FC København har ikke tid til at bebrejde sig selv for sine mangelfulde præstationer i løbet af sæsonen.
Det fortæller cheftræner, Jess Thorup, til klubbens hjemmeside.
Mandag tager FC København hul på sæsonens sidste kampe, når de hjemme tager imod Randers FC i sidste spillerunde af mesterskabsspillet i 3F Superligaen.
Københavnerne har kæmpet sig tilbage i medaljekampen efter en svær sæson i landets bedste fodboldrække. Men selvom det nok ikke bliver til en guldmedalje og et trofæ, så skal det ikke gå ud over mandagens kamp i Parken.
– Vi skal ud og levere endnu en god indsats, og det nytter ikke at have ondt af os selv, fordi vi – efter alt det, vi har været igennem – er så tæt på målstregen og alligevel lige mangler det allersidste, når nu det er så tæt i toppen af tabellen. Det handler om at holde fast i det momentum vi har og få skabt fundamentet for fremtiden. Og så må vi se, hvad det rækker til i tabellen, siger Jess Thorup.
Det er en dårlig målscore, der gør, at det synes umuligt for FC København at vinde det danske mesterskab i denne sæson. Københavnernes målscore lyder på plus ni, mens topholdet fra Brøndby har en målscore på plus 18.
De fleste hold i 3F Superligaen ville være glade for en medalje i 3F Superligaen, men sådan er det ikke i FC København.
– Ingen i FCK er tilfredse med at være, hvor vi er lige nu. Men med én kamp tilbage hæfter vi os ved, hvor godt vi har præsteret i Mesterskabsspillet generelt. Med sejre i Brøndby og Aarhus, rigtig flotte kampe på hjemmebane, og kun en enkelt sort plet for os i Herning, forklarer Thorup.
FC København har blot tabt én kamp i mesterskabsspillet. Det var ude mode FC Midtjylland, hvor det blev til et nederlag på 4-1. Ellers er det blevet til seks sejre og to uafgjorte mod FC Nordsjælland.
Mandag skal københavnerne forsøge at forlænge sejrsrækken, når der bliver fløjtet op til kampstart mod Randers FC klokken 17.00.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
