IKAST (Tipsbladet): Mens FC Midtjylland det seneste år har prioriteret at få styr på dødboldene igen og erobre tidligere års overherredømme i Superligaen tilbage fra AGF, har dødbolde været noget af en akilleshæl for FC København især i dette forår.
FCK-cheftræner Jacob Neestrup og flere af FCK's spillere har været hudløst ærlige omkring de alvorlige problemer, der set udefra også kan handle om noget mere strukturelt som eksempelvis de mere spinkle spillertyper, FCK i højere grad end i tidligere udgaver har prioriteret de to seneste år.
FC Midtjylland kan stadig ikke matche især AGF's massive styrke i luften, men at man har krammet på FC København er man fuldt bevidst om.
– Jeg skal jo ikke afsløre vores store masterplan. Men jeg synes, vi har fundet et setup, der giver os gode muligheder, og som egentlig er rimelig simpelt, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
– Det er jo egentlig bare det, vi fortsætter med. Jeg tror ikke, vi skal lave noget om, bare fordi vi møder dem. De frygter vores dødbolde, og derfor skal vi forsøge at få så mange som muligt. Så ved vi, at det potentielt kan give et mål, siger Henrik Dalsgaard.
45 gode minutter
FC Midtjylland har to ligasejre over FCK i sæsonen og har adskillige år tilbage vundet betydeligt flere indbyrdes kampe mod FCK, end man har tabt.
Da holdene senest mødtes i Herning 1. marts, blev FC København blæst ud af stadion de første 45 minutter, hvor gæsterne var særdeles heldige med kun at være bagud 0-1 ved pausen.

Det skulle være meget mærkeligt, hvis FC Københavns trænere og trup ikke har genset den kamp og givet håndslag på, at man ikke må være nær så usammenhængende igen.
Men i FC Midtjylland håber man at på hive nogle af elementerne fra den kamp frem igen.
– Det var lidt atypisk FCK, at de kom til at stå så lavt. For mig viser det deres respekt for os, og så kom de nok til at trække sig langt mere tilbage, end de havde planlagt og blev mere passive, end der må have været deres plan. Men jeg synes også, det var vores fortjeneste. Vi tog bolden og spillede det direkte, pågående spil, vi er gode til, siger Henrik Dalsgaard.
– Vi kommer da til at tage fat i den kamp i vores forberedelser. De gode ting, vi gjorde i kampen, og som virkede, dem skal vi da tage med igen, siger Henrik Dalsgaard.
– Vi prøver da at få forberedt os, så flere af tingene og sekvenserne fra første halvleg af den kamp også kommer i kampen søndag, mens vi vil have knapt så mange sekvenser fra anden halvleg, siger cheftræner Thomas Thomasberg med henvisning til især den sidste halve time af 1. marts-kampen, hvor FCK på alt andet end måltavlen spillede og kæmpede sig flot tilbage og havde chancer til at få udlignet.
– Så vi har da brugt kampen. Vi gør det med forbehold for, at FC København kan justere nogle ting. Men der er helt sikkert nogle ting fra begge halvlege, vi kan tage med og bruge til vores egne, små justeringer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Kampen mellem FC København og FC Midtjylland spilles i Herning klokken 18 søndag.
Læs mere om Superliga-klubbernes styrker og svagheder samt arbejde med dødbolde her.
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
NYHEDER