HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har prøvet lidt af hvert i 2024.
De har spillet gode kampe, god perioder, elendige perioder og tabt point, de aldrig skulle have tabt, mens de i Århus i februar fik den mest utrolige sejr med to mand færre end hjemmeholdet.
De begyndte forårssæsonen med på uhyggelig vis at miste midtbanespilleren Kristoffer Olsson til blodpropper i hjernen, og også de enkelte spillere har svinget mellem fabelagtige præstationer og rigtig dårlige kampe med sidste mandags nederlag til Silkeborg IF som lavpunktet.
Søndag aften spillede de sig tilbage i guldkampen ved at slå Brøndby IF, der nu kun har ét point mere end FCM, og selv om udsvingene nok ikke står i træner-manualer, glæder FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg sig over den menneskelige styrke, der kommer til udtryk som i den forgangne comeback-uge efter en pivringe kamp mod Silkeborg.
– Med det, vi har været igennem her, er jeg glad og stolt af at være en del af det, siger Thomas Thomasberg.
– Minus nogle få kampe har det været en mandfolkeindsats. Både i kampe, til træning og med håndtering af det, der er sket undervejs.
– Og det er også fortællingen i dag. Vi var nok lidt knockoutet i forhold til guldet, ikke mindst i forhold til det, vi så i mandags. Og så så vi den her reaktion og præstation.
– Der er stadig ting, der kan gøres bedre. Men når jeg ser det hold komme med her, må jeg bare give en stor cadeau. Vi står sammen her, når tingene begynder at se lidt mørkere ud, end de gjorde for nogle uger siden. Det er ikke rart at smide en føring. Nu er vi så et af de hold, der kommer fra baghjul.
FC København og FC Midtjylland er et point efter Brøndby IF, FC Nordsjælland er yderligere to point bagud, og den afslutning glæder Thomas Thomasberg sig til, uden han kan eller vil spå om, hvordan det ender.
– Det er en vanvittig afslutning, vi skal i gang med i de fire sidste kampe. Fire hold med så mange point og så tæt, det er jo uhørt.
Der venter Brøndby IF og FC København et derby på søndag, mens FC Midtjylland vil have selvtillid før en hjemmekamp mod AGF, der tre dage inden har spillet pokalfinale i Parken.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED