IKAST (Tipsbladet): Mens FC Midtjylland det seneste år har prioriteret at få styr på dødboldene igen og erobre tidligere års overherredømme i Superligaen tilbage fra AGF, har dødbolde været noget af en akilleshæl for FC København især i dette forår.
FCK-cheftræner Jacob Neestrup og flere af FCK's spillere har været hudløst ærlige omkring de alvorlige problemer, der set udefra også kan handle om noget mere strukturelt som eksempelvis de mere spinkle spillertyper, FCK i højere grad end i tidligere udgaver har prioriteret de to seneste år.
FC Midtjylland kan stadig ikke matche især AGF's massive styrke i luften, men at man har krammet på FC København er man fuldt bevidst om.
– Jeg skal jo ikke afsløre vores store masterplan. Men jeg synes, vi har fundet et setup, der giver os gode muligheder, og som egentlig er rimelig simpelt, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
– Det er jo egentlig bare det, vi fortsætter med. Jeg tror ikke, vi skal lave noget om, bare fordi vi møder dem. De frygter vores dødbolde, og derfor skal vi forsøge at få så mange som muligt. Så ved vi, at det potentielt kan give et mål, siger Henrik Dalsgaard.
45 gode minutter
FC Midtjylland har to ligasejre over FCK i sæsonen og har adskillige år tilbage vundet betydeligt flere indbyrdes kampe mod FCK, end man har tabt.
Da holdene senest mødtes i Herning 1. marts, blev FC København blæst ud af stadion de første 45 minutter, hvor gæsterne var særdeles heldige med kun at være bagud 0-1 ved pausen.

Det skulle være meget mærkeligt, hvis FC Københavns trænere og trup ikke har genset den kamp og givet håndslag på, at man ikke må være nær så usammenhængende igen.
Men i FC Midtjylland håber man at på hive nogle af elementerne fra den kamp frem igen.
– Det var lidt atypisk FCK, at de kom til at stå så lavt. For mig viser det deres respekt for os, og så kom de nok til at trække sig langt mere tilbage, end de havde planlagt og blev mere passive, end der må have været deres plan. Men jeg synes også, det var vores fortjeneste. Vi tog bolden og spillede det direkte, pågående spil, vi er gode til, siger Henrik Dalsgaard.
– Vi kommer da til at tage fat i den kamp i vores forberedelser. De gode ting, vi gjorde i kampen, og som virkede, dem skal vi da tage med igen, siger Henrik Dalsgaard.
– Vi prøver da at få forberedt os, så flere af tingene og sekvenserne fra første halvleg af den kamp også kommer i kampen søndag, mens vi vil have knapt så mange sekvenser fra anden halvleg, siger cheftræner Thomas Thomasberg med henvisning til især den sidste halve time af 1. marts-kampen, hvor FCK på alt andet end måltavlen spillede og kæmpede sig flot tilbage og havde chancer til at få udlignet.
– Så vi har da brugt kampen. Vi gør det med forbehold for, at FC København kan justere nogle ting. Men der er helt sikkert nogle ting fra begge halvlege, vi kan tage med og bruge til vores egne, små justeringer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Kampen mellem FC København og FC Midtjylland spilles i Herning klokken 18 søndag.
Læs mere om Superliga-klubbernes styrker og svagheder samt arbejde med dødbolde her.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Her kan du se FC København mod Viborg FF
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Thomas Frank fyret
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu