FCM-boss mærkede krisen: – Forkrampet og nervøst

Det var et skridt – men kun et skridt – i den rigtige retning med 1-0-sejren mandag vurderer cheftræner Thomas Thomasberg.



HERNING (Tipsbladet): Nærværende Tipsbladet-skribent fik ved slutfløjtet tilsendt en statistik fra mandagens Superliga-kamp, som FC Midtjylland vandt 1-0 over Silkeborg IF.

11-0 sagde afslutningsstatistikken i anden halvleg i Herning, og de 11 afslutninger var Silkeborgs, mens FC Midtjyllands forsøg løb ud i sandet og over baglinjen.

Så perfekt var spillet ikke for FC Midtjylland efter en god første halvleg, hvor Adam Buksa fortjent fik scoret, og FC Midtjylland havde flere andre store chancer.

I anden halvleg løftede Silkeborg-holdet sig efter en sandsynligvis målrettet og tydelig pause-snak af Kent Nielsen leveret, så alle kunne høre det – Silkeborg-træneren var i hvert fald svært utilfreds med spillet i første halvleg, ligesom sine spillere.

Thomas Thomasberg havde det ikke overraskende omvendt med første og anden halvleg mandag aften, og i de tunge 45 minutter plus seks minutters tillægstid kunne FCM-træneren godt mærke den resultat-krise, FCM havde været i før landsholdspausen med seks nederlag i otte kampe.

285663

Foto: Alamy

– Snakken i pausen var, at vi skulle fortsætte det, men det kom ikke til at ske. Det blev forkrampet og nervøst, og jeg kunne se et hold, der rigtig gerne ville vinde, og hvor det havde varet et stykke tid, siden vi sidste havde vundet, siger Thomas Thomasberg.

– Det kunne man mærke og se i kampen, og det var ikke sådan, vi ville se ud. Vi skabte for lidt offensivt. Når man ikke kan løbe kontra eller holde fast i bolden, kommer man til at forsvare, og det gjorde vi for meget, hvor Elias også havde et par store redninger, siger FCM-cheftræneren.

Sammenhold
Målmand Elias Olafsson talte efter kampen om, at spillerne har været mærket af de dårlige resultater, men Thomas Thomasberg glæder sig over, at spillerne har arbejdet for at vende tingene og er ikke er synket hen i dårligt humør og gensidige bebrejdelser.

– Vi har stået sammen om tingene. Der er ikke noget med, at alt bare er positivt, fordi vi har vundet den her ene kamp. Det kommer til at kræve en del sejre og gode resultater, og vi vidste, at vi stod med en slutspurt i Superligaen med de her to kampe. Nu fik vi et resultat i kamp ét, og det skal vi også gøre på søndag i Vejle, og så har vi en vigtig og stor opgave torsdag mod Frankfurt,

Jeg har ikke fornemmer nogle sprækker. Selvfølgelig har vi været ramte, for det er ikke gået den vej, vi ville. Det gør ondt ikke at vinde kampe, også på mig. Og det har man kunnet mærke og se. Men jeg har ikke fornemme, at spillerne ikke var klar til at yde det, der skal til. Det har spillerne være gode til. Og så tror jeg, alle har haft godt af pausen til at sætte lidt perspektiv på tingene.

– Det var 14 dage, hvor tingene ramlede lidt, i hvert fald i resultaterne. Og der var vi hele tiden ved at forberede næste kamp og komme videre, så vi fik aldrig en pause til at komme os over de forskellige ting, der skete. Der hjalp den her pause, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland er med sejren a point med FC København på førstepladsen – københavnernes målscore er fem mål bedre.

FCM møder torsdag Eintracht Frankfurt hjemme og skal søndag til Vejle i 2024's sidste Superliga-kamp mod mestrenes vedkommende, før de 12. december har en svær udekamp i Europa League mod FC Porto.





Vil af med Sory Kaba



LIVE

TransferLIVE: Blas Riveros vender hjem


Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Henter Emil Riis

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


FC København-handel er gået i hårdknude

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


– Det virker bare lidt mærkeligt

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Kold krig i ni måneder

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?



Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Hård AGF-afsked

Afsløring: Horsens i millionhandel

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner



Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Kongeklø til Den Gamle Dame

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

De viser Brøndby og FCM i Europa

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub



Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG