sidder med ansvaret i forbindelse med beslutningsdelen, men arbejdet og fagligheden er jo også centreret hos Johan Lange og hos klubsekretær Daniel Rommedahl. Vi fordeler kompetencerne og ansvaret ud i huset. Kontinuiteten, stabiliteten og perspektiven har vi i den grad fået forankret i klubben, udtalte Anders Hørsholt i maj ved præsentationen af den nye struktur i FC København og Ståle Solbakkens nye manager-rolle.
Ståle Solbakken har tidligere været nævnt som kandidat til landstrænerjobbet i Danmark, ligesom han også har været i spil som norsk landstræner. I forbindelse med ansættelsen i FC København i sommeren 2013 udtalte han dog til VG, at han ikke tænker på landsholdsfodbold lige nu.
– Jeg lægger den slags job brak for de næste tre år. Som regel bliver en landstræner ansat for fire år, og det er det valg, jeg har taget. Jeg holdt et møde med mig selv, og man ved aldrig, om man får tilbuddet eller ikke. Men jeg havde haft en god chance, og jeg har helt sikkert været på kandidatlisten, har Ståle Solbakken tidligere udtalt om muligheden for at blive landstræner i Danmark eller Norge.
DBU og Morten Olsen har endnu ikke truffet en beslutning om landstrænerens fremtid efter sommeren 2016.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
FC Midtjylland og FC København brager sammen
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
Tæt på utrolig kamprekord
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
