IKAST (Tipsbladet): Mens FC Midtjylland det seneste år har prioriteret at få styr på dødboldene igen og erobre tidligere års overherredømme i Superligaen tilbage fra AGF, har dødbolde været noget af en akilleshæl for FC København især i dette forår.
FCK-cheftræner Jacob Neestrup og flere af FCK's spillere har været hudløst ærlige omkring de alvorlige problemer, der set udefra også kan handle om noget mere strukturelt som eksempelvis de mere spinkle spillertyper, FCK i højere grad end i tidligere udgaver har prioriteret de to seneste år.
FC Midtjylland kan stadig ikke matche især AGF's massive styrke i luften, men at man har krammet på FC København er man fuldt bevidst om.
– Jeg skal jo ikke afsløre vores store masterplan. Men jeg synes, vi har fundet et setup, der giver os gode muligheder, og som egentlig er rimelig simpelt, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
– Det er jo egentlig bare det, vi fortsætter med. Jeg tror ikke, vi skal lave noget om, bare fordi vi møder dem. De frygter vores dødbolde, og derfor skal vi forsøge at få så mange som muligt. Så ved vi, at det potentielt kan give et mål, siger Henrik Dalsgaard.
45 gode minutter
FC Midtjylland har to ligasejre over FCK i sæsonen og har adskillige år tilbage vundet betydeligt flere indbyrdes kampe mod FCK, end man har tabt.
Da holdene senest mødtes i Herning 1. marts, blev FC København blæst ud af stadion de første 45 minutter, hvor gæsterne var særdeles heldige med kun at være bagud 0-1 ved pausen.

Det skulle være meget mærkeligt, hvis FC Københavns trænere og trup ikke har genset den kamp og givet håndslag på, at man ikke må være nær så usammenhængende igen.
Men i FC Midtjylland håber man at på hive nogle af elementerne fra den kamp frem igen.
– Det var lidt atypisk FCK, at de kom til at stå så lavt. For mig viser det deres respekt for os, og så kom de nok til at trække sig langt mere tilbage, end de havde planlagt og blev mere passive, end der må have været deres plan. Men jeg synes også, det var vores fortjeneste. Vi tog bolden og spillede det direkte, pågående spil, vi er gode til, siger Henrik Dalsgaard.
– Vi kommer da til at tage fat i den kamp i vores forberedelser. De gode ting, vi gjorde i kampen, og som virkede, dem skal vi da tage med igen, siger Henrik Dalsgaard.
– Vi prøver da at få forberedt os, så flere af tingene og sekvenserne fra første halvleg af den kamp også kommer i kampen søndag, mens vi vil have knapt så mange sekvenser fra anden halvleg, siger cheftræner Thomas Thomasberg med henvisning til især den sidste halve time af 1. marts-kampen, hvor FCK på alt andet end måltavlen spillede og kæmpede sig flot tilbage og havde chancer til at få udlignet.
– Så vi har da brugt kampen. Vi gør det med forbehold for, at FC København kan justere nogle ting. Men der er helt sikkert nogle ting fra begge halvlege, vi kan tage med og bruge til vores egne, små justeringer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Kampen mellem FC København og FC Midtjylland spilles i Herning klokken 18 søndag.
Læs mere om Superliga-klubbernes styrker og svagheder samt arbejde med dødbolde her.
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Danmarks landskamp slog særlig rekord
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER