HERNING (Tipsbladet): De sjoskede hen for at få hængt Superliga-sølvmedaljer om halsen, FCM-spillerne, minutter efter de havde slået Randers 3-2.
Der blev ikke sunget sejrssang bagefter, og det glippede guld sved meget i det midtjyske, selvom spillerne blev klappet på podiet og af banen af publikum.
Når man som FC Midtjylland har et spillerbudget, der nærmer sig 200 millioner kroner, er skuffelsen forståelig.
Især, når man førte Superligaen med fire point, da slutspillet begyndte.
Og det afviste FCM-cheftræneren ikke direkte, mens specifikke perioder i sæsonen dog også ærgrede ham dybt.
– Der var mange sammenlignelige ting i forhold til sidste sæson. Vi endte med et point mindre, det var ikke nok. Vi må ønske FCK tillykke, de har leveret et fantastisk mesterskabsslutspil, siger Thomas Thomasberg.
– Vi førte med fire point inden. Hvis jeg havde fået at vide, at vi fik 17 point i de her 10 kampe, havde jeg jo sagt, at det i udgangspunktet burde være nok til at blive mestre. Især når man har fået fire point mod dem [FCK] indbyrdes i det her mesterskabsslutspil. De de har leveret et fantastisk slutspil, siger Thomas Thomasberg.
Fredet af Steinlein
I sine kommentarer efter kampen til den skrevne presse forsikrede bestyrelsesformand Claus Steinlein om, at cheftræner Thomas Thomasberg sidder sikkert i sadlen.
FCM-bossen pegede på en FCM-trup, der nok var et nummer for ung.
Og det kunne Thomasberg følge, uden han ville bruge det som forklaring på eller undskyldning for, man nu stod med sølv i stedet for guld.

– Det er jo rart, at han prøver at holde hånden lidt over mig i forhold til det [den lidt for unge trup, Steinlein selv bragte på bane]. Men det er også dygtige spillere, og det synes jeg også, de har bevist. Vi har også fået nogle nye unge frem, som man måske ikke vidste så meget om inden, i løbet af sæsonen, siger Thomas Thomasberg.
– Det er et valg, vi har taget sammen [om trupsammensætningen]. Der er også rigtig mange salgbare spillere, der kan blive endnu bedre. Når folk siger, potentialet skal forløses i FC Midtjylland, er jeg af den opfattelse, at det bliver det ikke. De spillere er væk inden, men vi kan stadig godt gøre dem bedre og forløse det endnu mere. Det skal vi være dygtigere til.
– Jeg er egentlig overordnet tilfreds med det, jeg har set fra vores trup. Men som han [Steinlein] også siger, kan sammensætningen rammes endnu bedre, så vi forhåbentlig gør det endnu bedre, siger FCM-cheftræneren.
Det gik skævt
Skuffelsen sad dybt i FCM-folkene, og der er perioder og specifikke ting, der ærgrer, og som skal blive bedre i næste sæson.
– Hvis jeg skal prøve at finde et par ting, så har vi en periode i efteråret, hvor vi rammer ind i at være lidt hårdt ramte offensivt, og hvor nogle profiler sad ude. Der taber vi fire ud af fem Superliga-kampe. Og det gør jo lidt ondt. Du kan ikke tåle at tabe alt for mange kampe. Og så mesterskabsslutspillet her med fire point i de første fem kampe, det viser sig jo være de to point for lidt. Så der kunne jeg også godt finde noget.
– Det var lidt det samme sidste år, hvor vi formåede at komme over målstregen med en guldmedalje. Vi har også været for dårlige på udebane mod de andre Top 6-hold, siger FCM-cheftræneren.
FCM-cheftræneren mente ikke, det var et billigt mesterskab til FC København og pointerede det store forspring fra FCK og FCM ned til resten af holdene.
FC Midtjylland finder torsdag aften ud af, om man skal spille i Europa League eller Conference League, når FCK og Silkeborg har spillet pokalfinale på MCH Arena.
Har Claus Steinlein ret i, FCM havde et for ungt hold i denne sæson?
0 Votes
FCK-sejr sender FCM i Europa League, hvilket forventeligt til FCM-lejren til at tale om støtte til FCK på torsdag, noget Randers-lejren også tilsluttede sig, da en FCK-sejr vil sende dem i Europa-playoff mod Silkeborg på næste søndag.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Av, FCK! Her er de værst af alle
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Klar besked til danske debutanter
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie