I FC Midtjylland håber man i de kommende par måneder på at score en jackpot af dimensioner på især Gustav Isaksen.
FCM-direktør Claus Steinlein talte på tv op til Europa-playoffkampen mod Viborg om England og et prisskilt på op til 18 millioner euro, svarende til omkring 135 millioner kroner, og selv hvis det ikke lykkes, er forhåbningen i klubben, at man får rigtig mange penge for kantspilleren, der her i foråret blev hevet frem som forward.
Det er ganske tydeligt, at FC Midtjylland planlægger at hente en angriber til, og det ville heller ikke være så mærkeligt endda, hvis der kommer to mand ind ad døren.
Brasilianske Marrony vender, som situationen ser ud nu, tilbage til FC Midtjylland og opstartstræningen om et par uger, en træning der formelt begynder mandag 26. juli.
Det ville ikke være overraskende, hvis FC Midtjylland lytter interesseret til eventuelle bud på rekordkøbet.
Og selvom der ikke er lagt op til det, kunne midtjyderne såmænd også være villige til at handle med eksempelvis kantspilleren og forwarden Edward Chilufya, der ikke har fået sit gennembrud, eller den uheldige angriber Júnior Brumado, der har døjet med skader og røg i en enkelt spilledags intern karantæne i slutningen af nedrykningsspillet.
Men en, der ifølge Tipsbladets oplysninger ikke forventes at vende tilbage til opstartstræningen, er Sory Kaba, der i foråret var udlejet til Cardiff.
– Vi er glade for, at han præsterer. Det er godt for os, det er godt for ham, og det ser også ud til at være godt for Cardiff. Så må vi se, hvad der sker til sommer, sagde FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen til Tipsbladet tilbage i april.

Championship-klubben ville mægtig gerne beholde Kaba efter et målrigt forår, men det har waliserne næppe mulighed for, da de er ramt af et forbud mod at betale for transfers.
Også nedrykkerne Leeds United er blevet nævnt, og flere andre Championship-klubber skal angiveligt overveje Kaba, der fik opfyldt en stor drøm ved at skifte til britisk fodbold og med sine mål har gjort sig attraktiv i en række, der er blandt Europas mest pengestærke og forbrugsvillige.
Kaba scorede otte mål i 17 kampe for Cardiff, hvoraf han spillede de 12 fra start.
Angriberen, der også har spillet for Guineas landshold, har kontraktudløb til sommer næste år, og derfor er det nu, der skal sælges, mens FCM næppe kan forventes at være interesseret i en lejeaftale, med mindre den er af en størrelse, der svarer til et salg.
Kabas på papiret bedste sæson i FC Midtjylland var i 2020/21, hvor han i alt lavede 14 mål i alle turneringer.
Angriberen var udlejet til belgiske OH Leuven i sidste sæson og havde muligheden for at blive solgt til en anden belgisk klub sidste sommer.
Kaba spillede i efteråret for FC Midtjylland, indtil han på deadlinedag i januar blev lejet til Cardiff.
Steve Cooper varsler store ændringer
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
Nu drømmer de stort i AGF
INTERVIEW