Køb, udvikel, sælg videre.
Det er strategien for velsagtens alle klubber i Superligaen, og det gælder også FC København, selv om de snart detroniserede mestre har den største økonomi i dansk fodbold. Da FCK hentede Federico Santander i 2015, var det formentlig med sigte på, at han skulle sælges med profit senest i 2018. Den plan vil FCK-manager Ståle Solbakken dog gerne lave om.
I denne sæson har angriberen fra Paraguay været ramt af en del skader, og han missede blandt andet søndagens derby mod Brøndby IF. Derfor håber Ståle Solbakken, at man kan lave en ny plan for Santander.
– Forhåbentlig kan vi få overtalt Federico til at spille videre, så han kan bygge sig op efter at have været forfulgt af skader. Vi har hele tiden snakket sammen om, hvordan vi skal gøre det her, og vi arbejder sammen med Federico. Vi står selvfølgelig ikke i vejen, hvis der kommer en storklub, siger Ståle Solbakken til TV3 Sport.
Federico Santander har kontraktudløb i FC København i sommeren 2020, og derfor er der god grund til at tro, at løverne vil forsøge at forlænge hans aftale, hvis de bliver enige om ikke at sælge i det kommende transfervindue.
Foruden en afklaring omkring Federico Santander har Ståle Solbakken kig på en offensiv forstærkning, efter at Andrija Pavlovic er blevet solgt til Rapid Wien.
– Vi skal fortsætte med at udvikle spillerne, og så skal vi se, om vi måske skal have en offensiv profil til, siger Solbakken.
FC København har allerede sikret sig målmanden Jesse Joronen fra den kommende sæson.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
