FC København har ikke tid til at bebrejde sig selv for sine mangelfulde præstationer i løbet af sæsonen.
Det fortæller cheftræner, Jess Thorup, til klubbens hjemmeside.
Mandag tager FC København hul på sæsonens sidste kampe, når de hjemme tager imod Randers FC i sidste spillerunde af mesterskabsspillet i 3F Superligaen.
Københavnerne har kæmpet sig tilbage i medaljekampen efter en svær sæson i landets bedste fodboldrække. Men selvom det nok ikke bliver til en guldmedalje og et trofæ, så skal det ikke gå ud over mandagens kamp i Parken.
– Vi skal ud og levere endnu en god indsats, og det nytter ikke at have ondt af os selv, fordi vi – efter alt det, vi har været igennem – er så tæt på målstregen og alligevel lige mangler det allersidste, når nu det er så tæt i toppen af tabellen. Det handler om at holde fast i det momentum vi har og få skabt fundamentet for fremtiden. Og så må vi se, hvad det rækker til i tabellen, siger Jess Thorup.
Det er en dårlig målscore, der gør, at det synes umuligt for FC København at vinde det danske mesterskab i denne sæson. Københavnernes målscore lyder på plus ni, mens topholdet fra Brøndby har en målscore på plus 18.
De fleste hold i 3F Superligaen ville være glade for en medalje i 3F Superligaen, men sådan er det ikke i FC København.
– Ingen i FCK er tilfredse med at være, hvor vi er lige nu. Men med én kamp tilbage hæfter vi os ved, hvor godt vi har præsteret i Mesterskabsspillet generelt. Med sejre i Brøndby og Aarhus, rigtig flotte kampe på hjemmebane, og kun en enkelt sort plet for os i Herning, forklarer Thorup.
FC København har blot tabt én kamp i mesterskabsspillet. Det var ude mode FC Midtjylland, hvor det blev til et nederlag på 4-1. Ellers er det blevet til seks sejre og to uafgjorte mod FC Nordsjælland.
Mandag skal københavnerne forsøge at forlænge sejrsrækken, når der bliver fløjtet op til kampstart mod Randers FC klokken 17.00.
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART
