FC Midtjylland var allerede foran 5-0 mod Jiangsu Suning, så Evanders mål til 6-0 var kun prikken over i’et. Men hvilken prik. Brasilianeren spillede et-to med Awer Mabil, og selv om han var omgivet af fire kinesere, chippede han bolden i mål fra 20 meters afstand. Målmanden kunne ikke andet end se til i beundring, mens bolden sejlede over ham i en blød bue.
Evanders mål faldt ét minut før tid i FC Midtjyllands generalprøve, og dermed kunne holdet ikke har fået en bedre optakt til det vigtige forår, der står for døren. Hvor smukt Evanders mål end var, var der også noget uskønt over kampen, mener kilder, som tipsbladet.dk har talt med.
Den blev spillet på Dubai Club Stadium, som til daglig tilhører Shabab Al Ahli FC. I spidsen for klubben står Dubais hersker, sheik Mohammed, og hans tre sønner Hamdan, Mansour og Ahmed. Dermed, vurderer eksperter, har FC Midtjylland gjort sig til kunder hos kongefamilien.
– Det er svært at se det på andre måder, konstaterer Nicholas McGeehan, som er Human Rights Watch’ tidligere udsendte i landet, og som i dag arbejder som uafhængig forsker og konsulent på menneskerettighedsområdet.
Martin Hvidt, der er lektor på Center for Mellemøststudier på Syddansk Universitet, stemmer i.
– Det er meget klart, at man er kunde ved kongefamilien. I gamle dage tilhørte en stor del af jorden kongefamilien, og det gør den stadigvæk, så der er mange bygninger, som er ejet af kongefamilien. Stadions er det heller ikke private folk, der har bygget. Så der er en ret direkte connection til kongefamilien, siger han.
Læs også:Gennemhuller FC Midtjyllands forklaring: Det er ret svagt
En del af en virksomheds ansvar
FC Midtjyllands placering af træningslejren og villighed til at benytte faciliteter, som tilhører sheiken og hans familie, vækker undren hos Amnesty International Danmark. Generalsekretær Trine Christensen siger:
– Det ligger i en virksomheds ansvar at gøre sig klart, hvem der er leverandør til de produkter, som man benytter sig af.
– Det er vigtigt at kigge på, hvor man overnatter, men det handler også om, hvad man ellers kommer i kontakt med. Der er det helt oplagt at kigge på de baner, man spiller på: Hvem er leverandør af dem? Hvilke forhold arbejder de mennesker under? Og hvem ejer dem, og hvem kommer man i berøring med og dermed støtter økonomisk?
FC Midtjylland afviste i sidste uge at kommentere kritikken fremsat på tipsbladet.dk angående holdets træningslejr i Dubai. Klubben henviste til direktør Claus Steinleins kommentarer til Herning Folkeblad i december.
– Vi har sikret os, at det hotel, vi bor på, overholder alle internationale regler og konventioner. Det var afgørende for os, og det er vi blevet sikret gennem vores samarbejdspartner, sagde han.
Læs også:Ekspert: FCM er med til at opretholde et system, der mishandler mennesker
Den forsikring holdt dog ikke, som tipsbladet.dk kunne fortælle. Foruden hotellet spillede holdet altså på et stadion, som hører under kongefamiliens besiddelser. Det illustrerer en væsentlig pointe, mener Nicholas McGeehan.
– Det viser, at der er problemer over alt. Hvor end man er i den region, især i De Forenede Arabiske Emirater, som Dubai er en del af, bliver man konstant trukket ind i alle mulige problemer med menneskerettigheder. Om det er hotel, stadion eller ens modstander, siger han.
Trine Christensen fra Amnesty International ser samme problem: Når man rejser til Dubai eller et af de andre lande, der systematisk undertrykker sin befolkning, kan man ikke undgå at have berøring med overgreb. Så derfor bør man måske overveje at lægge sin træningslejr et andet sted, lydet det fra generalsekretæren.
– Jeg har fuld forståelse for, at man i ledelsen tænker: “Hvordan får vi bedst mulige sportslige vilkår?” Det er det, ledelsen er til for. Men det er vigtigt at være bevidst om, hvor der ligger en risiko for, at man bidrager til krænkelser af menneskerettighederne. Enten direkte eller indirekte. Det har en sportsklub også ansvar for at gøre, siger hun.
– Det viser jo bare, hvor svært det er at undgå at komme i berøring med de her problematikker, når man vælger at lægge sine træningslejre i Dubai og Emiraterne.
Læs mere om Dubai og emir Mohammed bin Rashid Al Maktoum her.
Læs også:Blog: 10 ting jeg glæder mig til i Superliga-foråret
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW
